Zwolniono trzech mężczyzn i dwie kobiety w ciąży, ale ponad 40 osób nadal pozostaje w niewoli terrorystów.
Grupa została porwana 28 marca, kiedy pociąg jadący między stolicą Abudżą i Kaduną został zaatakowany przez terrorystów Fulani, którzy wysadzili tory, zabili kilku pasażerów i uprowadzili 61 ofiar.

Lokalne gazety doniosły , że jeden islamski terrorysta podburzał nigeryjski rząd, mówiąc:
„Nie mogą nic zrobić. Nie polegasz na broni? Wasz samolot i wasze działa są dla Allaha jak pajęczyna. Jesteśmy dla Allaha, robimy to dla Allaha. Nikogo się nie boimy”.
„Powinieneś wiedzieć, że to trochę, co widziałeś. Wiedz, że jeśli nasze żądania nie zostaną spełnione, to miejsce stanie się rzeźnią” – ostrzegał islamista Fulani.
Trzech mężczyzn, w tym Ayodeji Oyewumi, który przemawiał na nagraniu, oraz dwie ciężarne kobiety zostały uwolnione od czasu, gdy pojawił się materiał, ale ponad 40 pozostaje w niewoli w lesie Kaduna w pobliżu Abudży.
Jedna kobieta krzyczy „Bóg cię osądzi!”.
W związku ze zbliżającymi się wyborami prezydenckimi w lutym 2023 r. jedno nigeryjskie źródło powiedziało LifeSiteNews, że kraj jest bliski wojny domowej.
Podobny film pojawił się w zeszłym miesiącu, w którym jeden z więźniów błagał rząd o przywrócenie sieci telefonicznych terrorystów, aby mogły rozpocząć się negocjacje dotyczące okupu z ich rodzinami.
Co najmniej trzy kościoły w Nigerii doznały w czerwcu 2022 r. morderczych ataków terrorystycznych, w wyniku których zginęło ponad 75 osób. 5 czerwca w kościele w stanie Ondo uzbrojeni napastnicy zamordowali 40 wiernych i pozostawili 87 hospitalizowanych.
W oświadczeniu prezydenta stwierdzono, że „tylko diabły z dolnego regionu mogły wymyślić i przeprowadzić tak nikczemny czyn, dodając, że wieczny smutek czeka ich zarówno na ziemi, jak i w wieczności”.
źródło: lifesitenews
Sudan Południowy przeżywa „najgorszy kryzys głodowy w historii”
Aktualizacja prognozy bezpieczeństwa żywnościowego

3 na 4 gospodarstwa domowe są obecnie w kryzysie a co gorsza mało prawdopodobne, aby otrzymały pomoc żywnościową z powodu ograniczonych funduszy i rosnących kosztów żywności!
Jak wygląda dzień bez chleba?
Najmłodszy kraj na świecie, Sudan Południowy, stoi w obliczu największego kryzysu głodowego w swojej historii, z 7,2 milionami ludzi , w tym milionami dzieci, na krawędzi skrajnego ubóstwa!
Korzystają z wody po powodzi w której topiły się zwierzęta, której używają do wody higieny co owocuje chorobami takimi jak malaria, czy dur brzuszny.
Justin Forsyth z UNICEF mówi BBC, że że wiele dzieci w tych państwach jest zmuszonych jeść liście i korzenie, choć na świecie wystarczyłoby żywności, by je wykarmić.
„Te sytuacje są wywołane działaniami człowieka. To głównie konflikty i wojny, tak jest w Sudanie Południowym.
Miejsca, w których dzieci umierają są odcięte od dostaw żywności w wyniku walk” – powiedział Justin Forsyth. W ogarniętej walkami Somalii dodatkowym czynnikiem, zwiększającym głód, jest susza.
Według ONZ głoduje tam sto tysięcy ludzi, a liczba niedożywionych sięga prawie pięciu milionów.

Fala niszczyła wszystko na swojej drodze, zmuszając ludzi do ucieczki, zatapiając pola i zabijając zwierzęta gospodarskie. Stojąca woda przez wiele miesięcy uniemożliwiała produkowanie żywności i pogłębiała głód.
Niestety nie mają dostępu do innej wody – zwrócił uwagę Dyrektor Polskiej Sekcji Papieskiego Stowarzyszenia ‘Pomoc Kościołowi w Potrzebie ks. Waldemar Cisło. Zdaniem duchownego najcenniejszą rzeczą którą możemy ofiarować mieszkańcom Sudanu to modlitwa i wsparcie materialne.
– Wszędzie mamy swoje struktury więc jest nam najłatwiej dotrzeć z pomocą. Pomagamy na miejscu poprzez księży, parafie, zaufanych ludzi tak, że ta pomoc dociera do najbardziej potrzebujących – zapewnił ks. Cisło.
Problemy z dostępem do żywności w Sudanie Południowym trwają od czasu uzyskania niepodległości w 2011 r., ale nigdy wcześnie nie były tak ciężkie. Toczący się od 2013 r. konflikt zbrojny doprowadził do śmierci setek tysięcy osób, a 4 miliony musiały uciekać, porzucając swoje domy i uprawy. Jednak zeszły rok był wyjątkowo dramatyczny, bo przez zmiany klimatu kraj spustoszyły niszczycielskie powodzie o niespotykanej wcześniej skali. Szacuje się, że przez żywioł ucierpiał ponad milion osób.
Masowe bezrobocie, przerwane łańcuchy dostaw, problemy z dostępnością żywności na rynku i wzrost jej cen sprawiły, że dla wielu osób zdobycie czegokolwiek do jedzenia stało się wręcz niemożliwe.

Prawie półtora miliona dzieci w czterech afrykańskich krajach jest zagrożonych głodem. Ludzie walczą o przetrwanie
Ostry głód różni się od niedożywienia (zwanego też umiarkowanym brakiem bezpieczeństwa żywnościowego), który występuje wtedy, gdy dana osoba nie jest w stanie spożywać wystarczającej ilości jedzenia, by utrzymać normalny tryb życia. Próg takiego niedożywienia przyjmowany m.in. przez WFP to mniej niż 1800 kcal dziennie, jednak może oznaczać także niedobory białka lub niezbędnych witamin i minerałów.
Przypominamy o obywatelach i obywatelkach tego kraju, zwłaszcza tych najmłodszych, apelując o konkretną dla nich pomoc.
