40-letni syryjski Kurdyjczyk został aresztowany 30 lipca i oskarżony o apostazję przez Failaq Al-Sham, islamistyczną grupę lojalną wobec Turcji.

Lokalne źródła podają, że 30 lipca bojownicy z Failaq Al-Sham aresztowali Radwana Muhammada w jego domu w wiosce Jaqmaq Kibir niedaleko Rajo, małego miasteczka w północno-zachodniej Syrii niedaleko Afrin. 

Muhammad, który pracuje jako nauczyciel języka angielskiego i dyrektor, odmówił grupie rozkazów przekazania im budynku szkoły, aby mogli przekształcić ją w szkołę islamską. Według lokalnych źródeł, Muhammad powiedział grupie: „Przekażę wam budynek tylko w jednym przypadku: jeśli Jezus Chrystus ponownie zejdzie na ziemię”.

Żona pana Muhammeda zmarła niedawno, ale grupa uniemożliwiła rodzinie umycie i okrycie jej ciała zgodnie ze zwyczajami panującymi w tym regionie. Jakiś czas temu przeszła z islamu na chrześcijaństwo.

Pastor Nihad Hassan, który przewodzi kurdyjskiemu kościołowi w Bejrucie w Libanie i który pochodzi z samego Afrin, powiedział CSW: „Bardzo martwimy się o życie i samopoczucie Radwana, jest on przetrzymywany w kwaterze głównej [Failaq Al-Sham] w Afrin i mogą go stracić. Te islamistyczne grupy i ich tureccy władcy idą śladami Państwa Islamskiego. W rzeczywistości wielu z ich bojowników to byli członkowie IS i Al-Kaidy ”.

Failaq Al-Sham to islamistyczna grupa powiązana z Bractwem Muzułmańskim. Funkcjonuje w północno-zachodniej Syrii w ramach Syryjskiej Armii Narodowej, grupy parasolowej dla różnych frakcji islamistycznych pod bezpośrednim dowództwem tureckim.

W marcu 2018 r. Armia turecka zdobyła miasto Afrin przy pomocy niektórych syryjskich ugrupowań islamistycznych. Amnesty International donosi, że od tamtej pory „mieszkańcy Afrin [byli] zatrzymywani i torturowani, a domy i firmy zostały ograbione i skonfiskowane, a szkoły zniszczone lub przejęte”.

Dyrektor generalny CSW, Mervyn Thomas, powiedział: „Jesteśmy głęboko zaniepokojeni dobrem Mahometa i wzywamy jego porywaczy do natychmiastowego i bezwarunkowego uwolnienia go. Wzywamy również władze tureckie do interwencji poprzez powstrzymanie różnych islamistycznych grup milicji działających pod jej dowództwem oraz do natychmiastowego zaprzestania wszelkich form przemocy i łamania praw człowieka na kontrolowanych przez nie obszarach. Wzywamy społeczność międzynarodową do wywarcia nacisku na Turcję, aby przestrzegała międzynarodowych praw człowieka i prawa humanitarnego oraz zaprzestała wszelkich form prześladowań mniejszości religijnych w Afrinie i okolicach ”.

źródło: csw.org.uk


Sudan: 120 dzieci umiera każdego dnia z powodu niedożywienia i związanych z nim przyczyn.


Toronto, 8 lipca – 1,1 miliona dzieci w Sudanie głoduje, ponieważ kraj ten boryka się z największym kryzysem żywnościowym ostatnich lat. Liczba dzieci, które żyją w sytuacji kryzysowej, podwoiła się od 2019 r. pół miliona więcej dzieci zagrożonych poważnymi konsekwencjami skrajnego głodu w porównaniu z tym samym okresem ubiegłego roku.

Połączenie rosnących cen żywności, inflacji i utraty miejsc pracy w wyniku obostrzeń COVID-19 ma niszczący wpływ na rodziny w Sudanie.

W sumie szacuje się, że 9,6 miliona ludzi nie wie, skąd pochodzi ich następny posiłek.

Środki blokujące mające na celu jak twierdzono zapobieganie rozprzestrzenianiu się COVID-19 zakłóciły funkcjonowanie rynków i handlu transgranicznego, paraliżując źródła utrzymania i podnosząc ceny. Od czerwca 2020 r. Ceny zbóż wzrosły trzykrotnie w porównaniu z ubiegłym rokiem i są około cztery razy wyższe niż średnia z ostatnich pięciu lat.

Pracownicy Save the Children twierdzą, że nawet najbardziej podstawowe produkty żywnościowe są poza zasięgiem. Arshad Malik, dyrektor organizacji Save the Children Country w Sudanie, powiedział: „Nasze zespoły na miejscu usłyszały od rodzin, że podczas Ramadanu muszą przerywać post wodą – po prostu nie było jedzenia.

„Jeszcze przed ogłoszeniem pandemii rodziny cierpiały z powodu skutków dziesięcioleci konfliktów, zacofania i słabej gospodarki. Teraz ich życie stało się jeszcze trudniejsze. Nasz zespół każdego dnia spotyka się z coraz większą liczbą rodziców, którzy z trudem przygotowują jedzenie dla swoich pociech.

„120 dzieci umiera każdego dnia z powodu niedożywienia i związanych z nim przyczyn. Istnieje pilna potrzeba wspierania rodziny pieniędzmi i jedzeniem podczas reagowania na COVID-19, w tym zapewnienie natychmiastowej gotówki i zapasów”-dodaje Malik.

Organizacja Save the Children stara się dotrzeć do najbardziej bezbronnych wysiedleńców i społeczności przyjmujących w Kordofanie, Darfurze i Chartumie. Podczas kryzysu organizacja Save the Children przekazała dotacje pieniężne 2000 rodzinom uchodźców w Chartumie i kontynuowała dystrybucję nasion i sprzętu rolniczego w Kordofanie Południowym oraz bony w Darfurze i Kordofanie. Organizacja Save the Children wspiera także ponad 100 ośrodków żywieniowych w Darfurze, Kordofanie, w stanach Morza Czerwonego i Nilu Błękitnego, aby zmniejszyć niedożywienie wśród dzieci i matek w ciąży lub karmiących piersią.

źródło: reliefweb.int


Darowizna

Print Friendly, PDF & Email

Czas Męczenników

Redakcja: Waldemar Estera Skworcz-Bednarscy (Żniwo wprawdzie wielkie,ale robotników mało. Proście więc Pana żniwa, żeby wyprawił robotników na żniwo swoje. Ewangelia Łukasza)

Twój komentarz lub modlitwa za prześladowany Kościół

KANAŁ NA FACEBOOKU

SuperWebTricks Loading...

Privacy Policy and Terms & Conditions

%d bloggers like this: