
Według wielu przeszczep głowy uważany jest za nadzwyczajny i niemożliwy do wykonania zabieg chirurgiczny. Jednak obecnie odpowiednia literatura i najnowsze postępy sugerują, że pierwszy przeszczep ludzkiej głowy może być wykonalny. Ta innowacyjna operacja „obiecuje” zabieg ratujący życie osobom cierpiącym na śmiertelną chorobę, których głowa i mózg są zdrowe. Niedawno przeprowadzono pomyślnie pierwsze zespolenie cefalosomatyczne na modelu ludzkim, potwierdzając chirurgiczną wykonalność zabiegu, ale nadal nie rzeczywisty wynik.
W społeczności naukowej pojawił się sceptycyzm i kilka kwestii, w tym kwestie chirurgiczne, etyczne i psychospołeczne.
W przeszłości transplantacja głowy była wytworem wyobraźni opisywanej w scenariuszach science fiction. Niemniej jednak w dzisiejszych czasach wszystko się zmieniło. Zespolenia i przeszczepu cefalosomatycznego człowieka nigdy wcześniej nie zrealizowano ze względu na niemożność zespolenia rdzeni kręgowych dawcy i biorcy. Innowacyjnie, zgodnie z zarzutami Canavero i wsp., ostatnie postępy (niezwykle ostre ostrza neurochirurgiczne, zastosowanie fuzogenów, elektrostymulacja) mogą stawić czoła tej przeszkodzie i sprawić, że tak trudna procedura stanie się wykonalna i warta podjęcia.
Celem pierwszego przeszczepu ludzkiej głowy ma być zapewnienie zabiegu ratującego życie pacjentom nieuleczalnie chorym bez jakichkolwiek oznak patologii głowy lub mózgu, na tle braku innego leczenia. W rezultacie pojawiło się kilka kwestii, w tym poważne dylematy chirurgiczne, etyczne, psychospołeczne i immunologiczne.
Tło historyczne transplantacji głowy?
- W 1908 roku Charles Guthrie bez powodzenia próbował przeszczepić głowę psa dawcy na szyję psa biorcy .
- W 1950 roku Władimir Demichow opracował kilka technik chirurgicznych dotyczących przeszczepów ważnych narządów i kończyn u psów .
- W latach 70. Robert White dokonał pierwszego przeszczepu cefalicznego u małpy, przeszczepiając głowę małpy rezus na ciało innej bezgłowej małpy. Małpa przeżyła 8 dni z przywróceniem podstawowych odczuć, takich jak węch, smak, słuch i funkcje motoryczne w twarzy przeszczepionej głowy.
- Hirabayashi i wsp., Sygawara i wsp. oraz Niu i wsp. dokonali przeszczepu głowy szczurom w celu oceny funkcji mózgu po niedokrwieniu. Dodatkowo Ren i wsp. opisali chirurgiczne podejście do przeszczepu głowy na modelu mysim.
- Wreszcie, Canavero S i wsp. opisali model przeszczepu głowy u ludzi. W 2017 r. Ren i wsp. z powodzeniem wykonali zespolenie cefalosomatyczne z użyciem ludzkiego zwłok.
Wspomniane prace to doniesienia, eksperymenty, techniki chirurgiczne, a nawet patenty stanowiące tło historyczne, teoretyczne i praktyczne w próbie zbliżenia się do pierwszej transplantacji głowy ludzkiej.
Mężczyzna, który miał przejść pierwszy na świecie przeszczep głowy, wycofał się z procedury
Pomimo krytyki ze strony środowiska medycznego, dr Sergio Canavero zamierzał połączyć głowę 33-letniego Valerego Spiridonova z rdzeniem kręgowym innego ciała.
Valery Spiridonov ma wyniszczającą mięśnie chorobę Werdniga-Hoffmanna, która niszczy mięśnie i nerwy w mózgu i rdzeniu kręgowym, według National Organization for Rare Disorders . Czując, że nie ma innych opcji poza obserwowaniem, jak jego ciało traci zdolność do poruszania się, Spiridonov zgłosił się w 2015 roku do udziału w pierwszym na świecie przeszczepie głowy, który miał być przeprowadzony przez włoskiego chirurga dr. Sergio Canavero. Procedura została pierwotnie zaplanowana na 2017 rok. Bioetycy przez kilka miesięcy brali udział w tej kontrowersji, ale w 2018 roku Spirodonov odwołał procedurę po tym, jak on i jego żona mieli syna. Niektórzy uważają, że okoliczności jego wycofania się są raczej niejasne.
Podczas gdy chiński lekarz twierdził, że z powodzeniem przeszczepił głowę trupa zwłokom w 18-godzinnej operacji w 2017 roku, operacja Canavero spotkała się z dużą krytyką – i przerażeniem – ponieważ technologia do przeprowadzenia takiej operacji wydaje się być odległa o lata by mogła stać się rzeczywistością.
Pisarz naukowy Max G. Levy, opisując książkę Brandy Schillace , Mr. Humble and Dr. Butcher (2021), przypomina nam dziwny przypadek neurochirurga dr Roberta White’a (1926-2010) i jego dążenie do opracowania przeszczepów ludzkiej głowy — lub, jak lubił to ująć, przeszczepy ciała. Nowe ciało dla twojej starej głowy… niecodzienna forma nieśmiertelności.
Pierwszy przeszczep ludzkiej głowy może zostać przeprowadzony do 2030 r., twierdzi neurochirurg z NHS
Były neurochirurg z NHS, który wierzy, że wie, jak można dokonać przeszczepu ludzkiej głowy do innego ciała, twierdzi, iż może po raz pierwszy w historii dokonać przeszczepu ludzkiej głowy .
Bruce Mathew, były kierownik kliniczny neurochirurgii w Hull University Teaching Hospitals NHS Trust, pracował nad powieścią science fiction z założycielem Institute of Futurology, Michaelem Lee, kiedy zdał sobie sprawę z potencjalnego klucza do powodzenia tej dziwacznej operacji.
Uważa, że chirurdzy musieliby nie tylko przeszczepić głowę danej osoby, ale umieścić cały rdzeń kręgowy w innym ciele.
Do tej pory kilku kontrowersyjnych naukowców dążących do urzeczywistnienia przeszczepów głowy skupiało się głównie na metodach przecinania rdzenia kręgowego – pomysł, który lansuje Mathew, który wykonał ponad 10 000 operacji, określa jako „całkowicie niedorzeczny”.
Jednak 63-latek z Hull twierdzi, że postęp w chirurgii nerwów, robotyce i przeszczepianiu komórek macierzystych oznacza, że przed 2030 r. możliwe będzie ponowne przyłączenie całego rdzenia kręgowego – i odpowiadającej mu głowy – do innego ciała.
Reasumując
Przeszczep głowy to eksperymentalna operacja chirurgiczna polegająca na wszczepieniu głowy jednego organizmu do ciała drugiego. W wielu eksperymentach głowa odbiorcy nie została usunięta, ale w innych została. Eksperymenty na zwierzętach rozpoczęły się na początku XX wieku. Od 2022 roku nie osiągnięto trwałych sukcesów.
Istnieją trzy główne wyzwania techniczne. Podobnie jak w przypadku każdego przeszczepu narządu , konieczne jest zarządzanie odpowiedzią immunologiczną w celu uniknięcia odrzucenia przeszczepu . Ponadto mózg jest w dużym stopniu zależny od ciągłego przepływu krwi , który dostarcza tlen i składniki odżywcze oraz usuwa produkty przemiany materii, przy czym w normalnych temperaturach uszkodzenia pojawiają się szybko, gdy przepływ krwi jest odcięty . Wreszcie, zarządzanie układem nerwowym ciała i głowy jest niezbędne na kilka sposobów. Autonomiczny układ nerwowy kontroluje podstawowe funkcje, takie jak oddychanie i bicie serca, i jest zarządzany głównie przez pień mózgu; jeśli głowa ciała odbiorcy zostanie usunięta, nie będzie to już funkcjonować. Dodatkowo każdy nerw wychodzący z głowy przez rdzeń kręgowy musi być połączony z przypuszczalnie odpowiadającym nerwem w rdzeniu kręgowym ciała biorcy, aby mózg mógł kontrolować ruch i otrzymywać informacje sensoryczne. Wreszcie, ryzyko systematycznego bólu neuropatycznego jest wysokie i od 2017 r. w dużej mierze nie zostało uwzględnione w badaniach.
źródła: National Library of Medicine/Independent/People
Sudan Południowy: śmierć głodowa na porządku dziennym
Aktualizacja prognozy bezpieczeństwa żywnościowego

3 na 4 gospodarstwa domowe są obecnie w kryzysie a co gorsza mało prawdopodobne, aby otrzymały pomoc żywnościową z powodu ograniczonych funduszy i rosnących kosztów żywności!
Najmłodszy kraj na świecie, Sudan Południowy, stoi w obliczu największego kryzysu głodowego w swojej historii, z 7,2 milionami ludzi , w tym milionami dzieci, na krawędzi skrajnego ubóstwa!

Korzystają z wody po powodzi w której topiły się zwierzęta, której używają do wody higieny co owocuje chorobami takimi jak malaria, czy dur brzuszny.
Justin Forsyth z UNICEF mówi BBC, że że wiele dzieci w tych państwach jest zmuszonych jeść liście i korzenie, choć na świecie wystarczyłoby żywności, by je wykarmić.
„Te sytuacje są wywołane działaniami człowieka. To głównie konflikty i wojny, tak jest w Sudanie Południowym.
Miejsca, w których dzieci umierają są odcięte od dostaw żywności w wyniku walk” – powiedział Justin Forsyth. W ogarniętej walkami Somalii dodatkowym czynnikiem, zwiększającym głód, jest susza.
Według ONZ głoduje tam sto tysięcy ludzi, a liczba niedożywionych sięga prawie pięciu milionów.
Fala niszczyła wszystko na swojej drodze, zmuszając ludzi do ucieczki, zatapiając pola i zabijając zwierzęta gospodarskie. Stojąca woda przez wiele miesięcy uniemożliwiała produkowanie żywności i pogłębiała głód.
Niestety nie mają dostępu do innej wody – zwrócił uwagę Dyrektor Polskiej Sekcji Papieskiego Stowarzyszenia ‘Pomoc Kościołowi w Potrzebie ks. Waldemar Cisło. Zdaniem duchownego najcenniejszą rzeczą którą możemy ofiarować mieszkańcom Sudanu to modlitwa i wsparcie materialne.
– Wszędzie mamy swoje struktury więc jest nam najłatwiej dotrzeć z pomocą. Pomagamy na miejscu poprzez księży, parafie, zaufanych ludzi tak, że ta pomoc dociera do najbardziej potrzebujących – zapewnił ks. Cisło.
Problemy z dostępem do żywności w Sudanie Południowym trwają od czasu uzyskania niepodległości w 2011 r., ale nigdy wcześnie nie były tak ciężkie. Toczący się od 2013 r. konflikt zbrojny doprowadził do śmierci setek tysięcy osób, a 4 miliony musiały uciekać, porzucając swoje domy i uprawy. Jednak zeszły rok był wyjątkowo dramatyczny, bo przez zmiany klimatu kraj spustoszyły niszczycielskie powodzie o niespotykanej wcześniej skali. Szacuje się, że przez żywioł ucierpiał ponad milion osób.
Masowe bezrobocie, przerwane łańcuchy dostaw, problemy z dostępnością żywności na rynku i wzrost jej cen sprawiły, że dla wielu osób zdobycie czegokolwiek do jedzenia stało się wręcz niemożliwe.

Prawie półtora miliona dzieci w czterech afrykańskich krajach jest zagrożonych głodem. Ludzie walczą o przetrwanie
Ostry głód różni się od niedożywienia (zwanego też umiarkowanym brakiem bezpieczeństwa żywnościowego), który występuje wtedy, gdy dana osoba nie jest w stanie spożywać wystarczającej ilości jedzenia, by utrzymać normalny tryb życia. Próg takiego niedożywienia przyjmowany m.in. przez WFP to mniej niż 1800 kcal dziennie, jednak może oznaczać także niedobory białka lub niezbędnych witamin i minerałów.
Przypominamy o obywatelach i obywatelkach tego kraju, zwłaszcza tych najmłodszych, apelując o konkretną dla nich pomoc.
