Ława Sądu Najwyższego w Lahore 18 sierpnia 2022 r. zdecydowała, że małżeństwo 12-letniej chrześcijanki Zarvii Pervaiz z 40-letnim Imranem jest ważne. Imran jest już żonatym muzułmaninem w wieku około 40 lat. Sędzia Sadaqat Ali Khan wysłuchał sprawy przez zaledwie dwie minuty, a następnie stwierdził, że Zarvia miała 12 lat i wyszła za mąż z własnej woli. Odmówił uwzględnienia jakichkolwiek innych dowodów. Niedługo potem wnioskodawcy opuścili salę sądową. Podczas poprzednich zeznań sądowych Zarvia oświadczyła, że przeszła na islam i wyszła za mąż z wyboru za Imrana Shahzada. Opierając się na tym oświadczeniu, policja doprowadziła Zarvię do pójścia z Imranem. Rodzice Zarvii twierdzą, że ich córka została uprowadzona, przymusowo nawrócona i poślubiona Imranowi.
Wcześniej Zarvia zdołała zadzwonić do swojej rodziny i poinformowała ich, że Imran zagroził, że zabije jej braci, jeśli nie oświadczy w sądzie, że jej nawrócenie i małżeństwo nastąpiły z wolnej woli.
Pakistański wymiar sprawiedliwości zignorował wszelkie prawa przeciwko małżeństwom dzieci. Jest prawdopodobne, że Imran i jego żona należą do kręgu handlującego seksem, do którego potrzebują młodych dziewcząt, takich jak Zarvia. Wzywamy rząd Pakistanu do ponownego zbadania sprawy.
Yasmeen Pervaiz w dniu 13 lipca 2022 r. złożyła petycję na podstawie 491 Kr. PC. (Kodeks postępowania karnego) w celu odzyskania jej córki Zarvii Pervaiz z nielegalnego małżeństwa z Imran. Niestety, 18 sierpnia 2022 r. sędzia Sadaqat Ali Khan z Sądu Najwyższego w Lahore umorzył sprawę wniesioną przez rodziców Zarvii, stwierdzając, że dziewczynka ma 12 lat i wyszła za mąż dobrowolnie. Nie chciał brać pod uwagę żadnych innych dostarczonych dowodów i składający petycję musiał wkrótce opuścić salę sądową.
Sherkan Malik, działacz na rzecz praw człowieka, potwierdził, że „aparaty państwowe mają tendencję do wspierania tych, którzy popełniają przestępstwa, takie jak przymusowe konwersje, małżeństwa dzieci i przemoc seksualna, ponieważ wierzą, że otrzymają niebiańską nagrodę za pomoc w nawróceniu kogoś na islam, niezależnie od tego, w jaki sposób zamierzone lub przymusowe nawrócenie jest realizowane”.
Nadia Stephen, aktywistka chrześcijańska z Voice for Justice, zwróciła uwagę na błędy sędziego, który uznał małżeństwo, mimo że Zarvia jest nieletnia. Sąd w Rawalpindi powinien był wziąć pod uwagę orzeczenie wydane przez Sąd Najwyższy w Islamabadzie w lutym tego roku, że „małżeństwo nieletnich poniżej 18 roku życia jest nielegalne, nawet jeśli z własnej woli”. Orzeczenie sądowe narusza również Ustawę o małżeństwach dzieci, która zakazuje małżeństw dziewczynkom poniżej 16 roku życia.
Obrońcy praw człowieka, Ashiknaz Khokhar i Ilyas Samuel, poprosili o projekt ustawy zmieniającej ustawę o zakazie małżeństw dzieci. Musi zostać przeniesiony do krajowych i prowincjonalnych zgromadzeń ustawodawczych, aby zapewnić, że minimalny wiek uprawniający do zawarcia związku małżeńskiego zostanie ustalony na 18 lat zarówno dla chłopców, jak i dziewcząt, a małżeństwo małoletnich dzieci zostanie uznane za nieważne. Jako środek tymczasowy należy wstrzymać walidację wszelkich małżeństw związanych z nawróceniem wiary przez sędziów pokoju. Konieczna jest weryfikacja lub ustalenie wieku i wolnej woli przez starszych sędziów cywilnych w takich przypadkach.
Przewodniczący Voice for Justice, Joseph Jansen, powiedział, że przymusowe małżeństwa i nawracanie nieletnich to szkodliwe praktyki. Szczególnie mniejszości religijne są zagrożone, ponieważ konwersja jest wykorzystywana jako sposób na uzyskanie publicznego poparcia i zapewnienie odsunięcia opieki od rodziców. Dlatego rządy federalne i prowincjonalne Pakistanu muszą bez dalszej zwłoki wprowadzić kompleksowe przepisy przeciwko przymusowym nawracaniom i małżeństwom dzieci, zgodnie z międzynarodowymi standardami praw człowieka.
Pilnie potrzeba żywności dla dzieci. Błagam – nie zostawiajmy ich samych!
Pakistan, Pendżab – 19 sierpień 2022
This slideshow requires JavaScript.
DUSZPASTERSTWO DOBREGO PASTERZA
Znajdują tu schronienie osierocone dzieci, jak i dzieci pracowników fabryk cegieł, które udało się Sajidzie i Ashbeelowi wziąć pod swoją opiekę. Praca z dziećmi to cztery podstawowe sfery działalności:
sierociniec;
dożywianie;
duszpasterstwo;
edukacja.
Obecnie na terenie ośrodka mieszka na stałe pięcioro dzieci. 45 dzieci przychodzi na dożywianie, a niektóre z nich korzystają również z nauki oferowanej przez Sajidę (ponieważ szkoła w Pakistanie jest płatna). W okolicznych fabrykach cegieł mieszka i pracuje 20 dzieci.
Każde dziecko ma prawo do podstawowego standardu życia, zachowania zdrowia i dobrego samopoczucia, w tym żywności, odzieży, schronienia, opieki medycznej i edukacji. Każde dziecko ma prawo do życia bez strachu i w bezpiecznym środowisku.
Naszą misją w Pakistanie jest praca na rzecz dobrej przyszłości osieroconych dzieci, wsparcie dla wdów, pomoc dla ludzi ubogich, kalekich, niewolników w fabrykach cegieł i prześladowanych chrześcijan.
Pakistan Pendżab – 16 Sierpień 2022
Serdeczne podziękowania dla darczyńców Fundacji „FILEO” za pomoc dla osieroconych dzieci z Pakistanu.
Z zebranych dotąd środków finansowych – oprócz żywności – mogliśmy zakupić również odzież.
This slideshow requires JavaScript.
Pakistan Pendżab – 13 Sierpień 2022
Serdeczne podziękowania dla darczyńców Fundacji „FILEO” za kolejną transzę pomocy finansowej dla Good Shepherd’s Ministry Pakistan.
Pomoc żywnościową, Sajida I Ashbeel rozdali wśród prześladowanych Chrześcijan w fabryce cegieł. Rozdali jedzenie i zorganizowali krótkie spotkanie modlitewne.
This slideshow requires JavaScript.
PRACA WŚRÓD WYKLUCZONYCH I PRZEŚLADOWANYCH
Chrześcijanie są w Pakistanie obywatelami najniższej kategorii. Szanse na zdobycie dobrze płatnej pracy są bardzo małe – o czym informowaliśmy już wielokrotnie, a bez środków nie ma możliwości kształcenia dzieci. Bez edukacji z kolei nie ma mowy o przyzwoitej pracy.
Nawet jednak jeśli chrześcijanin ma wykształcenie, szanse na przebicie się do przynajmniej klasy średniej są znikome. Ashbeel, choć jest człowiekiem wykształconym, znającym język angielski, pracuje fizycznie, w złych warunkach, za niską płacę.
Sytuacja chorych, starych i wdów jest jeszcze gorsza, bo nie mają możliwości najmowania się nawet do tych najgorszych zajęć, które mogłyby zapewnić im skromne utrzymanie.
DUSZPASTERSTWO W FABRYCE CEGIEŁ
Sajida i Ashbeel prowadzą swoją duszpasterską pracę również wśród chrześcijan zmuszanych do pracy w fabryce cegieł. Często muszą przekupywać strażników, by umożliwili im wstęp na teren fabryki, wiele razy zdarzyło się, że musieli ratować się ucieczką. Rodziny z fabryk cegieł są wycieńczone, niedożywione, schorowane, pozbawione nadziei na odmianę losu. Służba wśród nich jest wyjątkowo ciężka i niewdzięczna, ale też bardzo potrzebna, gdyż wnosi choć odrobinę światła w życie tych ludzi, którzy na co dzień żyją w mroku.
Serdeczne podziękowania dla darczyńców Fundacji „FILEO” za pomoc finansową dla Good Shepherd’s Ministry Pakistan.
This slideshow requires JavaScript.
Przygotowane paczki z prowiantem, Sajida I Ashbeel zawieźli do jednej z trzech fabryk cegieł (jest to odległość ok.20 km), w których żyją chrześcijańskie rodziny. Rozdali żywność i zorganizowali krótkie spotkanie modlitewne.
W okolicy ich wioski znajduje się siedem fabryk cegieł, w trzech z nich żyją i pracują chrześcijanie, którymi się opiekują w ramach DUSZPASTERSTWA DOBREGO PASTERZA – więcej informacji tutaj!
Jest to w sumie 20 rodzin, ok. 70 osób. Jak widać na zdjęciach wyżej, duża grupa to dzieci, dla których nie ma tam żadnych szkół i które muszą pracować razem z rodzicami.
Praca z dziećmi w Pendżabie to cztery podstawowe sfery działalności: sierociniec; dożywianie; duszpasterstwo; edukacja. Obecnie na terenie sierocińca mieszka na stałe siedmioro dzieci. Trzynaścioro korzysta z nauki oferowanej przez Sajidę. Pragniemy przypomnieć, iż edukacja w Pakistanie jest płatna!
Z powodu, że są Chrześcijanami nie mogą się uczyć i zdobywać wykształcenie.
FUNDACJA „FILEO” KRS 0000705635 POMOC DLA DUSZPASTERSTWA DOBREGO PASTERZA
Pilnie potrzeba żywności dla dzieci. Błagam – nie zostawiajmy ich samych!
Poruszeni historią, losem, pracą dla Królestwa Bożego i wytrwałością jaką cechuje się ta dwójka wspaniałych Bożych ludzi, chcemy im pomóc.
Ważne jest umocnienie tych ludzi i umożliwienie im udzielania dalszej pomocy społeczności w której tak dzielnie pracują. Pomoc krótkoterminowa jest świetna, ale celem naszej Fundacji „FILEO” jest długoterminowa stabilność dla nich. Nasze projekty są opracowywane z nadzieją długoterminowego wzrostu dla wielu społeczności w Pakistanie.
Na początek i w pierwszej kolejności, zależy nam na zapewnieniu odpowiedniej żywności (obiadów) dla dzieci które tam mieszkają, oraz dla dzieci które tam przychodzą pobierać naukę i słuchać Ewangelii o Królestwie Bożym.
Prosimy w imieniu naszych Braci i Sióstr z Pakistanu wszystkie osoby o otwartych sercach o wpłacanie nawet najbardziej skromnych datków na pomoc dla dzieci sierot z Pendżabu.
„A Bóg mój zaspokoi wszelką potrzebę waszą według bogactwa swego w chwale, w Chrystusie Jezusie”
(List do Filipian 4,19).
NUMER KONTA
FUNDACJA “FILEO” KRS 0000705635 Tytuł przelewu: „Pomoc dla dzieci z Pendżabu”