
Narges Mohammadi i Ali Motalebzadeh, dwie aktywistki obywatelskie uwięzione w oddziale kobiecym więzienia Qarchak, wystosowały list protestujący przeciwko tragicznej sytuacji więzienia, stwierdzając, że zdrowie ponad tysiąca więźniarek jest w poważnym niebezpieczeństwie.
W liście opublikowanym na Instagramie Nargesa Mohammadiego czytamy, że w ciągu ostatnich kilku tygodni różni urzędnicy sądowi, od szefa sądownictwa Islamskiej Republiki po szefa krajowej organizacji więziennej, oraz wielu urzędników, dużych i małych, odwiedzili Qarchak-więzienie dla kobiet.
Narges Mohammadi i Alieh Motalebzadeh w tym liście informują o „przepełnieniu studni kanalizacyjnych w więzieniu Qarchak na wszystkich dziedzińcach”, „ekstremalnym pustynnym upale”, „trwałych niebezpiecznych zanieczyszczeniach chemicznych” i „ostrym smrodzie i szkodnikach”.
Fakty te podają, jako przykłady warunków bytowych więzienia, które, jak twierdzą, pochłonęły życie ponad tysiąca więźniarek na różnych oddziałach.
Wyświetl ten post na Instagramie
Jak stwierdzili w liście, toksyczne i zanieczyszczone powietrze w więzieniu Qarchak naraziło wszystkich więźniów na ryzyko różnych chorób, a stan układu oddechowego i fizycznego niektórych z nich stał się niezwykle niepokojący.
W tekście podkreślono:
„Więzienne filtry i zużyty system uzdatniania wody znów nie działają, a jakość i dostawy żywności dla osadzonych oraz ograniczenia w dostarczaniu żywności, leków i usług medycznych z zewnątrz pogorszyły warunki dla osadzonych”.
Działaczki obywatelskie podkreślają:
„systematyczne pozbawia się więźniarek trzech podstawowych składników: wody, powietrza i zdrowej żywności” oraz „niedbałość urzędników więziennych, organizacji więziennictwa w kraju i władz sądowych” tego więzienia skłaniają do konkluzji, iż więzienie to traktuje się w Iranie jako „komorę tortur dla więźniarek.”
Więzienie Qarchak znane jest jako wygnanie dla wielu więźniów politycznych i cywilnych ze względu na nie higieniczne warunki, brak udogodnień i środki karne.
źródło: Iran Wire
2,3 mln dzieci w Jemenie jest na skraju śmierci głodowej

Z 31,9 mln osób w Jemenie, 23,4 mln potrzebuje pomocy humanitarnej, z czego 12,9 mln jest w pilnej potrzebie, podaje ONZ.
Wojna na Ukrainie jest teraz na szczycie światowego porządku dziennego, a konsekwencje dla ludności Ukrainy są niezwykle brutalne.
Nie wolno nam jednak zapominać o innych częściach świata, gdzie ludzie zmagają się z nieustającą przemocą i cierpieniem, oraz pilnie potrzebują międzynarodowego wsparcia. Dobrym przykładem jest Jemen, jeden z największych kryzysów humanitarnych na świecie. Wojna szaleje od ponad siedmiu lat, a styczeń był miesiącem rekordowym pod względem ofiar wśród ludności cywilnej. Gospodarka Jemenu legła w gruzach, upadły podstawowe usługi.
W zeszłym roku ostrzegaliśmy, że w Jemenie narasta głód. Dzięki wsparciu międzynarodowych darczyńców w wysokości 2,3 mld USD uniknięto najgorszego scenariusza.

Ale utrzymywanie głodu na dystans nie jest jednorazowym wysiłkiem, jeśli podstawowe przyczyny pozostaną, jak to ma miejsce w Jemenie. Kryzys w Jemenie jest dziełem człowieka, a najskuteczniejszym środkiem humanitarnym jest powstrzymanie walk. Jedyną trwałą ulgą dla narodu jemeńskiego jest wynegocjowane porozumienie polityczne, które kończy konflikt i kładzie podwaliny pod społeczeństwo, którego chcą mieszkańcy Jemenu.
Pomoc humanitarna zaplanowana przez ONZ i organizacje pozarządowe będzie wymagać prawie 4,3 mld dolarów w 2022 r., aby pomóc 17,2 mln ludzi.
Après plus de sept ans de guerre , plus de 23 millions de personnes au #Yémen sont confrontées à la faim, aux maladies ….alors que #Zelensky réclame 5 milliards de dollars par mois pour continuer la guerre!!!#Ukraine pic.twitter.com/i2ZlNESh1b
— Et La Fille (@Libdemocra_d) May 31, 2022
Ryzyko „katastrofy”: szef ONZ
Jemen jest nękany wyniszczającą wojną od 2014 roku, w której sprzymierzeni z Iranem rebelianci Huti przeciwstawiają się uznanemu na arenie międzynarodowej rządowi, wspieranemu przez koalicję wojskową pod przewodnictwem Arabii Saudyjskiej.
Setki tysięcy ludzi zginęło bezpośrednio i pośrednio podczas wojny, a miliony zostały przesiedlone.
„Jemen może zniknął z nagłówków gazet i mediów, ale ludzkie cierpienie nie ustąpiło” – sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres
Kraj jest zrujnowany, a gospodarka pogrążona w rozpaczy, podczas gdy miliony ludzi borykają się teraz z skrajnym głodem, a dwóch na trzech Jemeńczyków żyje w skrajnym ubóstwie.
„W kwestii odpowiedzialności moralnej, ludzkiej przyzwoitości i współczucia, międzynarodowej solidarności oraz życia i śmierci – musimy teraz wspierać ludność Jemenu” – sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres
Wojna Rosji na Ukrainie prawdopodobnie będzie miała negatywny wpływ na Jemen, biorąc pod uwagę, że kraj ten jest prawie całkowicie zależny od importu żywności, a prawie jedna trzecia dostaw pszenicy pochodzi z Ukrainy.
Przedłużający się konflikt na Ukrainie prawdopodobnie utrudni Jemeńczykom zaspokojenie podstawowych potrzeb, ponieważ oczekuje się, że ceny żywności, zwłaszcza zboża, wzrosną.
Amerykański sekretarz stanu Antony Blinken powiedział, że Waszyngton przekaże Jemenowi prawie 585 mln dolarów więcej.
„Mamy do czynienia z wieloma wyzwaniami na całym świecie i jest to szczególnie trudne, gdy światło reflektorów przesunęło się gdzie indziej”, powiedział.
Ani Arabia Saudyjska, ani Zjednoczone Emiraty Arabskie, które są mocno zaangażowane militarnie w wojnę w Jemenie, nie obiecały żadnych pieniędzy na tegorocznej konferencji w Genewie, mimo że w przeszłości wniosły znaczący wkład.
„Absolutnie niszczycielska”

Światowy Program Żywnościowy ONZ poinformował, że liczba osób potrzebujących pomocy żywnościowej wzrosła w ciągu ostatniego roku o 1,2 mln do 17,4 mln – i przewiduje się, że w drugiej połowie 2022 r. osiągnie 19 mln osób.
„To jest absolutnie dewastujące, a teraz nie mamy pieniędzy” – powiedział na konferencji dyrektor wykonawczy WFP, David Beasley. „Potrzebujemy miliarda dolarów na następne sześć miesięcy, a mamy z tego nieco ponad 10 procent”.
NUMER KONTA
Kluczowe wiadomości
- Cywile nadal najbardziej cierpią z powodu konfliktu w Jemenie. Warunki życia nadal dramatycznie się pogarszają, ponieważ koszty życia rosną w kontekście znacznie ograniczonych możliwości utrzymania i pogarszającego się świadczenia usług publicznych. Świadczenie pomocy humanitarnej również stało się w ostatnich miesiącach większym wyzwaniem ze względu na niedobory środków finansowych, wysokie zapotrzebowanie na paliwo oraz rosnące koszty żywności i paliwa, przy czym najbardziej dotknięte są obszary kontrolowane przez władze z siedzibą w Sanie (SBA). Biorąc pod uwagę obniżone racje pomocy – 8 milionów beneficjentów (w Al Maharah, Aden, Hadramout, Taizz, Al Hudaydah, Sa’ada, Al Mahwit, Dhamar i Raymah) od grudnia – z około 80% do około 50-60% zapotrzebowania na energię – bezpieczeństwo żywnościowe prawdopodobnie się pogorszy w wielu gospodarstwach domowych. Powszechny kryzys (faza IPC 3) Wyniki prawdopodobnie utrzymają się na poziomie guberni, a dodatkowe gospodarstwa domowe najbardziej dotknięte mogą pogorszyć się do stanu nadzwyczajnego (faza IPC 4).
- Zwiększone napięcia między stronami konfliktu przyczyniły się do poważniejszych niedoborów paliwa na obszarach kontrolowanych przez SBA od końca 2021 r. Długie kolejki na stacjach paliw i rosnące ceny na rynkach równoległych utrzymywały się w lutym, zwłaszcza w mieście Sana’a. Od lutego paliwo było dostępne tylko sporadycznie na oficjalnych stacjach na obszarach kontrolowanych przez SBA, w cenach około 9900 YER/20L, o 72 procent wyższych niż w zeszłym roku. Zwykle ludzie płacą ponad czterokrotnie wyższe ceny (około 40 000 YER/20 litrów, co odpowiada 67 USD) za paliwo na rynku równoległym. Podczas gdy paliwo jest ogólnie dostępne na oficjalnych stacjach na obszarach kontrolowanych przez międzynarodowy rząd (IRG), Yemen Petroleum Company w Aden po raz drugi w ciągu jednego miesiąca podniosło oficjalne ceny benzyny, osiągając łącznie 7,6 proc. 400 YER/20L pod koniec lutego. Wynikało to głównie z rosnących globalnych podwyżek cen w związku z konfliktem rosyjsko-ukraińskim; Jemen doświadczył gwałtownego wzrostu cen paliw i żywności — zwłaszcza na obszarach kontrolowanych przez IRG — w dniach po inwazji ze względu na jego duże uzależnienie od importu oraz brak rządowych kontroli cen i rezerw strategicznych.
- Na obszarach kontrolowanych przez SBA ceny transportu publicznego podwoiły się z powodu braku paliwa. W odpowiedzi władze utworzyły bezpłatne autobusy komunikacji miejskiej w mieście Sana’a. Według szacunków kluczowych informatorów ceny innych towarów, w tym chleba, wzrosły o ponad 10 procent. Średnio w lutym koszt minimalnego koszyka żywnościowego (MFB) w obszarach SBA był o 4 procent wyższy niż w styczniu i o 29 procent wyższy niż w zeszłym roku według danych FAO. Tymczasem na obszarach IRG ceny usług komercyjnych (transport, usługi szpitali prywatnych) nadal rosły z powodu rosnących cen paliw. Średnio w lutym koszt MFB na obszarach IRG był o 3 procent wyższy niż w styczniu i o 82 procent wyższy niż w zeszłym roku. Ostatnio, według mediów i kluczowych informatorów, ceny hurtowe wszystkich podstawowych towarów wzrosły o ponad 20 procent na obszarach IRG, przy czym największe wzrosty zanotowały mąka pszenna i olej roślinny, z powodu konfliktu rosyjsko-ukraińskiego i deprecjacji waluty. Bez korekty płac rządowych i niewystarczających podwyżek płac wiele gospodarstw domowych w całym kraju nie będzie w stanie zaspokoić swoich potrzeb żywnościowych.
- Według danych ACLED w lutym poziom konfliktów, w tym walk naziemnych na wszystkich aktywnych frontach (zwłaszcza w Marib, Hajjah, Taizz, Al Dhale’e i Al Hudaydah) oraz ataków transgranicznych spadł w stosunku do wysokiego poziomu w styczniu. . Jednak starcia nadal powodują wysiedlenia nowych populacji. Według danych IOM w lutym 2022 r. około 1370 gospodarstw domowych (8220 osób) zostało przesiedlonych , co oznacza spadek o 44 proc. w porównaniu ze styczniem 2022 r.
- 27 lutego Rada Dyrektorów Banku Centralnego w Aden wydała ostrzeżenie dla konsumentów przed deponowaniem swoich oszczędności w kantorach. Dodatkowo Ministerstwo Finansów porozumiało się z Bankiem Spółdzielczo-Kredytowym (CAC) w sprawie wypłaty wynagrodzeń pracownikom sektora publicznego, zastępując rolę kantorów, w celu ograniczenia wpływu kantorów na rynek walutowy. Biorąc pod uwagę niedawne środki kontroli i kontynuację aukcji w walucie publicznej, rial z Aden pozostał w lutym stosunkowo stabilny, średnio w tym miesiącu na poziomie 1111 YER/USD, odnotowując 2 procentowy wzrost w porównaniu z poprzednim miesiącem, według danych FAO. Kurs walutowy na obszarach kontrolowanych przez SBA pozostał stabilny na poziomie około 600 YER/USD, pomimo trwającego kryzysu paliwowego.