13.07.2020 Turcja (International Christian Concern)

Po konwersji Hagia Sophia na meczet, dwóch imamów i czterech muezini (dzwoniący do modlitwy) zostanie powołanych do Hagia Sophia . Prezydent Erdogan zapowiedział również w piątek, że muzułmańskie modły zaczną się w meczecie dnia 24 lipca.

Chief Secretariat of the Holy Eparchial Synod:

„ Dla prawosławnych chrześcijan na całym świecie, a także dla całego chrześcijaństwa, Hagia Sophia, Konstantynopol i Patriarchat Ekumeniczny są świętymi ośrodkami duchowymi i stanowią repozytorium naszej chrześcijańskiej wiary i tradycji”.

„Dlatego wzywamy rząd turecki, aby szanował prawosławną i chrześcijańską świadomość, która dziś została głęboko zraniona tą decyzją” – kontynuował. „Mamy nadzieję, że ta decyzja nie jest przejawem pogorszenia postawy rządu tureckiego wobec patriarchatu ekumenicznego i innych mniejszości religijnych w Turcji”.

„Decydując się na przekształcenie świątyni Hagia Sophia z powrotem w meczet, odwróciłeś ten pozytywny znak otwartości Turcji i zmieniłeś go na znak wykluczenia i podziału. Niestety decyzja ta została również podjęta bez uprzedniego powiadomienia lub dyskusji z UNESCO w sprawie wpływu tej decyzji na uniwersalną wartość Hagia Sophia uznaną na mocy Konwencji Światowego Dziedzictwa ”.

Rada Kościołów na Bliskim Wschodzie (MECC) również opublikowała oświadczenie potępiające decyzję o konwersji Turcji. W oświadczeniu MECC sugeruje złożenie apelacji do tureckiego sądu najwyższego w celu egzekwowania „historycznej symboliki reprezentowanej przez kościół Santa Sophia”.  Rada odnotowuje również tę decyzję jako poważny cios w stosunkach islamsko-chrześcijańskich, nie tylko w Turcji, ale na całym Bliskim Wschodzie.

W następstwie niedawnego orzeczenia sądu rząd Grecji planuje naciskać na Unię Europejską (UE), aby ukarała Turcję w odpowiedzi na konwersję Hagia Sophia. Grecki minister spraw zagranicznych Nikos Dendias wyjaśnił, że „Ateny ostro zareagują” na ostatnie działania Turcji. Lider Włoskiej Ligi Północnej również wyraził krytykę.

W celu uzyskania wywiadów prosimy o kontakt z Olivia Miller, koordynator ds. Komunikacji: press@persecution.org.


Darowizna

Print Friendly, PDF & Email

Czas Męczenników

Redakcja: Waldemar Estera Skworcz-Bednarscy (Żniwo wprawdzie wielkie,ale robotników mało. Proście więc Pana żniwa, żeby wyprawił robotników na żniwo swoje. Ewangelia Łukasza)

Twój komentarz lub modlitwa za prześladowany Kościół

KANAŁ NA FACEBOOKU

SuperWebTricks Loading...

Privacy Policy and Terms & Conditions

%d bloggers like this: