Według UNICEF blisko co trzecia ofiara handlu ludźmi nie ukończyła 18 lat. Problem dotyczy głównie regionów Afryki, Ameryki Środkowej oraz Wysp Karaibskich.

Jak poinformował w niedzielę (29.07.2018) w przeddzień Światowego Dnia przeciwko Handlowi Ludźmi niemiecki komitet Funduszu Narodów Zjednoczonych na rzecz Dzieci (UNICEF), 28 procent ofiar handlu ludźmi to dzieci i młodzież. 64 proc. pochodzi z krajów Afryki Subsaharyjskiej, 62 proc. z Ameryki Centralnej oraz z Wysp Karaibskich. Jednak według szacunków UNICEF-u oraz innych organizacji pozarządowych – biorąc pod uwagę nieujawnione przypadki – liczba ofiar jest dużo większa. Wiele dziewcząt i chłopców z obawy przed sprawcami oraz z braku zaufania nie zgłaszają się na policji czy w odpowiednich urzędach. Zdaniem organizacji wiele ofiar nie zna przy tym swoich praw. Nieletni z obawy przed stygmatyzacją lub odesłaniem ich z powrotem do kraju pochodzenia, w którym nie czują się bezpiecznie, nie zabiegają o pomoc.

W opinii Michaela Branda, przewodniczącego grupy roboczej ds. praw człowieka i pomocy humanitarnej w klubie poselskim CDU/CSU ukrócenie procederu uprawianego przez handlarzy ludźmi i przemytników jest wyzwaniem dla międzynarodowej społeczności.

Zapewnienie bezpieczeństwa

Na zagrożenia te wskazuje także UNICEF. Dla dzieci i młodzieży, które przemieszczają się na niebezpiecznych szlakach uchodźczych zachodzi ogromne ryzyko stania się ofiarą przemocy i wyzysku ze strony handlarzy ludźmi. – Handel ludźmi jest prawdziwym zagrożeniem dla milionów dzieci na całym świecie, szczególnie dzieci, które musiały opuścić swój kraj i pozostają bez opieki – oświadczyła dyrektor UNICEF Henrietta H. Fore. Podkreśliła ona także, że „rządy muszą koniecznie zastosować środki działania, które zapewnią dzieciom bezpieczeństwo”. Natomiast eksperci domagają się m.in. „bezpiecznych i legalnych dróg dla uchodźstwa i migracji oraz wzmocnienia systemów społecznych i ochronnych oraz poprawy transgranicznej współpracy”.

Chadecki polityk Michael Brand zwrócił uwagę na wyzysk nieletnich. – Ten rodzaj przestępstwa zapewnia sprawcom wyjątkowe zyski. Profit z handlu towarem, jakim jest człowiek, jest większy od nielegalnego handlu narkotykami czy bronią. Przy tym ofiary tego perfidnego procederu są stale narażone na wyzysk”.

Światowy Dzień przeciwko Handlowi Ludźmi został ustanowiony z inicjatywy ONZ w 2014 roku.

(kna, afp, epd/ jar)


Ponad połowa ludności Sudanu Południowego, przez połowę roku nie ma wystarczającej ilości jedzenia


PAP/EPA/ERIC FEFERBERG

Apelujemy o wsparcie dla mieszkańców Sudanu Południowego – w 6 regionach ogłoszono już klęskę głodu

Tylko 40% populacji ma dostęp do czystej wody pitnej. Inwestycje w tym obszarze mają kluczowe znaczenie dla poprawy zdrowia dzieci. Zanieczyszczona woda jest jedną z głównych przyczyn rozprzestrzeniania się chorób.

Dzieci mogą umrzeć z głodu szybciej niż dorośli. Z drugiej strony dziecko łatwiej można uratować od śmierci, jeśli tylko będzie miało dostęp do odpowiedniego, specjalistycznego żywienia – uwrażliwia dr Wojciech Wilk, prezes Polskiego Centrum Pomocy Międzynarodowej.

Prawie 2 miliony osób ze strachu opuściło swoje domy, szukając schronienia w buszu lub poza granicami kraju.

Długotrwały konflikt i kryzys gospodarczy spowodował gigantyczny wzrost cen żywności. Większości mieszkańców po prostu na nie nie stać,  brakuje wszystkiego, wody, żywności, leków. W dwóch regionach ogłoszony został stan klęski głodowej. Szczególnie narażone są dzieci, według szefa biura UNICEF, ponad 250 tys. dzieci w całym kraju jest poważnie niedożywionych – kilkuletnie dzieci ważą tyle, co niemowlęta. Tu pomoc musi być udzielona natychmiastowo, inaczej dzieciom grozi śmierć.

Sudański biskup wskazuje, że pandemia dramatycznie pogorszyła sytuację w tym najmłodszym państwie Afryki od lat dotkniętym kolejnymi wojnami, ogromnym ubóstwem i klęskami żywiołowymi. Rozprzestrzenianie się wirusa zablokowało nie tylko codzienne życie, ale i proces pokojowy, wciąż nie udało się stworzyć rządu przejściowego.

– Przedłużanie obostrzeń może niestety przynieść ze sobą ponowne zaognienie konfliktu. Partie polityczne wciąż są mocno skłócone i trudno im znaleźć wspólną płaszczyznę spotkania –  mówi bp Kussala.

Sudańczycy modlą się o pokój i światło Ducha Świętego dla polityków, aby umieli wspólnie pracować na rzecz pokoju, sprawiedliwości i lepszej przyszłości wszystkich.

Dramatu wojny i pandemii mieszkańcy tego kraju nie są w stanie sami ponieść, potrzebują konkretnej pomocy świata. Stąd jego przejmujący apel: „Wiem, że Europa i kraje Zachodu zajęte są obecnie leczeniem własnych ran wywołanych pandemią. Proszę jednak, by zauważono także nasze potrzeby. Bez wsparcia materialnego Sudańczycy nie przetrwają. Błagam, nie zostawiajcie nas samych!”.

Prawie półtora miliona dzieci w czterech afrykańskich krajach jest zagrożonych głodem. Ogłosiły to wyspecjalizowane organizacje Narodów Zjednoczonych ONZ, w tym agencja spraw dzieci, UNICEF. Te cztery kraje to Somalia, Jemen, Sudan Południowy i północne rejony Nigerii.

Justin Forsyth z UNICEF mówi BBC, że że wiele dzieci w tych państwach jest zmuszonych jeść liście i korzenie, choć na świecie wystarczyłoby żywności, by je wykarmić.

„Te sytuacje są wywołane działaniami człowieka. To głównie konflikty i wojny, tak jest w Sudanie Południowym.

Miejsca, w których dzieci umierają są odcięte od dostaw żywności w wyniku walk” – powiedział Justin Forsyth. W ogarniętej walkami Somalii dodatkowym czynnikiem, zwiększającym głód, jest susza.


(AP Photo / Farah Abdi Warsameh)

Według ONZ głoduje tam sto tysięcy ludzi, a liczba niedożywionych sięga prawie pięciu milionów.

Rekordowo wysoka liczba osób zagrożonych głodem w Sudanie Południowym. Przez konflikt zbrojny, powodzie i skutki pandemii w tym najmłodszym państwie Afryki 6,5 mln ludzi nie ma wystarczającej ilości jedzenia. Tponad połowa ludności!  

Problemy z dostępem do żywności w Sudanie Południowym trwają od czasu uzyskania niepodległości w 2011 r., ale nigdy wcześnie nie były tak ciężkie. Toczący się od 2013 r. konflikt zbrojny doprowadził do śmierci setek tysięcy osób, a miliony musiały uciekać, porzucając swoje domy i uprawy. Jednak zeszły rok był wyjątkowo dramatyczny, bo przez zmiany klimatu kraj spustoszyły niszczycielskie powodzie o niespotykanej wcześniej skali. Szacuje się, że przez żywioł ucierpiał ponad milion osób.  

Fala niszczyła wszystko na swojej drodzezmuszając ludzi do ucieczki, zatapiając pola i zabijając zwierzęta gospodarskie. Stojąca woda przez wiele miesięcy uniemożliwiała produkowanie żywności i pogłębiała głód.  

Sytuację dodatkowo pogorszyły skutki pandemii koronawirusaMasowe bezrobocie, przerwane łańcuchy dostaw, problemy z dostępnością żywności na rynku i wzrost jej cen sprawiły, że dla wielu osób zdobycie czegokolwiek do jedzenia stało się wręcz niemożliwe.   

 W Sudanie Południowym życie i zdrowie dwóch milionów osób zostało zagrożone. Nie możemy zostawić ich bez pomocy! 


Darowizna

FUNDACJA-FILEO   KRS 0000705635
Tytuł przelewu:
„Prześladowany Kościół-Sudan Południowy”

BIC (SWIFT): BPKOPLPW

Rachunek w złotówkach (PLN):
PL 30 1020 2791 0000 7902 0269 1947

Rachunek w dolarach amerykańskich (us dollars)
PL 46 1020 2791 0000 7502 0309 5569

Print Friendly, PDF & Email

Czas Męczenników

Redakcja: Waldemar Estera Skworcz-Bednarscy (Żniwo wprawdzie wielkie,ale robotników mało. Proście więc Pana żniwa, żeby wyprawił robotników na żniwo swoje. Ewangelia Łukasza)

Twój komentarz lub modlitwa za prześladowany Kościół

KANAŁ NA FACEBOOKU

SuperWebTricks Loading...

Privacy Policy and Terms & Conditions

%d bloggers like this: