
Raport opublikowany przez Unicef określa Afganistan jako „najgorsze miejsce narodzin na świecie”
Rzeczywiście, afgańskie dzieci są codziennie narażone na skrajne ubóstwo i przemoc. Ich sytuacja jest w rzeczywistości krytyczna: śmiertelność dzieci, niedożywienie, przymusowe małżeństwa, wykorzystywanie seksualne…
Główne problemy, z jakimi borykają się dzieci w Afganistanie:
Ubóstwo
Prawie połowa ludności Afganistanu (46%) żyje poniżej granicy ubóstwa . Według statystyk ONZ Afganistan jest drugim najbiedniejszym krajem na świecie. Dochód narodowy brutto na mieszkańca wynosi 370 dolarów rocznie. Na przykład sędzia lub nauczyciel zarabia około 50 dolarów miesięcznie.
Zdrowie
Wskaźnik śmiertelności dzieci jest szczególnie wysoki w Afganistanie, a według międzynarodowych danych przewidywana długość życia w chwili urodzenia jest uważana za najniższą.
Statystyki pokazują, że 35% noworodków ma niedowagę. Nawet dzisiaj 87% porodów odbywa się w domu ciężarnej matki i zwykle bez odpowiedniej pomocy medycznej. Dzieje się tak, ponieważ w wysoce patriarchalnym społeczeństwie afgańskim kobiety często nie otrzymują pozwolenia na opuszczenie domu, nawet na pójście do szpitala. Dlatego 1 kobieta na 8 umiera podczas porodu.
W Afganistanie istnieje bardzo ograniczona liczba szpitali. Czasem trzeba było przebyć setki kilometrów, żeby dotrzeć do jednego z tych szpitali. Ponadto lekarzom brakuje odpowiedniego przeszkolenia i odpowiedniego sprzętu.
Ponadto około 70% populacji nie ma dostępu do wody pitnej , co z kolei powoduje wiele problemów zdrowotnych , zwłaszcza wśród młodszych dzieci.
Obecnie tylko około 60% afgańskich dzieci jest wysyłanych do szkół, a tylko 28% dorosłej populacji potrafi czytać i pisać. Ponadto w systemie edukacji brakuje infrastruktury. W Kabulu liczba uczniów w niektórych klasach wzrasta do 60.
Afganistan ma również smutną historię kraju, w którym odnotowuje się największą liczbę ataków terrorystycznych wymierzonych w szkoły, w szczególności w szkoły dla dziewcząt.
Oczekuje się, że w Afganistanie około 20% dzieci będzie pracować , aby utrzymać siebie i swoją rodzinę. Sprzedawcy uliczni, nosiciele wody, zbieracze kartonów, polerki do butów, pomoc domowa, pomocnicy w butikach to rodzaj prac dorywczych wykonywanych przez afgańskie dzieci.
Dziecko odgrywa ważną rolę ekonomiczną w afgańskiej strukturze rodziny, głównie dlatego, że małe pieniądze zarobione przez rodziców z trudem wystarczają na nakarmienie głodnych w rodzinie. Ponadto, ze względu na praktyki kulturowe, afgańskie matki rzadko decydują się na poszukiwanie pracy poza domem. W tej sytuacji rodzina jest uzależniona od ekonomicznego wkładu dziecka, nawet jeśli oznacza to, że dziecko pozostaje żebrakiem na ulicy.
Konsekwencje wynikające z ich obowiązku pracy są rzeczywiście tragiczne: brak edukacji, przemoc i choroby związane z zanieczyszczeniem i drastycznie zmieniającym się klimatem (latem temperatura sięga 40°C lub więcej, a zimą temperatura może spaść do -20°C)
Przemoc i wyzysk
Młodzi Afgańczycy są często ofiarami przemocy . W 2009 roku podczas ataków terrorystycznych zginęło około 250 dzieci.
Co więcej, wielu z nich to ofiary wykorzystywania seksualnego . Każdego roku odnotowuje się około 1500 incydentów; niestety większość ofiar nie ma odwagi ujawnić nieprzyjemnych doświadczeń, przez które przeszli. Ponadto sprawcy najczęściej nie trafiają do sądów z powodów politycznych (byli panowie wojenni lub członkowie rządu, korupcja itp.).
Dzieci-żołnierze
Pod rządami talibów tysiące Afgańczyków w wieku poniżej 18 lat w taki czy inny sposób zapisywało się do grup terrorystycznych. Najpierw „wyprano im mózgi”, potem przeszkolono ich w posługiwaniu się bronią, a na koniec wysłano na wojnę. Niektóre dzieci, mające zaledwie 6 lat, były nawet wykorzystywane jako dzieci-samobójcy.
Na początku 2011 roku Afganistan podpisał porozumienie z ONZ w sprawie zaprzestania rekrutacji dzieci do policji krajowej; po tym, jak od 2010 r. znalazła się na czarnej liście ONZ. W ten sposób rząd robił pierwszy krok w ważnym procesie.
Osierocone dziecko
W Afganistanie są tysiące sierot; jest to w rzeczywistości bezpośrednią konsekwencją konfliktu zbrojnego, który pustoszył kraj. Niemniej jednak tylko bardzo niewiele dzieci jest pozostawionych samym sobie, ponieważ kultura afgańska, oparta głównie na zasadach muzułmańskich, nakłada na Afgańczyków obowiązek pomagania dzieciom w potrzebie. Tak więc sieroty są na ogół przyjmowane przez członków rodziny lub inne osoby w wiosce.
Niestety, niektórzy „rodzice adopcyjni” traktują te dzieci jak małe niewolnice. Czasami sieroty są dyskryminowane wśród własnych dzieci opiekuna, a ich edukacja jest traktowana drugorzędnie.
Często można zaobserwować bardzo silną chęć podjęcia pracy przez osierocone dziecko tylko po to, by „odwdzięczyć się” rodzinie adopcyjnej na znak wdzięczności. Niezbędne jest tworzenie organizacji, które umożliwiłyby dzieciom dostęp do edukacji, a także wysłuchiwałyby ich w odpowiedni sposób, zapewniając odpowiednią opiekę.
Niepełnosprawne dzieci
Obecność licznych min lądowych w Afganistanie nadal powoduje regularne wypadki, czasem nawet śmiertelne, zwłaszcza wśród bardzo młodych osób, które często nie rozpoznają takich miejsc. Wiele afgańskich dzieci jest upośledzonych z powodu wybuchów min lądowych.
Małżeństwa dzieci
W latach 2000-2009 prawie 40% młodych kobiet podczas wywiadów przyznało, że zostały wydane za mąż przed ukończeniem 18 roku życia. Te wczesne małżeństwa mogą powodować poważne problemy zdrowotne wśród młodych kobiet, zwłaszcza gdy te młode kobiety nie są jeszcze gotowe przejść przez doświadczenie ciąży.
Tylko 6% urodzeń jest oficjalnie rejestrowanych w Afganistanie. W rezultacie większość afgańskich dzieci nie ma ani oficjalnej tożsamości , ani narodowości. Są niewidoczne w oczach społeczeństwa.
Jest to szczególnie problematyczne dla afgańskich dzieci, które są uchodźcami po ucieczce z wojny. W obozach dla uchodźców zlokalizowanych w Pakistanie lub w Iranie liczba dzieci-uchodźców może sięgać nawet 1,5 miliona. Dzieci te uważają swój status za nielegalny, a tym samym nie mają żadnego prawa obywatelskiego jako obywatela w kraju, ponieważ nie mają oficjalnej egzystencji prawnej.
Wymiar sprawiedliwości dla nieletnich
Afgańskie prawo karne nie rozróżnia poważnych przestępstw i drobnych wykroczeń. Pomimo przyjętego w 2005 roku kodeksu karnego dla osób poniżej 18 roku życia, w praktyce nie ma alternatywy dla pozbawienia wolności dla sprawcy nieletniego. W rzeczywistości jest to sprzeczne z artykułem 40 Międzynarodowej Konwencji Praw Dziecka (CRC) .
Afganistan odcięty od międzynarodowej pomocy!!!
Obecnie na afgańskich bazarach ceny oleju, mąki czy ryżu są nawet dwa-trzy razy wyższe niż kilka miesięcy temu. Według wyliczeń Światowego Programu Żywnościowego (WFP) już we wrześniu 2021 r. tylko w 5 proc. afgańskich gospodarstw domowych było na tyle żywności, że wszyscy domownicy mogli się najeść tyle ile chcieli.
Teraz WFP alarmuje zaś, że aż 22,8 mln mieszkańców (z 38,9 mln wszystkich) może już w najbliższych tygodniach stanąć przed brakiem bezpieczeństwa żywnościowego, a więc w sytuacji, w której nie może być pewne czy uda się zdobyć żywność.
Światowy Program Żywnościowy (WFP) ostrzegł, że ponad połowa mieszkańców Afganistanu może mieć problemy ze zdobyciem odpowiedniej liczby żywności. Gospodarka tego kraju załamała się po przejęciu w nim władzy przez talibów.
Oprócz groźby śmierci wiele rodzin chrześcijańskich obawia się o bezpieczeństwo swoich dzieci!
„ Wielu chrześcijan obawia się, że talibowie zabiorą ich dzieci, zarówno dziewczynki, jak i chłopców, jak w Nigerii i Syrii ” .
„ Dziewczyny zostaną zmuszone do poślubienia bojowników talibów, a chłopcy zostaną zmuszeni do bojówek talibów. Obaj zostaną wysłani do medres na pranie mózgu. ”
- Sytuacja w Afganistanie ciągle się zmienia, a większość wiadomości, które słyszymy z wewnątrz kraju, jest ponurych. Chrześcijanie są najbardziej wrażliwą mniejszością religijną w Afganistanie.
- Jako zagrożona grupa afgańscy chrześcijanie powinni być uważani za społeczność, którą należy ewakuować z kraju, ponieważ najprawdopodobniej staną się obiektem zastraszania, przemocy i prześladowań ze strony talibów.
- Talibowie chodzą od drzwi do drzwi, aby zidentyfikować chrześcijan.
- Chrześcijanie odbierają telefony od talibów, mówiące: „Idziemy po ciebie”.
- Wielu chrześcijan się ukrywa.
- Kilku sędziów i urzędników państwowych zostało zamordowanych.
Bądź na bieżąco z aktualizacjami na naszej stronie internetowej: fundacja-fileo.pl
Potrzebujemy Twojej pomocy, aby służyć naszym walczącym braciom i siostrom w Afganistanie.
Czy dołączysz do nas w tej kluczowej misji?
Uratujmy afgańskich chrześcijan
Jak możesz pomóc:
- Modlitwa | Możesz modlić się za naszych braci i siostry.
- Skontaktuj się z urzędnikami | Napisz do swoich przedstawicieli w Parlamencie RP, aby nazwali afgańskich chrześcijan grupą zagrożoną, by mogli otrzymać status uchodźcy w Polsce.
- Darowizna| Przekaż dar swojego serca na nasz Fundusz na rzecz Afganistanu poniżej.
- Udostępnij tą informację| Zachęć innych do podjęcia działań.
Ich krzyki lęku i cierpienia pod rządami talibów są pilne. Prosimy o pomoc teraz!