Decyzja historyczna unieważnia dekret prezydencki z 1934 r. Ustanawiający kościół jako muzeum

10/07/2020 Waszyngton

(International Christian Concern) (ICC) – 10 lipca turecka Rada Stanu opowiedziała się za ponownym przekształceniem katedry Hagia Sophia w meczet. Decyzja sądu unieważniła dekret prezydencki z 1934 r., który przekształcił Hagię Sophię w muzeum.

W ubiegłym miesiącu prezydent Turcji Erdoğan zwrócił się z prośbą, aby jego pomocnicy przeprowadzili dogłębne badania procesu przekształcania świątyni Hagia Sophia w meczet.

Po podboju katedra została przekształcona w meczet, a później w muzeum z nowoczesnym państwem tureckim. Turcja jest również narażona na znaczną wewnętrzną presję polityczną ze względu na COVID-19 i jej politykę interwencjonizmu wojskowego . Rządząca partia AK często koncentruje się na Hagii Sophii w czasach kryzysu politycznego.

„Recytacja Sury Al Fath Koranu w Hagia Sophia była bardzo popularna wśród wyborców w partiach politycznych” – powiedział publicysta Abdulkadir Selvi, który pracuje dla prorządowego magazynu medialnego.

Katedra Hagia Sophia jest greckokatolickim Kościołem prawosławnym, a Patriarchat Ekumeniczny wypowiedział się przeciwko przekształceniu. Podczas kazania w ubiegły wtorek Patriarcha ostrzegł, że jego konwersja spowoduje przerwę między Wschodem a Zachodem. „[To] jest absurdalne i szkodliwe, że Hagia Sophia, z miejsca, które pozwala teraz dwóm ludziom spotkać się z nami i podziwiać jej wielkość, może ponownie stać się przyczyną kontrastu i konfrontacji… [To] jest symbolicznym miejscem spotkania, dialogu, solidarność i wzajemne zrozumienie między chrześcijaństwem a islamem ”.

Przed tą decyzją ekumeniczny patriarcha Bartłomiej dodał: „Przekształcenie Hagia Sophia w meczet rozczaruje miliony chrześcijan na całym świecie”.

W celu uzyskania wywiadów prosimy o kontakt z Olivia Miller, koordynator ds. Komunikacji: press@persecution.orgDarowizna

Print Friendly, PDF & Email

Czas Męczenników

Redakcja: Waldemar Estera Skworcz-Bednarscy (Żniwo wprawdzie wielkie,ale robotników mało. Proście więc Pana żniwa, żeby wyprawił robotników na żniwo swoje. Ewangelia Łukasza)

Twój komentarz lub modlitwa za prześladowany Kościół

KANAŁ NA FACEBOOKU

SuperWebTricks Loading...

Privacy Policy and Terms & Conditions

%d bloggers like this: