„Spalili nam mamę i tatę”: Co stało się z dziećmi chrześcijan – Shamy i Shahzada Masih?

Członkowie wspólnoty chrześcijańskiej trzymają plakaty i drewniane krzyże podczas demonstracji potępiającej śmierć pary chrześcijańskiej – AFP
Para, która została zlinczowana w związku z oskarżeniami o bluźnierstwo, pozostawiła troje małych dzieci – jedno z nich było świadkiem horroru.

Czy pamiętasz Szamę i Shahzada Masiha, chrześcijańską parę z dzielnicy Kot Radha Kishan w Kasur w wiosce Chak 59?

Mąż i żona – którzy oczekiwali wówczas dziecka – zostali fałszywie oskarżeni w 2014 roku o bluźnierstwo, a następnie zlinczowani przez tłum, który najpierw kazał im biegać nago, a następnie podpalił.

Od tej przerażającej próby minęły lata.

Jako dziedzictwo, para pozostawiła po sobie opowieść o brutalności tłumu, skrajnym nadużyciu kontrowersyjnych praw dotyczących bluźnierstwa – a nawet kwestię okrutnego traktowania robotników cegielni, którzy są współczesnymi „niewolnikami”.

Ale zostawili też troje małych dzieci, które teraz przeniosły się do miasta, z dala od okropności zakurzonej, zadymionej cegielni, w której kiedyś pracowali ich rodzice.

Pamiętając o Shamie i Shahzadzie

Dziesięcioletni Suleman, najstarszy z całej trójki, był jedynym, który widział, co stało się z jego rodzicami tego przeklętego dnia. Jego krewni, którzy teraz są opiekunami dzieci, mówią, że był on całkowicie wstrząśnięty i głęboko dotknięty tragedią.

Poonam, który miał wtedy zaledwie dwa lata, upadł. Szybko działająca ciotka ze strony matki podniosła ją i dwójkę pozostałych dzieci i uciekła z miejsca zdarzenia, zanim tłum zwrócił się przeciwko nim.

„Suleman przez długi czas miał złe sny. Często budził się, krzycząc za swoich rodziców ”- mówi ojciec Shamy, Mukhtiar Masih, który ma teraz pełną opiekę nad całą trójką.

Nawet teraz dzieci są trochę zaniepokojone spotkaniami z nieznajomymi.

Jakby, aby udowodnić, zwraca się do nich i pyta rażąco „Pamiętasz mamę i tatę?” Dzieci przytakują.

Coś w nich się porusza. Suleman podchodzi do kredensu, wspina się na najwyższą półkę i wyjmuje baner ze zdjęciami swoich zmarłych rodziców. To jedyne zdjęcie ojca, jakie ma.

„To on, to mój ojciec” – mówi, wskazując na zdjęcie chudego, wychudzonego mężczyzny z wąsami i śladami zarostu na twarzy.

„ Ae Mama ni ai (To nie jest mama)” – mówi Sonia, jej twarz lekko opadająca, gdy patrzy na kobietę. Cała trójka dzieci mówi tylko w języku pendżabskim.

Media błędnie wykorzystały zdjęcie Shahzada i innej dziewczyny, opisując je jako zdjęcia pary. Ale kobieta na zdjęciu to siostrzenica Shahzada, która żyje i ma się dobrze.

Jak na ironię, to okrutny koniec ich rodziców pomógł zerwać kajdany niewolniczej pracy dla dzieci.

Dzisiaj Suleman (10 lat), Sonia (8 lat) i Poonam (6 lat) chodzą do szkoły i próbują żyć jak zwykłe dzieci – ale na zawsze prześladowani brutalnością dnia, w którym zlinczowano ich rodziców.

Pomocna dłoń

Rehabilitacja tych dzieci nie byłaby możliwa bez pomocy małej organizacji działającej w Lahore, znanej jako Cecil Chaudhry and Iris Foundation (CICF) . Nazwana na cześć weterana sił powietrznych Cecila Chaudhry’ego i jego żony, organizacja jest prowadzona przez ich córkę Michelle Chaudhry.

Spośród kilku, którzy przybyli, aby pomóc po morderstwie pary w 2014 roku, CICF był jedynym, który pozostał na pokładzie i nadal pomaga dzieciom do dziś.

źródło: dawn.com


Głód – wstydliwa historia XXI wieku

An unidentified severely malnourished Somali refugee child rests inside a ward at the Medecins Sans Frontieres (MSF) hospital at the Dagahale refugee camp in Dadaab, near the Kenya-Somalia border, July 28, 2011. Aid groups, which have been clamoring for money to help famine-stricken Somalia, are struggling to reach millions in the affected areas. Some 3.7 million Somalis risk starvation in two regions of south Somalia controlled by Islamist al Shabaab militants. Yet more than 2 million of them have not received any help. REUTERS/Thomas Mukoya (KENYA – Tags: SOCIETY CIVIL UNREST DISASTER HEALTH IMAGES OF THE DAY)
Apelujemy o wsparcie dla mieszkańców Sudanu Południowego – w 6 regionach ogłoszono już klęskę głodu

Tylko 40% populacji ma dostęp do czystej wody pitnej. Inwestycje w tym obszarze mają kluczowe znaczenie dla poprawy zdrowia dzieci. Zanieczyszczona woda jest jedną z głównych przyczyn rozprzestrzeniania się chorób.

Dzieci mogą umrzeć z głodu szybciej niż dorośli. Z drugiej strony dziecko łatwiej można uratować od śmierci, jeśli tylko będzie miało dostęp do odpowiedniego, specjalistycznego żywienia – uwrażliwia dr Wojciech Wilk, prezes Polskiego Centrum Pomocy Międzynarodowej.

Prawie 2 miliony osób ze strachu opuściło swoje domy, szukając schronienia w buszu lub poza granicami kraju.

Długotrwały konflikt i kryzys gospodarczy spowodował gigantyczny wzrost cen żywności. Większości mieszkańców po prostu na nie nie stać,  brakuje wszystkiego, wody, żywności, leków. W 6 regionach ogłoszono już klęskę głodu. Szczególnie narażone są dzieci, według szefa biura UNICEF, ponad 250 tys. dzieci w całym kraju jest poważnie niedożywionych – kilkuletnie dzieci ważą tyle, co niemowlęta. Tu pomoc musi być udzielona natychmiastowo, inaczej dzieciom grozi śmierć.

Sudański biskup wskazuje, że pandemia dramatycznie pogorszyła sytuację w tym najmłodszym państwie Afryki od lat dotkniętym kolejnymi wojnami, ogromnym ubóstwem i klęskami żywiołowymi. Rozprzestrzenianie się wirusa zablokowało nie tylko codzienne życie, ale i proces pokojowy, wciąż nie udało się stworzyć rządu przejściowego.

– Przedłużanie obostrzeń może niestety przynieść ze sobą ponowne zaognienie konfliktu. Partie polityczne wciąż są mocno skłócone i trudno im znaleźć wspólną płaszczyznę spotkania –  mówi bp Kussala.

Sudańczycy modlą się o pokój i światło Ducha Świętego dla polityków, aby umieli wspólnie pracować na rzecz pokoju, sprawiedliwości i lepszej przyszłości wszystkich.

Na zdjęciu 18-letni Saida Ahmad Baghili został przyjęty do szpitala na leczenie z powodu poważnego niedożywienia. Reuters

Dramatu wojny mieszkańcy tego kraju nie są w stanie sami ponieść, potrzebują konkretnej pomocy świata. Stąd jego przejmujący apel: „Wiem, że Europa i kraje Zachodu zajęte są obecnie leczeniem własnych ran wywołanych pandemią. Proszę jednak, by zauważono także nasze potrzeby. Bez wsparcia materialnego Sudańczycy nie przetrwają. Błagam, nie zostawiajcie nas samych!”.

Prawie półtora miliona dzieci w czterech afrykańskich krajach jest zagrożonych głodem. Ogłosiły to wyspecjalizowane organizacje Narodów Zjednoczonych ONZ, w tym agencja spraw dzieci, UNICEF. Te cztery kraje to Somalia, Jemen, Sudan Południowy i północne rejony Nigerii.

Justin Forsyth z UNICEF mówi BBC, że wiele dzieci w tych państwach jest zmuszonych jeść liście i korzenie, choć na świecie wystarczyłoby żywności, by je wykarmić.

„Te sytuacje są wywołane działaniami człowieka. To głównie konflikty i wojny, tak jest w Sudanie Południowym.

Miejsca, w których dzieci umierają są odcięte od dostaw żywności w wyniku walk” – powiedział Justin Forsyth. W ogarniętej walkami Somalii dodatkowym czynnikiem, zwiększającym głód, jest susza.

Według ONZ głoduje tam sto tysięcy ludzi, a liczba niedożywionych sięga prawie pięciu milionów.

Rekordowo wysoka liczba osób zagrożonych głodem w Sudanie Południowym. Przez konflikt zbrojny, powodzie i skutki pandemii w tym najmłodszym państwie Afryki 6,5 mln ludzi nie ma wystarczającej ilości jedzenia. Tponad połowa ludności!  

Problemy z dostępem do żywności w Sudanie Południowym trwają od czasu uzyskania niepodległości w 2011 r., ale nigdy wcześnie nie były tak ciężkie. Toczący się od 2013 r. konflikt zbrojny doprowadził do śmierci setek tysięcy osób, a miliony musiały uciekać, porzucając swoje domy i uprawy. Jednak zeszły rok był wyjątkowo dramatyczny, bo przez zmiany klimatu kraj spustoszyły niszczycielskie powodzie o niespotykanej wcześniej skali. Szacuje się, że przez żywioł ucierpiał ponad milion osób.  

Fala niszczyła wszystko na swojej drodzezmuszając ludzi do ucieczki, zatapiając pola i zabijając zwierzęta gospodarskie. Stojąca woda przez wiele miesięcy uniemożliwiała produkowanie żywności i pogłębiała głód. 

PAP/EPA/ERIC FEFERBERG

Sytuację dodatkowo pogorszyły skutki pandemii koronawirusaMasowe bezrobocie, przerwane łańcuchy dostaw, problemy z dostępnością żywności na rynku i wzrost jej cen sprawiły, że dla wielu osób zdobycie czegokolwiek do jedzenia stało się wręcz niemożliwe.

W Sudanie Południowym życie i zdrowie dwóch milionów osób zostało zagrożone. Nie możemy zostawić ich bez pomocy! 


Darowizna

FUNDACJA-FILEO   KRS 0000705635
Tytuł przelewu:
„Prześladowany Kościół-Sudan Południowy”

BIC (SWIFT): BPKOPLPW

Rachunek w złotówkach (PLN):
PL 30 1020 2791 0000 7902 0269 1947

Rachunek w dolarach amerykańskich (us dollars)
PL 46 1020 2791 0000 7502 0309 5569

Print Friendly, PDF & Email

Czas Męczenników

Redakcja: Waldemar Estera Skworcz-Bednarscy (Żniwo wprawdzie wielkie,ale robotników mało. Proście więc Pana żniwa, żeby wyprawił robotników na żniwo swoje. Ewangelia Łukasza)

Twój komentarz lub modlitwa za prześladowany Kościół

KANAŁ NA FACEBOOKU

SuperWebTricks Loading...

Privacy Policy and Terms & Conditions

%d bloggers like this: