18.10.2020 Chiny (International Christian Concern) – 12 września rząd Shanxi zniszczył ponad 20 nagrobków szwedzkich misjonarzy na wyznaczonym przez nich cmentarzu. Zburzono również sąsiedni dom dla odwiedzających.

Szwedzki cmentarz misyjny w mieście Xiezhou, zarządzany przez dystrykt Yanhu w Yuncheng, miasto na poziomie prefektury w północnej prowincji Shanxi, jest miejscem spoczynku wielu misjonarzy wysłanych przez Szwedzką Misję do Chin (Svenska Missionen i Kina ( SMK)) na początku XX wieku.

Według Bitter Winter, charytatywna praca misjonarzy SMK przy budowie szkół i szpitali, bezpłatnie dla mieszkańców, odegrała ważną rolę w rozwoju tych terenów i doprowadziła wielu do chrześcijaństwa.

„Szwedzcy misjonarze kupili dla siebie działkę na cmentarzu w mieście Yuncheng w Xiezhou” – powiedział Bitter Winter starszy chrześcijanin z Yuncheng. „Oznaczało to, że poświęcili swoje serca, dusze i całe życie Chinom”.

Na początku tego roku lokalny kościół domowy, Kościół Rodziny Chrystusowej (CCF), skontaktował się z potomstwem jednego ze zmarłych misjonarzy i wykonał 20 nagrobków dla szwedzkich służących, aby upamiętnić ich pracę i wkład. Pobliski dom został odnowiony, aby pokazać historię SMK i ślady misjonarzy.

Wszystkie wysiłki włożone w uhonorowanie tych misjonarzy zostały unieważnione 12 września, kiedy rząd dystryktu Yanhu wysłał ponad 100 funkcjonariuszy policji i bezpieczeństwa publicznego, aby zablokowali ulicę prowadzącą na cmentarz. Tym, którzy próbowali udokumentować tę rozbiórkę, grożono i kazano natychmiast odejść, ponieważ nad nimi unosił się dron powietrzny.

Około dwie godziny później, pod zarzutem „nielegalnych budów”, przywieziono trzech kopaczy, aby zbezcześcić nagrobki szwedzkich misjonarzy i przylegający do nich dom. Aby ukryć rozbiórkę, lokalne władze zasadziły na noc na ruinach roślinność.

Mieszkańcy w pobliżu miejsca i liderzy CCF zostali usunięci z wyprzedzeniem i zabroniono im używania telefonów komórkowych do zgłaszania incydentu. CCF jest teraz również pod obserwacją w celu skontaktowania się z rodziną zmarłego szwedzkiego misjonarza.

Stosunek Komunistycznej Partii Chin do misjonarzy w Chinach upodabnia się do Korei Północnej, która chce tylko zniwelować ich wkład i stygmatyzować ich pracę.

W sprawie wywiadów prosimy o kontakt z Olivią Miller, koordynatorem ds. Komunikacji:  press@persecution.org


Klęska głodu zagraża mieszkańcom Sudanu Południowego.

Prawie 2 miliony osób ze strachu opuściło swoje domy, szukając schronienia w buszu lub poza granicami kraju.

Długotrwały konflikt i kryzys gospodarczy spowodował gigantyczny wzrost cen żywności. Większości mieszkańców po prostu na nie nie stać,  brakuje wszystkiego, wody, żywności, leków. W dwóch regionach ogłoszony został stan klęski głodowej. Szczególnie narażone są dzieci, według szefa biura UNICEF, ponad 250 tys. dzieci w całym kraju jest poważnie niedożywionych – kilkuletnie dzieci ważą tyle, co niemowlęta. Tu pomoc musi być udzielona natychmiastowo, inaczej dzieciom grozi śmierć.

Sudański biskup wskazuje, że pandemia dramatycznie pogorszyła sytuację w tym najmłodszym państwie Afryki od lat dotkniętym kolejnymi wojnami, ogromnym ubóstwem i klęskami żywiołowymi. Rozprzestrzenianie się wirusa zablokowało nie tylko codzienne życie, ale i proces pokojowy, wciąż nie udało się stworzyć rządu przejściowego.

– Przedłużanie obostrzeń może niestety przynieść ze sobą ponowne zaognienie konfliktu. Partie polityczne wciąż są mocno skłócone i trudno im znaleźć wspólną płaszczyznę spotkania –  mówi bp Kussala.

Sudańczycy modlą się o pokój i światło Ducha Świętego dla polityków, aby umieli wspólnie pracować na rzecz pokoju, sprawiedliwości i lepszej przyszłości wszystkich.

Dramatu wojny i pandemii mieszkańcy tego kraju nie są w stanie sami się podnieść, potrzebują konkretnej pomocy świata. Stąd jego przejmujący apel: „Wiem, że Europa i kraje Zachodu zajęte są obecnie leczeniem własnych ran wywołanych pandemią. Proszę jednak, by zauważono także nasze potrzeby. Bez wsparcia materialnego Sudańczycy nie przetrwają. Błagam, nie zostawiajcie nas samych!”.

Prawie półtora miliona dzieci w czterech afrykańskich krajach jest zagrożonych głodem. Ogłosiły to wyspecjalizowane organizacje Narodów Zjednoczonych ONZ, w tym agencja spraw dzieci, UNICEF. Te cztery kraje to Somalia, Jemen, Sudan Południowy i północne rejony Nigerii.

Justin Forsyth z UNICEF mówi BBC, że że wiele dzieci w tych państwach jest zmuszonych jeść liście i korzenie, choć na świecie wystarczyłoby żywności, by je wykarmić.

„Te sytuacje są wywołane działaniami człowieka. To głównie konflikty i wojny, tak jest w Sudanie Południowym.

Miejsca, w których dzieci umierają są odcięte od dostaw żywności w wyniku walk” – powiedział Justin Forsyth. W ogarniętej walkami Somalii dodatkowym czynnikiem, zwiększającym głód, jest susza.

Według ONZ głoduje tam sto tysięcy ludzi, a liczba niedożywionych sięga prawie pięciu milionów.

Klęska głodu zagraża mieszkańcom Sudanu Południowego, gdzie w lutym tego roku ogłoszono ją – po raz pierwszy od 6 lat – w dwóch okręgach stanu Unity.
Głównym problemem w Unity – mówi Jackson Mungoni z misji PAH w Sudanie Południowym – jest to, że od długiego czasu toczą się tam walki. Ludzie, uciekając przed walkami, zostają bez niczego – tracą miejsce zamieszkania, uprawy, wszelkie środki do życia. Często kilkadziesiąt osób dzieli jeden garnek. Jeśli nie uda się złowić ryb – a mało kto ma wędkę – do garnka trafiają liście drzew i lilie czy hiacynt wodny.

Polska Akcja Humanitarna, która od 10 lat prowadzi w Sudanie Południowym stałą misję, rozpoczyna działania w stanie Unity. We współpracy z innymi organizacjami w kompleksowy sposób odpowiada na najpilniejsze potrzeby mieszkańców stanu, zapewniając potrzebującym dostęp do czystej wody, jedzenia i schronienia. Działania PAH skupiają się na stworzeniu mieszkańcom Unity warunków do samodzielnej egzystencji – stąd m.in. dystrybucja nasion i narzędzi do uprawy roli oraz połowu ryb.

źródło: pah.org.pl, UNICEF ,misyjne.pl

Article in English

FUNDACJA-FILEO   KRS 0000705635
Tytuł przelewu:
„Prześladowany Kościół-Sudan”

BIC (SWIFT): BPKOPLPW

Rachunek w złotówkach (PLN):
PL 30 1020 2791 0000 7902 0269 1947

Rachunek w dolarach amerykańskich (us dollars)
PL 46 1020 2791 0000 7502 0309 5569

Darowizna

Print Friendly, PDF & Email

Czas Męczenników

Redakcja: Waldemar Estera Skworcz-Bednarscy (Żniwo wprawdzie wielkie,ale robotników mało. Proście więc Pana żniwa, żeby wyprawił robotników na żniwo swoje. Ewangelia Łukasza)

Twój komentarz lub modlitwa za prześladowany Kościół

KANAŁ NA FACEBOOKU

SuperWebTricks Loading...

Privacy Policy and Terms & Conditions

%d bloggers like this: