Według raportu chińskie władze komunistyczne w tym tygodniu dokonały nalotu na podziemną społeczność katolicką w prowincji Hebei i zatrzymały dwóch księży oraz co najmniej tuzin seminarzystów i zakonnic, których miejsce pobytu pozostaje nieznane.

Zatrzymani księża, zakonnice i seminarzyści należą do diecezji miasta Baoding, jednej z największych i liczącej co najmniej 50 000 podziemnych katolików, według amerykańskiego organu nadzorującego prześladowania International Christian Concern .

Nalot miał miejsce w poniedziałek rano, kiedy ks. Lu Genjun, były wikariusz generalny Baoding, również został zatrzymany, powiedział ICC, cytując Asia News.

Kilka godzin później władze miasta zwolniły dwóch seminarzystów, ale nikt nie wie, gdzie przetrzymywani są pozostali. Intencją urzędników może być zmuszenie duchowieństwa do wstąpienia do zatwierdzonego przez państwo katolickiego kościoła otwartego, zauważył MTK.

W zeszłym miesiącu Chiny i Watykan podpisały tymczasowe porozumienie w sprawie mianowania biskupów, co spotkało się z krytyką ze strony organizacji prawniczych, które ostrzegały, że umowa jeszcze bardziej ograniczy wolność religijną w kraju komunistycznym.

Umowa, której szczegóły nigdy nie zostały opublikowane, pozwala chińskiemu rządowi na zaproponowanie Watykanowi nazwisk nowych biskupów za pośrednictwem zatwierdzonego przez państwo Chińskiego Patriotycznego Stowarzyszenia Katolickiego, przy czym papież ma prawo weta w tej decyzji.

Z kolei Watykan uznaje legitymację biskupów wcześniej mianowanych przez rząd chiński i ekskomunikowanych przez Kościół.

Chiny, które mają ponad 60 milionów chrześcijan, z których co najmniej połowa oddaje cześć w niezarejestrowanych lub „nielegalnych” podziemnych kościołach, od lat walczą z tym ostatnim. Atakowane są jednak również kościoły objęte sankcjami państwowymi.

Oficjalne grupy chrześcijańskie sankcjonowane przez rząd używają obecnie chińskich inicjałów pinyin „JD” do zastąpienia chińskich znaków „Chrystus” z powodu cenzury internetowej , według amerykańskiej organizacji China Aid.

źródło: christianpost


Klęska głodu nadal zagraża mieszkańcom Sudanu Południowego

Prawie 2 miliony osób ze strachu opuściło swoje domy, szukając schronienia w buszu lub poza granicami kraju.

Długotrwały konflikt i kryzys gospodarczy spowodował gigantyczny wzrost cen żywności. Większości mieszkańców po prostu na nie nie stać,  brakuje wszystkiego, wody, żywności, leków. W dwóch regionach ogłoszony został stan klęski głodowej. Szczególnie narażone są dzieci, według szefa biura UNICEF, ponad 250 tys. dzieci w całym kraju jest poważnie niedożywionych – kilkuletnie dzieci ważą tyle, co niemowlęta. Tu pomoc musi być udzielona natychmiastowo, inaczej dzieciom grozi śmierć.

Sudański biskup wskazuje, że pandemia dramatycznie pogorszyła sytuację w tym najmłodszym państwie Afryki od lat dotkniętym kolejnymi wojnami, ogromnym ubóstwem i klęskami żywiołowymi. Rozprzestrzenianie się wirusa zablokowało nie tylko codzienne życie, ale i proces pokojowy, wciąż nie udało się stworzyć rządu przejściowego.

– Przedłużanie obostrzeń może niestety przynieść ze sobą ponowne zaognienie konfliktu. Partie polityczne wciąż są mocno skłócone i trudno im znaleźć wspólną płaszczyznę spotkania –  mówi bp Kussala.

Sudańczycy modlą się o pokój i światło Ducha Świętego dla polityków, aby umieli wspólnie pracować na rzecz pokoju, sprawiedliwości i lepszej przyszłości wszystkich.

Dramatu wojny i pandemii mieszkańcy tego kraju nie są w stanie sami się podnieść, potrzebują konkretnej pomocy świata. Stąd jego przejmujący apel: „Wiem, że Europa i kraje Zachodu zajęte są obecnie leczeniem własnych ran wywołanych pandemią. Proszę jednak, by zauważono także nasze potrzeby. Bez wsparcia materialnego Sudańczycy nie przetrwają. Błagam, nie zostawiajcie nas samych!”.

Prawie półtora miliona dzieci w czterech afrykańskich krajach jest zagrożonych głodem. Ogłosiły to wyspecjalizowane organizacje Narodów Zjednoczonych ONZ, w tym agencja spraw dzieci, UNICEF. Te cztery kraje to Somalia, Jemen, Sudan Południowy i północne rejony Nigerii.

Justin Forsyth z UNICEF mówi BBC, że że wiele dzieci w tych państwach jest zmuszonych jeść liście i korzenie, choć na świecie wystarczyłoby żywności, by je wykarmić.

„Te sytuacje są wywołane działaniami człowieka. To głównie konflikty i wojny, tak jest w Sudanie Południowym.

Miejsca, w których dzieci umierają są odcięte od dostaw żywności w wyniku walk” – powiedział Justin Forsyth. W ogarniętej walkami Somalii dodatkowym czynnikiem, zwiększającym głód, jest susza.

Według ONZ głoduje tam sto tysięcy ludzi, a liczba niedożywionych sięga prawie pięciu milionów.

Klęska głodu zagraża mieszkańcom Sudanu Południowego, gdzie w lutym tego roku ogłoszono ją – po raz pierwszy od 6 lat – w dwóch okręgach stanu Unity.
Głównym problemem w Unity – mówi Jackson Mungoni z misji PAH w Sudanie Południowym – jest to, że od długiego czasu toczą się tam walki. Ludzie, uciekając przed walkami, zostają bez niczego – tracą miejsce zamieszkania, uprawy, wszelkie środki do życia. Często kilkadziesiąt osób dzieli jeden garnek. Jeśli nie uda się złowić ryb – a mało kto ma wędkę – do garnka trafiają liście drzew i lilie czy hiacynt wodny.

Polska Akcja Humanitarna, która od 10 lat prowadzi w Sudanie Południowym stałą misję, rozpoczyna działania w stanie Unity. We współpracy z innymi organizacjami w kompleksowy sposób odpowiada na najpilniejsze potrzeby mieszkańców stanu, zapewniając potrzebującym dostęp do czystej wody, jedzenia i schronienia. Działania PAH skupiają się na stworzeniu mieszkańcom Unity warunków do samodzielnej egzystencji – stąd m.in. dystrybucja nasion i narzędzi do uprawy roli oraz połowu ryb.

źródło: pah.org.pl, UNICEF ,misyjne.pl

Article in English

Darowizna

FUNDACJA-FILEO   KRS 0000705635
Tytuł przelewu:
„Prześladowany Kościół-Sudan Południowy”

BIC (SWIFT): BPKOPLPW

Rachunek w złotówkach (PLN):
PL 30 1020 2791 0000 7902 0269 1947

Rachunek w dolarach amerykańskich (us dollars)
PL 46 1020 2791 0000 7502 0309 5569

Print Friendly, PDF & Email

Czas Męczenników

Redakcja: Waldemar Estera Skworcz-Bednarscy (Żniwo wprawdzie wielkie,ale robotników mało. Proście więc Pana żniwa, żeby wyprawił robotników na żniwo swoje. Ewangelia Łukasza)

Twój komentarz lub modlitwa za prześladowany Kościół

KANAŁ NA FACEBOOKU

SuperWebTricks Loading...

Privacy Policy and Terms & Conditions

%d bloggers like this: