Amerykańska Komisja ds. Międzynarodowej Wolności Religijnej opublikowała raport, w którym zwraca uwagę na rosnące ataki na domy modlitwy i przywódców religijnych w Burkina Faso mniej niż dwa miesiące przed zbliżającymi się wyborami prezydenckimi w kraju Afryki Zachodniej.

Niegdyś postrzegana jako bastion tolerancji religijnej i harmonii międzywyznaniowej w Afryce Zachodniej, Burkina Faso „nagle znalazła się w epicentrum kilku globalnych kryzysów, które przyczyniły się do zmiany warunków wolności religijnej w tym kraju” – mówi niezależny, dwupartyjny panel federalny w swoim raporcie .

„Ataki na muzułmańskie i chrześcijańskie domy modlitwy oraz przywódców religijnych nasiliły się, gdy dżihadyści i inne grupy milicji poszerzają swój obszar wpływów w całym kraju” – podkreśla. „Rząd stara się powstrzymać przemoc, a słabe wyniki i niewłaściwe postępowanie sił powiązanych z rządem pogarszają sytuację”.

Burkina Faso, jeden z najbardziej zubożałych krajów świata, od ponad czterech lat walczy z ugrupowaniami zbrojnymi powiązanymi z Al-Kaidą i Państwem Islamskim.

USCIRF zauważa, że ​​w Międzynarodowym Raporcie o Wolności Religijnej Departamentu Stanu USA za rok 2019 odnotowano, że zarówno społeczności muzułmańskie, jak i chrześcijańskie w tym kraju doświadczyły „bezprecedensowego poziomu” przemocy, w tym ataków na co najmniej 38 osób ze względu na ich tożsamość religijną i zabijanie ich.

W maju ubiegłego roku ciężko uzbrojeni ludzie zabili cztery osoby podczas ataku na kościół katolicki w Toulfe podczas Mszy św. W sierpniu ubiegłego roku bojownicy zaatakowali kościół katolicki i protestancki, zabijając trzy osoby. W grudniu 14 osób zginęło, gdy niezidentyfikowani bandyci zaatakowali kościół w pobliżu granicy z Nigrem. W lutym 24 kolejnych zginęło, w tym ksiądz, kiedy uzbrojeni mężczyźni zaatakowali kościół w Pansi.

Według raportu, ataki na przywódców chrześcijańskich obejmują porwanie katolickiego katechety i jego żony w Arbinda w maju 2018 roku przez osoby zidentyfikowane jako bojownicy ekstremistyczni. W czerwcu tego samego roku uzbrojeni bojownicy porwali pastora Zgromadzenia Bożego i trzech członków jego rodziny w prowincji Soum.

W kwietniu ubiegłego roku w pobliżu granicy z Mali zabito protestanckiego pastora i pięciu zwolenników, rzekomo z powodu ich postrzeganego wsparcia dla lokalnych milicji.

W lutym tego roku podejrzani dżihadyści zatrzymali siedem osób w domu pastora w Sebbie; pięć ciał znaleziono kilka dni później, w tym pastora.

czytaj dalej: christianpost

Darowizna

Print Friendly, PDF & Email

Czas Męczenników

Redakcja: Waldemar Estera Skworcz-Bednarscy (Żniwo wprawdzie wielkie,ale robotników mało. Proście więc Pana żniwa, żeby wyprawił robotników na żniwo swoje. Ewangelia Łukasza)

Twój komentarz lub modlitwa za prześladowany Kościół

KANAŁ NA FACEBOOKU

SuperWebTricks Loading...

Privacy Policy and Terms & Conditions

%d bloggers like this: