Zbrojny atak na ewangelicznych chrześcijan w RPA. Napastnicy spalili 7 pojazdów i splądrowali ich kosztowności .

Zaatakowany konwój tworzyli chrześcijanie ewangeliccy. / Zdjęcie: Stowarzyszenie Ewangelików Afryka .

Wielebny Nicolas Guerekoyame-Gbangou, były członek zarządu Stowarzyszenia Ewangelików w Afryce i przewodniczący regionalny regionu Afryki Środkowej, padł ofiarą zbrojnego ataku 8 czerwca 2021 r.

Konwój jego kościoła, wiozący prawie 300 osób, wracał do Bangi ( Republika Środkowoafrykańska , Republika Środkowoafrykańska), po powrocie ze zjazdu kościelnego.

Drużyna z kościoła Elim, wyznania w Republice Środkowoafrykańskiej, kierowana przez pastora Nicolasa, znajdowała się około 25 km od osi Alindao – Bambari, kiedy została zaatakowana. Napastnicy później spalili siedem pojazdów i splądrowali wszystkie ich kosztowności .

„Rozmawialiśmy z pastorem Nicolasem, który powiedział, że w bezczelnym ataku nie było ofiar śmiertelnych i podziękował Bogu, że cały zespół Kościoła dotarł bezpiecznie do Bangi”, powiedział AEA. „Apelujemy do was o modlitwę o całkowite rozbrojenie uzbrojonych milicji w kraju i o trwały pokój w Republice Środkowoafrykańskiej”.

Tło

Republika Środkowoafrykańska doświadcza niepokojów religijnych i etnicznych od 2012 roku. Główny konflikt toczy się między Seleką , grupą utworzoną z grup rebeliantów z Republiki Środkowoafrykańskiej i zagranicznymi muzułmanami, którzy byli niezadowoleni z traktowania mniejszości muzułmańskiej w Republice Środkowoafrykańskiej, a Anti-Balaką , strażą obywatelską grupy pierwotnie utworzone w celu obrony swoich społeczności przed Seleką, ale które często przeprowadzały ataki zemsty na społeczności muzułmańskie.

2015 r. co najmniej 21 osób zginęło, a setki zostało rannych po tym, jak morderstwo muzułmanina w Bangi wywołało przemoc w stolicy Republiki Środkowoafrykańskiej (CAR). 

W tym incydencie rozgniewani muzułmanie opuścili swoją twierdzę w 3. dzielnicy Bangi i zaatakowali w większości chrześcijańską 5. dzielnicę przy użyciu broni automatycznej, najeżdżając i niszcząc mienie.

Pastor Nicolas Guerekoyame był na ceremonii kościelnej, kiedy grupa młodych muzułmanów splądrowała jego dom i podpaliła . Dom Guerekoyame spłonął w pożarze, ale dzięki łasce Bożej nikt nie został ranny. Ta sama grupa splądrowała także kościół katolicki w tej samej dzielnicy.

źródło: evangelicalfocus


Najpotrzebniejsza jest specjalistyczna, wysokoenergetyczna żywność, aby ratować dzieci w Sudanie Południowym

Dzieci z Somalii każdego dnia przechodzą niewyobrażalne piekło. Umierają z głodu, pragnienia i wycieńczenia. W ich kraju brakuje podstawowych lekarstw, więc zosłabiają je dodatkowo wszelkie choroby.

Tylko 40% populacji ma dostęp do czystej wody pitnej. Inwestycje w tym obszarze mają kluczowe znaczenie dla poprawy zdrowia dzieci. Zanieczyszczona woda jest jedną z głównych przyczyn rozprzestrzeniania się chorób.

Dzieci mogą umrzeć z głodu szybciej niż dorośli. Z drugiej strony dziecko łatwiej można uratować od śmierci, jeśli tylko będzie miało dostęp do odpowiedniego, specjalistycznego żywienia – uwrażliwia dr Wojciech Wilk, prezes Polskiego Centrum Pomocy Międzynarodowej.

Prawie 2 miliony osób ze strachu opuściło swoje domy, szukając schronienia w buszu lub poza granicami kraju.

Długotrwały konflikt i kryzys gospodarczy spowodował gigantyczny wzrost cen żywności. Większości mieszkańców po prostu na nie nie stać,  brakuje wszystkiego, wody, żywności, leków. W 6 regionach ogłoszono już klęskę głodu. Szczególnie narażone są dzieci, według szefa biura UNICEF, ponad 250 tys. dzieci w całym kraju jest poważnie niedożywionych – kilkuletnie dzieci ważą tyle, co niemowlęta. Tu pomoc musi być udzielona natychmiastowo, inaczej dzieciom grozi śmierć.

Sudański biskup wskazuje, że pandemia dramatycznie pogorszyła sytuację w tym najmłodszym państwie Afryki od lat dotkniętym kolejnymi wojnami, ogromnym ubóstwem i klęskami żywiołowymi. Rozprzestrzenianie się wirusa zablokowało nie tylko codzienne życie, ale i proces pokojowy, wciąż nie udało się stworzyć rządu przejściowego.

– Przedłużanie obostrzeń może niestety przynieść ze sobą ponowne zaognienie konfliktu. Partie polityczne wciąż są mocno skłócone i trudno im znaleźć wspólną płaszczyznę spotkania –  mówi bp Kussala.

Sudańczycy modlą się o pokój i światło Ducha Świętego dla polityków, aby umieli wspólnie pracować na rzecz pokoju, sprawiedliwości i lepszej przyszłości wszystkich.

Dramatu wojny mieszkańcy tego kraju nie są w stanie sami ponieść, potrzebują konkretnej pomocy świata. Stąd jego przejmujący apel: „Wiem, że Europa i kraje Zachodu zajęte są obecnie leczeniem własnych ran wywołanych pandemią. Proszę jednak, by zauważono także nasze potrzeby. Bez wsparcia materialnego Sudańczycy nie przetrwają. Błagam, nie zostawiajcie nas samych!”.

Prawie półtora miliona dzieci w czterech afrykańskich krajach jest zagrożonych głodem. Ogłosiły to wyspecjalizowane organizacje Narodów Zjednoczonych ONZ, w tym agencja spraw dzieci, UNICEF. Te cztery kraje to Somalia, Jemen, Sudan Południowy i północne rejony Nigerii.

MAPA GŁODU

Justin Forsyth z UNICEF mówi BBC, że wiele dzieci w tych państwach jest zmuszonych jeść liście i korzenie, choć na świecie wystarczyłoby żywności, by je wykarmić.

„Te sytuacje są wywołane działaniami człowieka. To głównie konflikty i wojny, tak jest w Sudanie Południowym.

Miejsca, w których dzieci umierają są odcięte od dostaw żywności w wyniku walk” – powiedział Justin Forsyth. W ogarniętej walkami Somalii dodatkowym czynnikiem, zwiększającym głód, jest susza.

Według ONZ głoduje tam sto tysięcy ludzi, a liczba niedożywionych sięga prawie pięciu milionów.

Rekordowo wysoka liczba osób zagrożonych głodem w Sudanie Południowym. Przez konflikt zbrojny, powodzie i skutki pandemii w tym najmłodszym państwie Afryki 6,5 mln ludzi nie ma wystarczającej ilości jedzenia. Tponad połowa ludności!  

Problemy z dostępem do żywności w Sudanie Południowym trwają od czasu uzyskania niepodległości w 2011 r., ale nigdy wcześnie nie były tak ciężkie. Toczący się od 2013 r. konflikt zbrojny doprowadził do śmierci setek tysięcy osób, a miliony musiały uciekać, porzucając swoje domy i uprawy. Jednak zeszły rok był wyjątkowo dramatyczny, bo przez zmiany klimatu kraj spustoszyły niszczycielskie powodzie o niespotykanej wcześniej skali. Szacuje się, że przez żywioł ucierpiał ponad milion osób.  

Fala niszczyła wszystko na swojej drodzezmuszając ludzi do ucieczki, zatapiając pola i zabijając zwierzęta gospodarskie. Stojąca woda przez wiele miesięcy uniemożliwiała produkowanie żywności i pogłębiała głód.  

Ghazi Ali bin Ali z powodu niedożywienia trafił do szpitala. Klęska głodu to pochodna wojny domowej w Jemenie. Taiz, październik 2018 r. (AHMAD AL-BASHA / AFP / EAST NEWS)

Masowe bezrobocie, przerwane łańcuchy dostaw, problemy z dostępnością żywności na rynku i wzrost jej cen sprawiły, że dla wielu osób zdobycie czegokolwiek do jedzenia stało się wręcz niemożliwe.


Darowizna

FUNDACJA-FILEO   KRS 0000705635
Tytuł przelewu:
„Prześladowany Kościół-Sudan Południowy”

BIC (SWIFT): BPKOPLPW

Rachunek w złotówkach (PLN):
PL 30 1020 2791 0000 7902 0269 1947

Rachunek w dolarach amerykańskich (us dollars)
PL 46 1020 2791 0000 7502 0309 5569

Print Friendly, PDF & Email

Czas Męczenników

Redakcja: Waldemar Estera Skworcz-Bednarscy (Żniwo wprawdzie wielkie,ale robotników mało. Proście więc Pana żniwa, żeby wyprawił robotników na żniwo swoje. Ewangelia Łukasza)

Twój komentarz lub modlitwa za prześladowany Kościół

KANAŁ NA FACEBOOKU

SuperWebTricks Loading...

Privacy Policy and Terms & Conditions

%d bloggers like this: