Pastor młodzieżowy w Ugandzie zmarł 26 maja w wyniku uderzenia siekierą w głowę odniesionego podczas ataku islamskich ekstremistów na kościół 20 maja, podają źródła.
Youth Pastor Killed in Muslim Extremist Attack on #Church in #Uganda https://t.co/XgC0FLuXmy Pls retweet #persecution #christianpersecution #religiousfreedom pic.twitter.com/Wu99uYsDGP
— Morning Star News (@morningstarnewz) June 3, 2022
Emmanuel Mugabi doznał głębokich cięć na nodze i głowie i stracił przytomność podczas ataku, powiedział biskup Sserugga John Assaph z kościoła Bukomero Miracle Center w Bukomero, dystrykt Kiboga, około 120 km na północny zachód od Kampali.
Mugabi doznał skrzepu krwi w wyniku urazów głowy po tygodniu leczenia. Miał 32 lata.
Po tym, jak w zeszłym miesiącu kościół zorganizował wydarzenie ewangelizacyjne i rozprowadzał Biblie na głównie muzułmańskim obszarze, 20 maja mieszkaniec wioski szejk Musa Lwanga pomógł poprowadzić muzułmański tłum wymachujący mieczami, toporami i kijami, który zaatakował budynek kościoła o godzinie 17:00, wykrzykując hasło dżihadystyczne: „ Allah akbar ”
„Rozebrali budynek, krzycząc „ Allah akbar ”, a następnie podpalili drewno benzyną i gumą, paląc blachy, krzesła, Biblie i inne przedmioty kościelne” – powiedział Assaph Morning Star News.
Wezwano policję, która przybyła, gdy muzułmańscy ekstremiści uciekli. Natychmiast funkcjonariusze usłyszeli głośne zawodzenie i krzyki z magazynu budynku kościoła.
„Grupa ratunkowa znalazła mężczyznę w kałuży krwi” – powiedział Assaph w „Morning Star News”.
Przed śmiercią Mugabi zidentyfikował pierwszą osobę, która zadała mu cios siekierą w głowę, jako Musa Serunjoji.
Mugabi powiedział również, że inni, których nie mógł zidentyfikować, uderzyły go w nogę, klatkę piersiową i plecy. Jego ciało zostało pochowane w niedzielę (29 maja) w wiosce Kakunyu w Bukomero.
Szefowa lokalnego posterunku policji, Lydia Ashaba, powiedziała, że funkcjonariusze wszczęli sprawę przeciwko napastnikom i wkrótce ich zatrzymają i oskarżą.
źródło: Morning Star News
Sudan Południowy: śmierć głodowa na porządku dziennym
Aktualizacja prognozy bezpieczeństwa żywnościowego
3 na 4 gospodarstwa domowe są obecnie w kryzysie a co gorsza mało prawdopodobne, aby otrzymały pomoc żywnościową z powodu ograniczonych funduszy i rosnących kosztów żywności!

Najmłodszy kraj na świecie, Sudan Południowy, stoi w obliczu największego kryzysu głodowego w swojej historii, z 7,2 milionami ludzi , w tym milionami dzieci, na krawędzi skrajnego ubóstwa!
Korzystają z wody po powodzi w której topiły się zwierzęta, której używają do wody higieny co owocuje chorobami takimi jak malaria, czy dur brzuszny.

Justin Forsyth z UNICEF mówi BBC, że że wiele dzieci w tych państwach jest zmuszonych jeść liście i korzenie, choć na świecie wystarczyłoby żywności, by je wykarmić.
„Te sytuacje są wywołane działaniami człowieka. To głównie konflikty i wojny, tak jest w Sudanie Południowym.
Miejsca, w których dzieci umierają są odcięte od dostaw żywności w wyniku walk” – powiedział Justin Forsyth. W ogarniętej walkami Somalii dodatkowym czynnikiem, zwiększającym głód, jest susza.
Według ONZ głoduje tam sto tysięcy ludzi, a liczba niedożywionych sięga prawie pięciu milionów.
Fala niszczyła wszystko na swojej drodze, zmuszając ludzi do ucieczki, zatapiając pola i zabijając zwierzęta gospodarskie. Stojąca woda przez wiele miesięcy uniemożliwiała produkowanie żywności i pogłębiała głód.
Niestety nie mają dostępu do innej wody – zwrócił uwagę Dyrektor Polskiej Sekcji Papieskiego Stowarzyszenia ‘Pomoc Kościołowi w Potrzebie ks. Waldemar Cisło. Zdaniem duchownego najcenniejszą rzeczą którą możemy ofiarować mieszkańcom Sudanu to modlitwa i wsparcie materialne.
– Wszędzie mamy swoje struktury więc jest nam najłatwiej dotrzeć z pomocą. Pomagamy na miejscu poprzez księży, parafie, zaufanych ludzi tak, że ta pomoc dociera do najbardziej potrzebujących – zapewnił ks. Cisło.

Problemy z dostępem do żywności w Sudanie Południowym trwają od czasu uzyskania niepodległości w 2011 r., ale nigdy wcześnie nie były tak ciężkie. Toczący się od 2013 r. konflikt zbrojny doprowadził do śmierci setek tysięcy osób, a 4 miliony musiały uciekać, porzucając swoje domy i uprawy. Jednak zeszły rok był wyjątkowo dramatyczny, bo przez zmiany klimatu kraj spustoszyły niszczycielskie powodzie o niespotykanej wcześniej skali. Szacuje się, że przez żywioł ucierpiał ponad milion osób.
Masowe bezrobocie, przerwane łańcuchy dostaw, problemy z dostępnością żywności na rynku i wzrost jej cen sprawiły, że dla wielu osób zdobycie czegokolwiek do jedzenia stało się wręcz niemożliwe.

Prawie półtora miliona dzieci w czterech afrykańskich krajach jest zagrożonych głodem. Ludzie walczą o przetrwanie
Ostry głód różni się od niedożywienia (zwanego też umiarkowanym brakiem bezpieczeństwa żywnościowego), który występuje wtedy, gdy dana osoba nie jest w stanie spożywać wystarczającej ilości jedzenia, by utrzymać normalny tryb życia. Próg takiego niedożywienia przyjmowany m.in. przez WFP to mniej niż 1800 kcal dziennie, jednak może oznaczać także niedobory białka lub niezbędnych witamin i minerałów.
Przypominamy o obywatelach i obywatelkach tego kraju, zwłaszcza tych najmłodszych, apelując o konkretną dla nich pomoc.
