#Iran executed over 52 persons last month with a surge in executions when #IranProtests are ongoing in several provinces.
The clerical regime open-handedly uses the death penalty as a tool of repression to prevent the escalation of protests by executions.pic.twitter.com/d8aifSKUgQ— IRAN HRM (@IranHrm) June 3, 2022
Reżim irański przeprowadził w maju szokującą liczbę egzekucji. Ten wzrost liczby egzekucji ma miejsce w czasie, gdy w kilku prowincjach trwają popularne protesty.
W obliczu rosnącego niezadowolenia społecznego reżim duchowny znalazł jedyny sposób na zachowanie swoich rządów poprzez nasilenie egzekucji w celu zastraszenia społeczeństwa.
Śledztwo przeprowadzone przez Iran Human Rights Monitor w maju wykazało, że w różnych więzieniach powieszono co najmniej 52 więźniów. Są wśród nich trzy kobiety i dwoje nieletnich.
21 ze straconych zostało oskarżonych o przestępstwa „narkotykowe”.
Żadna z tych egzekucji nie została oficjalnie ogłoszona.
Kolejnych 30 egzekucji wykonano pod zarzutem „morderstwa z premedytacją”, a jedną pod zarzutem „napadu z bronią w ręku”.
Śmierć odwetowa dokonywana jest na osobach skazanych za morderstwo, niezależnie od motywów.
Oczywiście liczby nie mogą odzwierciedlać rzeczywistości tego, co dzieje się w irańskich więzieniach. Biorąc pod uwagę brak przejrzystości reżimu irańskiego, który pozbawił obrońców praw człowieka dostępu do prawdziwych statystyk, publikowane dane należy traktować jako minimum, a rzeczywista liczba jest zdecydowanie wyższa.
Szokujące statystyki
Podczas serii poważnych rewelacji w maju 2022 r. Narodowa Rada Oporu Iranu (NCRI) opublikowała obszerne informacje uzyskane z systemu sądowniczego reżimu, w tym z Organizacji Więziennictwa.
Według statystyk zarejestrowanych przez biuro Organizacji Więziennictwa, 5197 osób jest skazanych na karę śmierci lub skazanych na Qisas (odpłata w naturze). Spośród nich 1366 zostało skazanych na śmierć, w tym 39 kobiet. Kolejnych 3831 więźniów, w tym 144 kobiet, otrzymało wyrok Qisas lub karę w naturze.
Dokumenty wymieniają również nazwiska 51 osób, w tym 23 kobiet, skazanych na śmierć przez ukamienowanie.
Około 48 559 zatrzymanych przechodzi „fazę śledztwa” i jest przetrzymywanych ze statusem „niezdecydowanych” przez agencje takie jak Państwowe Siły Bezpieczeństwa (SSF) i Ministerstwo Wywiadu i Bezpieczeństwa (MOIS). Na podstawie tych danych 17 190 więźniów ma ponad 15 lat pozbawienia wolności.
Nowy raport Amnesty International z dnia 24 maja 2022 r. odnotował szokujące wyniki irańskiego reżimu w wykonywaniu kary śmierci.
Amnesty twierdzi, że co najmniej 314 (czyli 54%) z 579 zarejestrowanych egzekucji w 18 krajach w 2021 r. miało miejsce w Iranie. Raport Amnesty International wskazał również, że z co najmniej 314 egzekucjami zarejestrowanymi w 2021 r., Iran znajduje się na szczycie listy krajów stosujących karę śmierci. AI zauważyła, że rzeczywiste liczby są prawdopodobnie wyższe.
Według raportu Amnesty International, irański reżim łamie prawa dzieci i depcze odpowiednie traktaty międzynarodowe. W momencie popełnienia przestępstwa stracono co najmniej trzech skazanych poniżej 18 roku życia.
Więźniowie Baluchów i Kurdów stanowią największą liczbę ofiar egzekucji w Iranie. Kobieta Baluch została powieszona w Centralnym Więzieniu Zahedan 7 maja 2022 r.
Nazwiska więźniów straconych w maju 2022r. – tutaj
Ostatnie słowo:
Iran Human Rights Monitor wzywa Sekretarza Generalnego, Radę Praw Człowieka i Wysokiego Komisarza ONZ ds. Praw Człowieka, Radę Bezpieczeństwa, Unię Europejską do postawienia irańskiego reżimu przed wymiarem sprawiedliwości za poważne naruszenia praw człowieka .
Iran HRM wzywa wszystkie organy i organizacje praw człowieka do podjęcia pilnych działań w celu ratowania więźniów z celi śmierci. Podkreśla również potrzebę skierowania sprawy łamania praw człowieka w Iranie do Rady Bezpieczeństwa ONZ i pociągnięcia urzędników reżimu do odpowiedzialności za cztery dekady zbrodni przeciwko ludzkości.
źródło: Iran Human Rights Monitor
Sudan Południowy: śmierć głodowa na porządku dziennym

Aktualizacja prognozy bezpieczeństwa żywnościowego

3 na 4 gospodarstwa domowe są obecnie w kryzysie a co gorsza mało prawdopodobne, aby otrzymały pomoc żywnościową z powodu ograniczonych funduszy i rosnących kosztów żywności!
Najmłodszy kraj na świecie, Sudan Południowy, stoi w obliczu największego kryzysu głodowego w swojej historii, z 7,2 milionami ludzi , w tym milionami dzieci, na krawędzi skrajnego ubóstwa!

Korzystają z wody po powodzi w której topiły się zwierzęta, której używają do wody higieny co owocuje chorobami takimi jak malaria, czy dur brzuszny.
Justin Forsyth z UNICEF mówi BBC, że że wiele dzieci w tych państwach jest zmuszonych jeść liście i korzenie, choć na świecie wystarczyłoby żywności, by je wykarmić.
„Te sytuacje są wywołane działaniami człowieka. To głównie konflikty i wojny, tak jest w Sudanie Południowym.
Miejsca, w których dzieci umierają są odcięte od dostaw żywności w wyniku walk” – powiedział Justin Forsyth. W ogarniętej walkami Somalii dodatkowym czynnikiem, zwiększającym głód, jest susza.
Według ONZ głoduje tam sto tysięcy ludzi, a liczba niedożywionych sięga prawie pięciu milionów.
Fala niszczyła wszystko na swojej drodze, zmuszając ludzi do ucieczki, zatapiając pola i zabijając zwierzęta gospodarskie. Stojąca woda przez wiele miesięcy uniemożliwiała produkowanie żywności i pogłębiała głód.
Niestety nie mają dostępu do innej wody – zwrócił uwagę Dyrektor Polskiej Sekcji Papieskiego Stowarzyszenia ‘Pomoc Kościołowi w Potrzebie ks. Waldemar Cisło. Zdaniem duchownego najcenniejszą rzeczą którą możemy ofiarować mieszkańcom Sudanu to modlitwa i wsparcie materialne.
– Wszędzie mamy swoje struktury więc jest nam najłatwiej dotrzeć z pomocą. Pomagamy na miejscu poprzez księży, parafie, zaufanych ludzi tak, że ta pomoc dociera do najbardziej potrzebujących – zapewnił ks. Cisło.
Problemy z dostępem do żywności w Sudanie Południowym trwają od czasu uzyskania niepodległości w 2011 r., ale nigdy wcześnie nie były tak ciężkie. Toczący się od 2013 r. konflikt zbrojny doprowadził do śmierci setek tysięcy osób, a 4 miliony musiały uciekać, porzucając swoje domy i uprawy. Jednak zeszły rok był wyjątkowo dramatyczny, bo przez zmiany klimatu kraj spustoszyły niszczycielskie powodzie o niespotykanej wcześniej skali. Szacuje się, że przez żywioł ucierpiał ponad milion osób.
Masowe bezrobocie, przerwane łańcuchy dostaw, problemy z dostępnością żywności na rynku i wzrost jej cen sprawiły, że dla wielu osób zdobycie czegokolwiek do jedzenia stało się wręcz niemożliwe.

Prawie półtora miliona dzieci w czterech afrykańskich krajach jest zagrożonych głodem. Ludzie walczą o przetrwanie
Ostry głód różni się od niedożywienia (zwanego też umiarkowanym brakiem bezpieczeństwa żywnościowego), który występuje wtedy, gdy dana osoba nie jest w stanie spożywać wystarczającej ilości jedzenia, by utrzymać normalny tryb życia. Próg takiego niedożywienia przyjmowany m.in. przez WFP to mniej niż 1800 kcal dziennie, jednak może oznaczać także niedobory białka lub niezbędnych witamin i minerałów.
Przypominamy o obywatelach i obywatelkach tego kraju, zwłaszcza tych najmłodszych, apelując o konkretną dla nich pomoc.
