Dwie osoby zginęły po strzelaninie przed obiektem LGBT w stolicy Słowacji, Bratysławie.
Trzecia osoba została ranna w ataku w środę wieczorem w pobliżu baru Teplaren, niedaleko centrum miasta. Podejrzany bandyta został znaleziony martwy w czwartek rano, podała policja.
Informacje o jego motywie nie zostały ujawnione. Jednak lokalne media poinformowały, że pisał posty w mediach społecznościowych wskazujące, że ma poglądy przeciwko osobom LGBT i Żydom.
W czwartek premier Eduard Heger potępił atak, mówiąc, że jakakolwiek forma ekstremizmu jest niedopuszczalna. Tymczasem prezydent Zuzana Caputova wezwała polityków kraju do zaprzestania szerzenia nienawiści.
Pozorna zbrodnia nienawiści wywołała ponowione wezwania do położenia kresu homofobii na Słowacji, stosunkowo konserwatywnym kraju UE, w którym małżeństwa osób tej samej płci nie są dozwolone.
Strzelanina, która miała miejsce w środę krótko po godzinie 19:00 czasu lokalnego (18:00 BST) wywołała policyjną obławę.
Funkcjonariusze zapewnili opinię publiczną w czwartek rano, że nie ma ryzyka kolejnych strzelanin z rąk tego samego sprawcy.
Słowackie organizacje LGBT wyraziły szok z powodu rzadkiego ataku z użyciem broni palnej w tym kraju.
Za trzecią ofiarę uważa się pracownika baru, który wraca do zdrowia w szpitalu.
źródło: reuters
Głód wciąż rośnie w całej Afryce Wschodniej. 10 milionów dzieci poniżej piątego roku życia cierpi na ostre niedożywienie!

Według nowego badania wspieranego przez Światowy Program Żywnościowy ( WFP ) i Organizację ds. Wyżywienia i Rolnictwa ( FAO ) ponad 50 milionów ludzi w Afryce Wschodniej stanie w tym roku w obliczu poważnego braku bezpieczeństwa żywnościowego.
Wydany przez regionalny Międzyrządowy Urząd ds. Rozwoju raport IGAD Regional Focus on Food Crises budzi alarm w związku z eskalacją braku bezpieczeństwa żywnościowego i niedożywienia w Etiopii, Kenii, Somalii, Sudanie Południowym i Sudanie.
„Obecna sytuacja w zakresie bezpieczeństwa żywnościowego w Rogu Afryki jest tragiczna po tym, jak zawiodły cztery kolejne pory deszczowe, co jest wydarzeniem klimatycznym niespotykanym od co najmniej 40 lat lub od początku ery satelitarnej” – powiedział Chimimba David Phiri, koordynator subregionalny FAO dla Afryki Wschodniej.
„Teraz, bardziej niż kiedykolwiek, musimy wdrożyć krótkoterminowe działania oszczędzające środki do życia z długoterminowym budowaniem odporności, mającym na celu zajęcie się podstawowymi przyczynami kryzysów żywnościowych w naszym regionie”.

Przewiduje się, że w tym roku około 300 000 osób w Somalii i Sudanie Południowym stanie w obliczu najwyższego poziomu głodu w skali Zintegrowanej Klasyfikacji Fazy Bezpieczeństwa Żywnościowego – poziomu 5, co oznacza skrajny brak żywności – z ryzykiem wystąpienia głodu w ośmiu obszarach Somalii, powszechna produkcja roślinna i hodowlana zawodzi.
Sytuacja w 2022 r. oznacza dramatyczny wzrost w stosunku do zeszłego roku, kiedy 42 miliony ludzi cierpiało z powodu wysokiego poziomu poważnego braku bezpieczeństwa żywnościowego.
W 2021 r. region IGAD stanowił prawie 22 procent globalnej liczby osób w kryzysie lub gorzej (faza IPC 3 lub wyższa), przy czym szacuje się, że 10 milionów dzieci poniżej piątego roku życia cierpi na ostre niedożywienie.
Ponadto 24 procent z 51 milionów osób wewnętrznie przesiedlonych na świecie znajdowało się również w krajach IGAD, głównie w Etiopii, Somalii, Sudanie Południowym i Sudanie.

W obliczu wielu wstrząsów
Połączenie ekstremalnych warunków klimatycznych, konfliktów i wyzwań makroekonomicznych sprawia, że wiele wstrząsów jest prawie niemożliwych do radzenia sobie.
Zmiany klimatyczne i La Niña spowodowały bezprecedensową wielosezonową suszę, przerywaną jedną z najgorszych od 70 lat od marca do maja pory deszczowej.
„Konflikt, ekstremalne warunki klimatyczne, wstrząsy gospodarcze, rosnące koszty, a teraz wpływ konfliktu na Ukrainie na ceny żywności i energii popychają miliony dzieci do głodu w Afryce Wschodniej” – powiedział Michael Dunford, dyrektor regionalny WFP na Afrykę Wschodnią.
Uznając, że istnieje „bardzo realne ryzyko głodu” w regionie, podkreślił znaczenie przygotowania się na przyszłe wstrząsy i reagowania na nie, które, jak powiedział, są „coraz bardziej nieuniknione z powodu zmieniającego się klimatu”.
Skala i dotkliwość ostrego braku bezpieczeństwa żywnościowego są niezwykle wysokie w Sudanie Południowym w szczycie sezonu chudego 2022 r., a szacuje się, że 7-8 milionów ludzi potrzebuje pilnej pomocy żywnościowej. Skutki kryzysu (faza 3 IPC) są powszechne, a humanitarna pomoc żywnościowa zapobiega bardziej ekstremalnym skutkom w dużej części Wielkiego Górnego Nilu i części regionów Wielkiego Bahr el Ghazal. Jednak wiele gospodarstw domowych nadal boryka się z dużymi lukami w konsumpcji żywności wskazującymi na stan nadzwyczajny (faza IPC 4) lub jeszcze gorsze wyniki. Obszary najbardziej niepokojące to Fangak, Canal/Pigi i Ayod z Jonglei; Leer i Mayendit Jedności; i Tonj East of Warrap, gdzie niektóre populacje prawdopodobnie znajdują się w katastrofalnej nędzy (faza 5 IPC) z powodu wpływu konfliktu i powodzi ukierunkowane na typowe źródła żywności, takie jak uprawy i zwierzęta gospodarskie.
Sudan Południowy nadal boryka się z jednym z największych kryzysów bezpieczeństwa żywnościowego na świecie, a wiele gospodarstw domowych boryka się z dużymi lub ekstremalnymi lukami w konsumpcji żywności, wskazującymi na stan nadzwyczajny (faza 4 IPC) lub gorsze wyniki. Chociaż oczekuje się, że wyniki w zakresie bezpieczeństwa żywnościowego poprawią się nieco w okresie od października do stycznia wraz z dostępnością zbiorów, trwający konflikt i przewidywane powodzie ograniczą perspektywy produkcji. Ogólnie rzecz biorąc, powszechne potrzeby w zakresie pomocy będą się utrzymywać. Niestety, gwałtowny wzrost kosztów paliwa i żywności jeszcze bardziej nadwyrężył fundusze dostępne na pomoc humanitarną, a plan pomocy humanitarnej 2022 został sfinansowany tylko w 31,5% do lipca. Podczas gdy WFP prawdopodobnie nadal będzie priorytetowo traktować hrabstwa wzbudzające największe obawy, w tym Fangak i Canal/Pigi, jest mało prawdopodobne, że uda się dotrzeć do milionów potrzebujących pilnej pomocy żywnościowej, a przy braku pomocy utrzymają one luki w konsumpcji żywności.
Utrzymanie luk pomocowych w konsumpcji żywności doprowadzi do nieodwracalnych negatywnych skutków fizjologicznych. W związku z tym konieczne jest pilne zwiększenie pomocy, aby zapobiec wysokiemu poziomowi ostrego niedożywienia i śmiertelności związanej z głodem, zwłaszcza u dzieci.
