Żywcem spalono chrześcijan w Nigerii. Innych zamordowano maczetami. Nie oszczędzono również dzieci

28 sierpnia pogrzeb 17 z 33 chrześcijan zabitych/ Jos w Yelwa Zangam w stanie Plateau w Nigerii. (Facebook anglikańska diecezja Jos)
Fulani i lokalni muzułmanie zabili 40 chrześcijan w Jos i jego okolicach w atakach 25 i 15 sierpnia, podają źródła.

Uzbrojeni w maczety i pistolety pasterze zaatakowali w nocy 25 sierpnia w przeważającej mierze chrześcijańską społeczność Yelwa Zangam w hrabstwie Jos North, zabijając 16 chrześcijan, a następnie paląc 17 innych, podpalając ich domyWśród zmarłych było 12 dzieci.

Przywódca lokalnej społeczności Sunday Bunu zidentyfikował 16 chrześcijan zastrzelonych lub zabitych maczetą jako Na’omi Joshua, 12-letnią dziewczynkę; Błogosławieństwo Joshui, 15-letniej dziewczynki; Raduj się Bala, 19-letnia kobieta; Dashe Daniel Ganga, 90-letnia kobieta; Mercy Daniel Ganga, 40-letnia kobieta; Moniki Ishaya, 38 lat; zabitymi były 110-letni Daniel Igyem Ganga; Bulus Bagudu 45; Johanna Bala, 42 lata; Joshua Daniel, 40; Samson Danjuma, 26 lat; Michael Busa, 25 lat; Tymoteusz Bitrus, 25; Naftali Amosa, 24 lata; Filemon Bitrus, 22; i Uwenni Joshua, 20.

Według Bunu spalona nie do poznania w pożarach domów czteroletnia dziewczynka, Timara Ishaya; 5-letnia dziewczynka Goodness Bala; 8-letnia dziewczynka Lovina Markus; 13-letnia Susana Ishaya; Halima Asabulu, 90; Sylwia Ajida, 56; Paulina Asabulu, lat 50; Debora Asabulu, 37; Brygida Nataniel, 20 lat; wśród zabitych chłopców był Efraim Ozeasz, lat 9; Tytusa Bitusa, 13 lat; Tytus Ajida, 16 lat; Sylwan Dauda, ​​17 lat; Barnaba Ozeasz, 17; i Yunana Bitrus, 17; zabitymi mężczyznami byli Yahanum Solomon, 18 lat, i Babuka Bitrus, 75 lat.

Mieszkanka Yelwa Zangam Bitrus Pada potwierdziła, że ​​33 chrześcijan zginęło w atakach w okolicy, która znajduje się w pobliżu Uniwersytetu Jos, podczas gdy kilku innych otrzymało leczenie szpitalne z powodu obrażeń.

„Ci z nas, którzy przeżyli ten atak, potrzebują pilnych dostaw żywności i tymczasowego schronienia, ponieważ większość naszego dobytku została spalona i splądrowana przez Fulani” 

Johnson Jauro, czołowy przywódca w przeważającej mierze chrześcijańskiej ludu Anaguta w Jos, potwierdził ataki, podobnie jak mieszkaniec obszaru Jeremiah Bulus. Bulus powiedział, że pasterze strzelali do chrześcijan, gdy spali w swoich domach około godziny 22:00

— Zwłoki zabrano do kostnicy — powiedział Bulus. „Wciąż staramy się odzyskać więcej ciał z kilku domów, które również podpalili pasterze. Sytuacja jest dla nas naprawdę zła”.

„Niech przemówi jej krew”

Trzech chrześcijańskich studentów uniwersytetu w Jos zostało zabitych 15 sierpnia przez podejrzanych lokalnych muzułmanów, podobnie jak czterech innych chrześcijan w Jos i w pobliżu w oddzielnych atakach, podają źródła.

„Islamiści zabili moją siostrzenicę, kiedy wracała z kościoła! Niech przemówi jej krew!” powiedział Tengong.

Mieszkaniec obszaru Lilian Madaki powiedział, że Bitrus Danboyi został zabity w pobliżu Bauchi Road Junction w Jos w drodze powrotnej z kościoła. 

źródło: Morning Star News


O tym jak echa głodu nie milkną

Abdo Sayid w wieku 4 lat ważył tylko 14 funtów.Kredyt…Giles Clarke/Biuro ONZ ds. Koordynacji Spraw Humanitarnych

Od kilku lat każdy rok był najlepszy w historii ludzkości. Potem nadszedł rok 2020.

Długotrwały konflikt i kryzys gospodarczy spowodował gigantyczny wzrost cen żywności. Większości mieszkańców po prostu na nie nie stać, brakuje wszystkiego, wody, żywności, leków. W dwóch regionach ogłoszony został stan klęski głodowej. Szczególnie narażone są dzieci, według szefa biura UNICEF, ponad 250 tys. dzieci w całym kraju jest poważnie niedożywionych – kilkuletnie dzieci ważą tyle, co niemowlęta. Tu pomoc musi być udzielona natychmiastowo, inaczej dzieciom grozi śmierć.

Sudański biskup wskazuje, że pandemia dramatycznie pogorszyła sytuację w tym najmłodszym państwie Afryki od lat dotkniętym kolejnymi wojnami, ogromnym ubóstwem i klęskami żywiołowymi. Rozprzestrzenianie się wirusa zablokowało nie tylko codzienne życie, ale i proces pokojowy, wciąż nie udało się stworzyć rządu przejściowego.

– Przedłużanie obostrzeń może niestety przynieść ze sobą ponowne zaognienie konfliktu. Partie polityczne wciąż są mocno skłócone i trudno im znaleźć wspólną płaszczyznę spotkania –  mówi bp Kussala.

Sudańczycy modlą się o pokój i światło Ducha Świętego dla polityków, aby umieli wspólnie pracować na rzecz pokoju, sprawiedliwości i lepszej przyszłości wszystkich.

Dramatu wojny i pandemii mieszkańcy tego kraju nie są w stanie sami się podnieść, potrzebują konkretnej pomocy świata. Stąd jego przejmujący apel: „Wiem, że Europa i kraje Zachodu zajęte są obecnie leczeniem własnych ran wywołanych pandemią. Proszę jednak, by zauważono także nasze potrzeby. Bez wsparcia materialnego Sudańczycy nie przetrwają. Błagam, nie zostawiajcie nas samych!”.

Prawie półtora miliona dzieci w czterech afrykańskich krajach jest zagrożonych głodem. Ogłosiły to wyspecjalizowane organizacje Narodów Zjednoczonych ONZ, w tym agencja spraw dzieci, UNICEF. Te cztery kraje to Somalia, Jemen, Sudan Południowy i północne rejony Nigerii.

South Sudan Refugees

Justin Forsyth z UNICEF mówi BBC, że że wiele dzieci w tych państwach jest zmuszonych jeść liście i korzenie, choć na świecie wystarczyłoby żywności, by je wykarmić.

„Te sytuacje są wywołane działaniami człowieka. To głównie konflikty i wojny, tak jest w Sudanie Południowym.

Miejsca, w których dzieci umierają są odcięte od dostaw żywności w wyniku walk” – powiedział Justin Forsyth. W ogarniętej walkami Somalii dodatkowym czynnikiem, zwiększającym głód, jest susza.

Według ONZ głoduje tam sto tysięcy ludzi, a liczba niedożywionych sięga prawie pięciu milionów.

Klęska głodu zagraża mieszkańcom Sudanu Południowego, gdzie w lutym tego roku ogłoszono ją – po raz pierwszy od 6 lat – w dwóch okręgach stanu Unity.
Głównym problemem w Unity – mówi Jackson Mungoni z misji PAH w Sudanie Południowym – jest to, że od długiego czasu toczą się tam walki. Ludzie, uciekając przed walkami, zostają bez niczego – tracą miejsce zamieszkania, uprawy, wszelkie środki do życia. Często kilkadziesiąt osób dzieli jeden garnek. Jeśli nie uda się złowić ryb – a mało kto ma wędkę – do garnka trafiają liście drzew i lilie czy hiacynt wodny.

Dziecko z sudańskich gór Nuba wykazuje oznaki poważnego niedożywienia w ośrodku żywieniowym w obozie dla uchodźców Yida w Sudanie Południowym.

Przypominamy o obywatelach i obywatelkach tego kraju, zwłaszcza tych najmłodszych, apelując o konkretną dla nich pomoc.

  • 9 lipca 2011 r. Sudan Południowy po dekadach przemocy i konfliktów ogłosił niepodległość jako najmłodszy naród na świecie
  • Brutalny konflikt wybuchł pod koniec 2013 roku. Ponad 2,2 miliona ludzi zostało zmuszonych do ucieczki, głównie do krajów regionu: Etiopii, Sudanu i Ugandy.  Kolejne 1,6 mln uciekało w obrębie kraju
  • Dziś obywatele Sudanu Południowego są dziś jedną z 5 najliczniejszych na świecie społeczności, którzy są uchodźcami (obok Syrii czy Afganistanu)
  • To także  jeden z krajów w najgorszej sytuacji żywnościowej na globie (brak bezpieczeństwa żywnościowego dotyczy 60% populacji)
Głód jest męczący i poniżający.

Co możemy zrobić, aby pomóc?

Na naszej stronie internetowej dostępna jest zbiórka. Dzięki zebranym środkom możemy rozszerzyć działania pomocowe w Sudanie Południowym i dotrzeć do większej liczby osób zagrożonych głodem. Najłatwiej i najefektywniej jest przekazywać organizacjom pomocowym środki finansowe, dzięki czemu jesteśmy w stanie kupić na miejscu sprzęt i towary.W Sudanie Południowym życie i zdrowie milionów osób zostało zagrożone.

Nie możemy zostawić ich bez pomocy!


Darowizna

Numer konta
FUNDACJA “FILEO” KRS 0000705635
Tytuł przelewu: „Prześladowany Kościół – Sudan Południowy”

BIC (SWIFT): BPKOPLPW

Rachunek w złotówkach (PLN):
PL 30 1020 2791 0000 7902 0269 1947

Rachunek w walucie zagranicznej
PL 46 1020 2791 0000 7502 0309 5569

Print Friendly, PDF & Email

Czas Męczenników

Redakcja: Waldemar Estera Skworcz-Bednarscy (Żniwo wprawdzie wielkie,ale robotników mało. Proście więc Pana żniwa, żeby wyprawił robotników na żniwo swoje. Ewangelia Łukasza)

Twój komentarz lub modlitwa za prześladowany Kościół

KANAŁ NA FACEBOOKU

SuperWebTricks Loading...

Privacy Policy and Terms & Conditions

%d bloggers like this: