Rzut oka na Globalny Dżihad (30 czerwca – 6 lipca 2022)
- Półwysep Synaj: Armia egipska i Związek Plemienny Synaju nadal atakowały infrastrukturę ISIS w zachodnim Rafah i regionie Bir al-Abd. Siły poniosły straty.
- Syria: agenci ISIS zaatakowali proirańską milicję działającą w Syrii na Pustyni Syryjskiej, zabijając kilku z nich.
- Afganistan: agenci ISIS zaatakowali członków talibów, którzy zabezpieczali konferencję w Kabulu. Kilku członków talibów zostało zabitych lub rannych. Administracja talibów nałożyła na incydent surowy zakaz rozpowszechniania w mediach.
- Indie: Obywatel Indii został stracony przez członków oddziału, który najwyraźniej był inspirowany przez ISIS. Tłem tego wydaje się być poparcie obywateli dla obraźliwych uwag wygłaszanych przez członków indyjskiej partii rządzącej przeciwko Mahometowi, prorokowi islamu.
- Afryka: Zwiększona aktywność antyterrorystyczna w Nigerii przeciwko ISIS i Boko Haram. Setki agentów zgłosiło się do lokalnych sił bezpieczeństwa. W Nigrze: agenci ISIS zaatakowali placówkę wojskową na południowym wschodzie kraju. Dwudziestu żołnierzy zostało rannych. ISIS kontynuowało intensywną działalność przeciwko chrześcijańskim mieszkańcom prowincji Cabo Delgado w północno-wschodnim Mozambiku oraz w regionie Beni we wschodniej Demokratycznej Republice Konga.
Podsumowanie działalności ISIS w różnych prowincjach
- Z opublikowanej przez ISIS infografiki podsumowującej jego działalność na świecie w okresie od 23 czerwca do 29 czerwca 2022 r. wynika, że organizacja przeprowadziła 43 ataki w różnych prowincjach na całym świecie (w porównaniu do 53 w poprzednim tygodniu). Najwięcej ataków przeprowadzono w Prowincji Synaj (9) i Prowincji Afryki Zachodniej (9). Ataki przeprowadzone w pozostałych prowincjach: Afryka Środkowa (8); Mozambik (8); Irak (5); Syria (2); oraz Chorasan, czyli Afganistan (2). W atakach zginęło lub zostało rannych 112 osób, w porównaniu do 131 w poprzednim tygodniu. Największa liczba ofiar była w prowincji Afryki Zachodniej (44). Pozostałe ofiary były w następujących prowincjach: Synaj (16); Mozambik (16); Afryka Zachodnia (14); Chorasan (9); Syria (7); i Irak (6) (Al-Naba, Telegram, 30 czerwca 2022).
Demokratyczna Republika Konga
- Działacze ISIS przeprowadzali ataki na wioski chrześcijańskie:
- 3 lipca 2022 r. doszło do ataku na chrześcijańską wioskę Bolongo w regionie Beni, około 50 km od granicy Kongo i Ugandy. Zginęło trzech mieszkańców, a ich domy podpalono. Na wiejskiej drodze podpalono także ciężarówkę i motocykl należące do mieszkańców (Telegram, 4 lipca 2022 r.).
- 4 lipca 2022 r. na autostradzie Beni–Kasindi doszło do ostrzału chrześcijańskich mieszkańców. Zginął mężczyzna i podpalono samochód należący do chrześcijan (Telegram, 4 lipca 2022 r.).
- Kilka dni wcześniej, 1 lipca 2022 roku, agenci ISIS ostrzelali ciężarówkę na tej samej autostradzie. Zginął mężczyzna, a ciężarówka została podpalona (Telegram, 2 lipca 2022 r.). Również 30 czerwca 2022 r. agenci ISIS strzelali do mieszkańców tej samej autostrady. Zginęło pięciu mieszkańców, a sześć motocykli zostało podpalonych (Telegram, 1 lipca 2022 r.).
Bitwa o serca i umysły
- Artykuł wstępny tego tygodnia tygodnika ISIS Al-Naba był zatytułowany: „Więzienia [ziemi] dwóch świętych miejsc [Mekki i Medyny, tj. Arabii Saudyjskiej] – bądź cierpliwy”. Artykuł atakuje przywództwo saudyjskie i wzywa zwolenników i agentów ISIS do pracy na rzecz uwolnienia agentów ISIS osadzonych w saudyjskich więzieniach. Autor zauważa, że „tyrański” reżim saudyjski walczy z islamskim prawem (szariatem), promując sojusze z Żydami i chrześcijanami, szerząc korupcję i torturując uwięzionych muzułmanów. Według autora, wierzący mają obowiązek pracować na rzecz uwolnienia uwięzionych agentów ISIS. Na koniec autor zachęca więźniów, zauważając, że ich walka nie idzie na marne i że Allah poprzez wierzących obali saudyjską rodzinę królewską i przywróci ziemię dwóch świętych miejsc na łono islamu (Tygodnik Al-Naba, Telegram , 30 czerwca 2022 r.).
źródło: terrorism-info
Głód wciąż rośnie w całej Afryce Wschodniej. 10 milionów dzieci poniżej piątego roku życia cierpi na ostre niedożywienie!

Według nowego badania wspieranego przez Światowy Program Żywnościowy ( WFP ) i Organizację ds. Wyżywienia i Rolnictwa ( FAO ) ponad 50 milionów ludzi w Afryce Wschodniej stanie w tym roku w obliczu poważnego braku bezpieczeństwa żywnościowego.
Wydany przez regionalny Międzyrządowy Urząd ds. Rozwoju raport IGAD Regional Focus on Food Crises budzi alarm w związku z eskalacją braku bezpieczeństwa żywnościowego i niedożywienia w Etiopii, Kenii, Somalii, Sudanie Południowym i Sudanie.
„Obecna sytuacja w zakresie bezpieczeństwa żywnościowego w Rogu Afryki jest tragiczna po tym, jak zawiodły cztery kolejne pory deszczowe, co jest wydarzeniem klimatycznym niespotykanym od co najmniej 40 lat lub od początku ery satelitarnej” – powiedział Chimimba David Phiri, koordynator subregionalny FAO dla Afryki Wschodniej.
„Teraz, bardziej niż kiedykolwiek, musimy wdrożyć krótkoterminowe działania oszczędzające środki do życia z długoterminowym budowaniem odporności, mającym na celu zajęcie się podstawowymi przyczynami kryzysów żywnościowych w naszym regionie”.

Przewiduje się, że w tym roku około 300 000 osób w Somalii i Sudanie Południowym stanie w obliczu najwyższego poziomu głodu w skali Zintegrowanej Klasyfikacji Fazy Bezpieczeństwa Żywnościowego – poziomu 5, co oznacza skrajny brak żywności – z ryzykiem wystąpienia głodu w ośmiu obszarach Somalii, powszechna produkcja roślinna i hodowlana zawodzi.
Sytuacja w 2022 r. oznacza dramatyczny wzrost w stosunku do zeszłego roku, kiedy 42 miliony ludzi cierpiało z powodu wysokiego poziomu poważnego braku bezpieczeństwa żywnościowego.
W 2021 r. region IGAD stanowił prawie 22 procent globalnej liczby osób w kryzysie lub gorzej (faza IPC 3 lub wyższa), przy czym szacuje się, że 10 milionów dzieci poniżej piątego roku życia cierpi na ostre niedożywienie.
Ponadto 24 procent z 51 milionów osób wewnętrznie przesiedlonych na świecie znajdowało się również w krajach IGAD, głównie w Etiopii, Somalii, Sudanie Południowym i Sudanie.

W obliczu wielu wstrząsów
Połączenie ekstremalnych warunków klimatycznych, konfliktów i wyzwań makroekonomicznych sprawia, że wiele wstrząsów jest prawie niemożliwych do radzenia sobie.
Zmiany klimatyczne i La Niña spowodowały bezprecedensową wielosezonową suszę, przerywaną jedną z najgorszych od 70 lat od marca do maja pory deszczowej.
„Konflikt, ekstremalne warunki klimatyczne, wstrząsy gospodarcze, rosnące koszty, a teraz wpływ konfliktu na Ukrainie na ceny żywności i energii popychają miliony dzieci do głodu w Afryce Wschodniej” – powiedział Michael Dunford, dyrektor regionalny WFP na Afrykę Wschodnią.
Uznając, że istnieje „bardzo realne ryzyko głodu” w regionie, podkreślił znaczenie przygotowania się na przyszłe wstrząsy i reagowania na nie, które, jak powiedział, są „coraz bardziej nieuniknione z powodu zmieniającego się klimatu”.
Skala i dotkliwość ostrego braku bezpieczeństwa żywnościowego są niezwykle wysokie w Sudanie Południowym w szczycie sezonu chudego 2022 r., a szacuje się, że 7-8 milionów ludzi potrzebuje pilnej pomocy żywnościowej. Skutki kryzysu (faza 3 IPC) są powszechne, a humanitarna pomoc żywnościowa zapobiega bardziej ekstremalnym skutkom w dużej części Wielkiego Górnego Nilu i części regionów Wielkiego Bahr el Ghazal. Jednak wiele gospodarstw domowych nadal boryka się z dużymi lukami w konsumpcji żywności wskazującymi na stan nadzwyczajny (faza IPC 4) lub jeszcze gorsze wyniki. Obszary najbardziej niepokojące to Fangak, Canal/Pigi i Ayod z Jonglei; Leer i Mayendit Jedności; i Tonj East of Warrap, gdzie niektóre populacje prawdopodobnie znajdują się w katastrofalnej nędzy (faza 5 IPC) z powodu wpływu konfliktu i powodzi ukierunkowane na typowe źródła żywności, takie jak uprawy i zwierzęta gospodarskie.
Sudan Południowy nadal boryka się z jednym z największych kryzysów bezpieczeństwa żywnościowego na świecie, a wiele gospodarstw domowych boryka się z dużymi lub ekstremalnymi lukami w konsumpcji żywności, wskazującymi na stan nadzwyczajny (faza 4 IPC) lub gorsze wyniki. Chociaż oczekuje się, że wyniki w zakresie bezpieczeństwa żywnościowego poprawią się nieco w okresie od października do stycznia wraz z dostępnością zbiorów, trwający konflikt i przewidywane powodzie ograniczą perspektywy produkcji. Ogólnie rzecz biorąc, powszechne potrzeby w zakresie pomocy będą się utrzymywać. Niestety, gwałtowny wzrost kosztów paliwa i żywności jeszcze bardziej nadwyrężył fundusze dostępne na pomoc humanitarną, a plan pomocy humanitarnej 2022 został sfinansowany tylko w 31,5% do lipca. Podczas gdy WFP prawdopodobnie nadal będzie priorytetowo traktować hrabstwa wzbudzające największe obawy, w tym Fangak i Canal/Pigi, jest mało prawdopodobne, że uda się dotrzeć do milionów potrzebujących pilnej pomocy żywnościowej, a przy braku pomocy utrzymają one luki w konsumpcji żywności.
Utrzymanie luk pomocowych w konsumpcji żywności doprowadzi do nieodwracalnych negatywnych skutków fizjologicznych. W związku z tym konieczne jest pilne zwiększenie pomocy, aby zapobiec wysokiemu poziomowi ostrego niedożywienia i śmiertelności związanej z głodem, zwłaszcza u dzieci.
