
Sekretarz Generalny Stock ostrzega, że dzieci są bardziej niż kiedykolwiek narażone na nadużycia i wyzysk w Internecie
DAVOS, Szwajcaria – Ogromny wzrost wykorzystywania seksualnego dzieci w Internecie wywołany pandemią COVID-19 nie słabnie, powiedział sekretarz generalny INTERPOL-u Jürgen Stock Światowemu Forum Ekonomicznemu w Davos.
Podczas panelu poświęconego bezpieczeństwu cybernetycznemu sekretarz generalny Stock powiedział, że raporty z sektora prywatnego i publiczne gorące linie, oprócz wymiany informacji organów ścigania, wykazały stale rosnącą liczbę obrazów przedstawiających wykorzystywanie dzieci w Internecie, przy czym 2021 był najgorszym rokiem w historii.
Rozwój łączności internetowej spowoduje, że jeszcze więcej dzieci będzie maltretowanych i wykorzystywanych w sieci.
„Każdy obraz, każdy film jest dowodem straszliwej zbrodni z prawdziwą ofiarą, która cierpi do końca życia”.
„Sama liczba zdjęć już przytłacza organy ścigania na całym świecie, chyba że sektor publiczny i prywatny nie zrobią więcej, aby zjednoczyć nasze wysiłki, zobaczymy ten niepokojący trend wzrostowy tylko w przypadkach wzrostu.
„Jeśli mamy skuteczniej walczyć z wykorzystywaniem seksualnym i wykorzystywaniem dzieci w Internecie, nie możemy tracić czasu na powielanie wysiłków lub niedzielenie się informacjami. Życie dzieci jest zagrożone” – podsumował Sekretarz Generalny.
Siedem ofiar identyfikowanych każdego dnia
Treści generowane samodzielnie, w których ofiara dzieci jest przygotowywana i zmuszana do tworzenia obrazów i filmów przedstawiających ich wykorzystywanie, znacznie wzrosła. Przestępcy rejestrują swoje interakcje z obrazami ofiary udostępnianymi za pośrednictwem platform lub sieci internetowych.
Transmisje na żywo dotyczące wykorzystywania seksualnego dzieci za opłatą również odnotowały wzrost w ostatnich latach.
Osoby, które przeżyły wykorzystywanie seksualne w dzieciństwie, potrzebują długoterminowego powrotu do zdrowia, aby poradzić sobie z traumą. Wielokrotne udostępnianie zdjęć i filmów przedstawiających nadużycie ponownie pada ofiarą i utrudnia ich powrót do zdrowia.
Międzynarodowa baza danych dotyczących seksualnego wykorzystywania dzieci (ICSE)
INTERPOL zapewnia globalną platformę, która pomaga identyfikować ofiary i ich sprawców. Baza danych pozwala uniknąć powielania wysiłków i oszczędza cenny czas, informując badaczy, czy seria obrazów została już odkryta lub zidentyfikowana w innym kraju, czy też ma cechy podobne do innych obrazów.
Każdego dnia baza danych ICSE pomaga śledczym na całym świecie zidentyfikować średnio siedem ofiar wykorzystywania dzieci, a od czasu jej utworzenia pomogła zidentyfikować i udokumentować ponad 12 500 przestępców.
Zgłoś nielegalne treści:
Sudan Południowy: śmierć głodowa na porządku dziennym
Aktualizacja prognozy bezpieczeństwa żywnościowego

3 na 4 gospodarstwa domowe są obecnie w kryzysie a co gorsza mało prawdopodobne, aby otrzymały pomoc żywnościową z powodu ograniczonych funduszy i rosnących kosztów żywności!
Najmłodszy kraj na świecie, Sudan Południowy, stoi w obliczu największego kryzysu głodowego w swojej historii, z 7,2 milionami ludzi , w tym milionami dzieci, na krawędzi skrajnego ubóstwa!
Korzystają z wody po powodzi w której topiły się zwierzęta, której używają do wody higieny co owocuje chorobami takimi jak malaria, czy dur brzuszny.

Justin Forsyth z UNICEF mówi BBC, że że wiele dzieci w tych państwach jest zmuszonych jeść liście i korzenie, choć na świecie wystarczyłoby żywności, by je wykarmić.
„Te sytuacje są wywołane działaniami człowieka. To głównie konflikty i wojny, tak jest w Sudanie Południowym.
Miejsca, w których dzieci umierają są odcięte od dostaw żywności w wyniku walk” – powiedział Justin Forsyth. W ogarniętej walkami Somalii dodatkowym czynnikiem, zwiększającym głód, jest susza.
Według ONZ głoduje tam sto tysięcy ludzi, a liczba niedożywionych sięga prawie pięciu milionów.
Fala niszczyła wszystko na swojej drodze, zmuszając ludzi do ucieczki, zatapiając pola i zabijając zwierzęta gospodarskie. Stojąca woda przez wiele miesięcy uniemożliwiała produkowanie żywności i pogłębiała głód.
Niestety nie mają dostępu do innej wody – zwrócił uwagę Dyrektor Polskiej Sekcji Papieskiego Stowarzyszenia ‘Pomoc Kościołowi w Potrzebie ks. Waldemar Cisło. Zdaniem duchownego najcenniejszą rzeczą którą możemy ofiarować mieszkańcom Sudanu to modlitwa i wsparcie materialne.
– Wszędzie mamy swoje struktury więc jest nam najłatwiej dotrzeć z pomocą. Pomagamy na miejscu poprzez księży, parafie, zaufanych ludzi tak, że ta pomoc dociera do najbardziej potrzebujących – zapewnił ks. Cisło.
Problemy z dostępem do żywności w Sudanie Południowym trwają od czasu uzyskania niepodległości w 2011 r., ale nigdy wcześnie nie były tak ciężkie. Toczący się od 2013 r. konflikt zbrojny doprowadził do śmierci setek tysięcy osób, a 4 miliony musiały uciekać, porzucając swoje domy i uprawy. Jednak zeszły rok był wyjątkowo dramatyczny, bo przez zmiany klimatu kraj spustoszyły niszczycielskie powodzie o niespotykanej wcześniej skali. Szacuje się, że przez żywioł ucierpiał ponad milion osób.
Masowe bezrobocie, przerwane łańcuchy dostaw, problemy z dostępnością żywności na rynku i wzrost jej cen sprawiły, że dla wielu osób zdobycie czegokolwiek do jedzenia stało się wręcz niemożliwe.

Prawie półtora miliona dzieci w czterech afrykańskich krajach jest zagrożonych głodem. Ludzie walczą o przetrwanie
Ostry głód różni się od niedożywienia (zwanego też umiarkowanym brakiem bezpieczeństwa żywnościowego), który występuje wtedy, gdy dana osoba nie jest w stanie spożywać wystarczającej ilości jedzenia, by utrzymać normalny tryb życia. Próg takiego niedożywienia przyjmowany m.in. przez WFP to mniej niż 1800 kcal dziennie, jednak może oznaczać także niedobory białka lub niezbędnych witamin i minerałów.
Przypominamy o obywatelach i obywatelkach tego kraju, zwłaszcza tych najmłodszych, apelując o konkretną dla nich pomoc.
