Sudan: 60 osób zginęło, a prawie 60 zostało rannych podczas ataku na wioskę w Darfurze

“Największy kryzys humanitarny na świecie” znów nabrzmiewa. Spalone wioski, splądrowane rynki, zabici

Ponad 60 osób zginęło, a prawie 60 zostało rannych podczas ataku na wioskę w sudańskim Darfurze podało Biuro ONZ ds. Koordynacji Spraw Humanitarnych. Sobotni atak był kolejnym w regionie w ciągu ostatnich kilku dni.

Atak w wiosce Masteri w prowincji Zachodni Darfur “był jednym z ostatnich z serii incydentów dotyczących bezpieczeństwa zgłoszonych w ciągu ostatniego tygodnia, w wyniku których spalono kilka wiosek i domów, splądrowano rynki i sklepy, a infrastruktura została uszkodzona” – podało Biuro ONZ ds. Koordynacji Spraw Humanitarnych. Nie podano źródła tych informacji. W ataku zginęło ponad 60 osób, a prawie 60 zostało rannych.

Rząd o “ochronie ludzi”

Oficjalnych informacji rządu w Chartumie nie ma, a agencji Reutera nie udało się skontaktować z sudańskimi urzędnikami. Sudan poinformował jednak w niedzielę, że rozlokuje połączone siły różnych państwowych służb bezpieczeństwa w Darfurze po niedawnych ponownych przypadkach przemocy. Siły te zostaną rozmieszczone “w celu ochrony ludzi i zabezpieczenia sezonu rolnego” – powiedział premier Abdalla Hamdok podczas spotkania w Chartumie z delegacją kobiet z Darfuru. Nie podano dalszych szczegółów. Miejscowa Rada Bezpieczeństwa i Obrony podkreśliła znaczenie “użycia siły niezbędnej do ratowania życia i mienia, stawienia czoła wszelkim formom bezprawia i wspierania równych praw obywatelskich”.

Premier Abdalla Hamdok podczas spotkania w Chartumie z delegacją kobiet z Darfuru powiedział, że państwowe służby zostaną rozlokowane w celu ochrony ludzi i zabezpieczenia sezonu rolnego. Nie podał jednak żadnych konkrenych szczegółów. Miejscowa Rada Bezpieczeństwa i Obrony podkreśliła również znaczenie użycia siły niezbędnej do ratowania życia i mienia, a także stawienia czoła wszelkim formom bezprawia i wspierania równych praw obywatelskich.

Jest to kolejny atak w ciągu zaledwie kilku dni. Agencja SUNA informuje, że w innym incydencie co najmniej 20 osób zostało zastrzelonych, a 20 ranionych przez uzbrojoną bojówkę w Zachodnim Darfurze. Z kolei w niedzielę trzy osoby zginęły podczas sporu między rolnikami a pasterzami w rejonie Al-Jarf w stanie Północny Darfur. 13 lipca z powodu niedawnych aktów przemocy ze strony milicji w Północnym Darfurze został wprowadzony stan wyjątkowy.

  • Eskalacja przemocy w różnych częściach regionu Darfur prowadzi do zwiększonych wysiedleń, zagrażając sezonowi rolnemu, powodując straty w ludziach i źródłach utrzymania oraz napędzając rosnące potrzeby humanitarne – stwierdziła Organizacja Narodów Zjednoczonych.

Darfur zamieszkują różne grupy etniczne, w tym Arabowie, którzy byli faworyzowani przez byłego prezydenta Omara el-Baszira, który zachęcał ich do czystek etnicznych w regionie. Dyktator 21 lipca stanął przed sądem w Chartumie m.in. w związku ze zbrodnią ludobójstwa w Darfurze.

Oprócz Arabów Darfur zamieszkują także liczne plemiona mniejszych grup wyznaniowych. Od blisko stu lat toczą się tam wojny religijne oraz walka o dostęp do źródeł wody pitnej. W 2003 roku doszło do eskalacji konfliktu, który przez ONZ nazywany jest największym kryzysem humanitarnym na świecie.

źródło: tvn, turysci.pl


Darowizna

Print Friendly, PDF & Email

Czas Męczenników

Redakcja: Waldemar Estera Skworcz-Bednarscy (Żniwo wprawdzie wielkie,ale robotników mało. Proście więc Pana żniwa, żeby wyprawił robotników na żniwo swoje. Ewangelia Łukasza)

Twój komentarz lub modlitwa za prześladowany Kościół

KANAŁ NA FACEBOOKU

SuperWebTricks Loading...

Privacy Policy and Terms & Conditions

%d bloggers like this: