zdjęcie poglądowe/fb

Raymond Ibrahim – wyłącznie w solidarności koptyjskiej –

Niedawna egzekucja koptyjskiego chrześcijanina na Synaju przypomina, że ​​półwysep jest siedliskiem rozpustnego dżihadystycznego terroryzmu, który pilnie potrzebuje stłumienia.

Chociaż zabójstwo 62-letniego Nabila H.Salamy zostało nagrane na wideo w propagandowym filmie Państwa Islamskiego – co oznacza, że ​​przyciągnęło uwagę mediów na Zachodzie – o wiele mniej wiadomo, że muzułmańscy terroryści terroryzują, masakrują i przemieszczają małe Społeczność koptyjska od lat na Synaju.

Na początku 2017 roku prawdopodobnie doszło do najgorszych okrucieństw. Następnie Państwo Islamskie na Synaju opublikowało  wideo obiecujące więcej ataków na „czcicieli krzyża”, co jest odniesieniem do Koptów w Egipcie; terroryści określali również Koptów jako „ulubioną zdobycz” i „niewiernych, którzy wzmacniają Zachód przeciwko narodom muzułmańskim”.

Potem nastąpił masowy „dżihad” na Koptów; Oto niektóre z bardziej godnych uwagi przykładów, wszystkie z początku 2017 roku, głównie w al-Arisz na Synaju:

  • 65-letni chrześcijanin został postrzelony w głowę i zabity; 45-letni syn Kopta został następnie uprowadzony i torturowany przez muzułmańskich terrorystów; następnie spalili go żywcem i wrzucili jego zwęglone szczątki w pobliżu szkolnego boiska (zdjęcie tutaj ).
  • 35-letni chrześcijanin był w swoim małym sklepie, pracując z żoną i małym synem, kiedy weszło trzech zamaskowanych mężczyzn, otworzyło ogień i zabiło go. Muzułmańscy mordercy siedzieli wtedy przy jego stole w sklepie, jedząc chipsy i pijąc napoje gazowane, podczas gdy zabity Kopt leżał w kałuży krwi przed przerażoną żoną i dzieckiem.
  • 57-letni chrześcijański robotnik został zastrzelony, gdy próbował odeprzeć zamaskowanych mężczyzn próbujących porwać jego syna z zatłoczonej ulicy w biały dzień. Po zamordowaniu koptyjskiego ojca schwytali jego młodego syna i zabrali go w nieznane miejsce.
  • 45-letni chrześcijański nauczyciel ze szkoły dorabiał w swoim sklepie obuwniczym z żoną, kiedy zamaskowani mężczyźni wchodzili do zatłoczonego sklepu i zastrzelili go.
  • 40-letni koptyjski lekarz został zabity przez zamaskowanych mężczyzn, którzy zmuszając go do zatrzymania samochodu, otworzyli do niego ogień i zabili go. On też zostawił wdowę i dwoje dzieci.
  • Grupa uzbrojonych muzułmanów  zaatakowała St. George , koptyjski kościół chrześcijański na Synaju w niedzielę 15, 2017 r., Pozostawiając siedmiu – w tym małe dziecko – zabitych, a 15, głównie kobiety i dzieci, rannych.
  • Uprowadzono chrześcijańskiego ojca i jego dwóch synów; ich pozbawione głowy ciała zostały później znalezione porzucone.

W wyniku tych zabójstw w 2017 roku i groźby kolejnych, prawie 350 chrześcijan mieszkających w al-Arisz na Synaju opuściło swoje domy, mając tylko ubrania na plecach i dzieci w rękach. Większość zebrała się w koptyjskim kompleksie kościelnym w sąsiedniej Izmailii nad Kanałem Sueskim.

Na  filmie  przedstawiającym tych biednych Koptów, usłyszano jednego mężczyznę mówiącego: „Palą nas żywcem! Dążą do całkowitej eksterminacji chrześcijan! Gdzie jest wojsko [egipskie]? ” Inna koptyjska kobieta wrzeszczy do kamery,

Powiedz całemu światu, spójrz – opuściliśmy nasze domy i dlaczego? Ponieważ zabijają nasze dzieci, zabijają nasze kobiety, zabijają naszych niewinnych ludzi! Dlaczego? Nasze dzieci boją się chodzić do szkół. Dlaczego? Po co ta niesprawiedliwość ?! Dlaczego prezydent się nie rusza i nie robi czegoś dla nas? Nie możemy nawet otworzyć naszych drzwi bez przerażenia!

Chociaż w 2017 roku nastąpił wzrost liczby ataków na Koptów, byli oni atakowani przed i po.

W 2012 roku, w odpowiedzi na to, co islamiści postrzegali jako chrześcijańskie poparcie dla ludowych rewolt przeciwko ówczesnemu prezydentowi Muhammadowi Morsiemu, Koptowie na Synaju zostali mocno gwałtownie załamani. Chociaż poparcie muzułmanów dla Sisi przyćmiło poparcie chrześcijan, ponieważ chrześcijanie stanowią tylko 10% Egiptu, tylko oni – „zarozumiali niewierni” – byli celem karania: jeden ksiądz, ks. Mina Cherubim został zastrzelony przed swoim kościołem; 65-letniemu chrześcijaninowi ścięto głowę; kilku innych chrześcijan, w tym młodzież, zostało porwanych, przetrzymywanych dla okupu, a później straconych, gdy nie można było spełnić wygórowanego okupu. Zaatakowano dwa kościoły, jeden spalono. Setki innych chrześcijan zostało wysiedlonych.

Nie należy wyobrażać sobie, że chrześcijanie na Synaju są   mordowani tylko wtedy, gdy dżihadyści mają szczególny powód (np. Szał „zemsty” na chrześcijan popierających Sisi w 2012 r. Lub nagranie ISIS z 2017 r. Nawołujące do przemocy wobec Koptów). Na przykład w styczniu 2018 roku trzech zamaskowanych bandytów wycelowało i zabiło 27-letniego mężczyznę po zidentyfikowaniu go jako chrześcijanina na podstawie tatuażu z krzyżem na jego nadgarstku.  Według jego starszemu bratu rodzeństwo szło do domu po pracy, kiedy mężczyźni „podeszli do nas i poprosili Bassema, aby pokazał im nadgarstek prawej ręki, a kiedy zobaczyli tatuaż z krzyżem, zapytali go:„ Czy jesteś chrześcijaninem? ’ Bassem odpowiedział „Tak, jestem chrześcijaninem” i powtórzył to ponownie donośnym głosem…. [T] kura strzelili Bassemowi w głowę. Nie mogłem uwierzyć w to, co stało się z moim bratem. Upadł na ziemię przede mną i nie mogłem nic zrobić… ”

Podobnie w czerwcu 2016 r. Ks. Koptyjski ks. 46-letni Raphael Moussa został przypadkowo zastrzelony „ gradem kul ” przed kościołem Męczennika św. Jerzego na Synaju. A w styczniu 2015 zamaskowani bandyci wtargnęli do domu chrześcijanina mieszkającego w al-Arish. Po okradzeniu go i jego rodziny na muszce,  strzelili mu kilka razy w głowę, natychmiast go zabijając. Według żony zabitego jej mąż został zamordowany „tylko dlatego, że był Koptem”. Wskazała, że ​​zamaskowani intruzi okradli wszystko w zasięgu wzroku – w tym pieniądze w jego kieszeniach, biżuterię, którą miała na sobie, torebkę, telefony komórkowe, a nawet Biblię. Następnie, po kradzieży wszystkiego, co było dostępne i bez praktycznego celu, zastrzelili jej męża. Miesiąc później inny chrześcijanin w al-Arish został przypadkowo  rozstrzelany .

Nie tylko „terroryści” gardzą Koptami. W 2019 roku, po ataku ISIS na Synaju, w którym zginęło ośmiu egipskich oficerów bezpieczeństwa, rząd zareagował uhonorowaniem zabitych – z wyjątkiem jednego chrześcijanina . Chociaż siedem szkół zostało nazwanych na cześć siedmiu zabitych muzułmańskich oficerów, władze odmówiły tego samego zaszczytu jedynemu chrześcijaninowi, Abanoub Nageh,  powołując się na „poważne zastrzeżenia ze strony muzułmanów z wioski, że szkoła nosiłaby tak rażąco koptyjską nazwę jak Abanoub”.

Wszystko to przypomina, że ​​Synaj jest wylęgarnią islamskiego terroryzmu, gdzie ISIS żyje i ma się dobrze. Co więcej, dobrze jest pamiętać, że ci, którzy zarzynają koptyjskich chrześcijan tylko z powodu bycia „niewiernymi”, zabiliby każdego niemuzułmanina, gdyby nadarzyła się taka okazja.

źródło: copticsolidarity


Głód – wstydliwa historia XXI wieku

An unidentified severely malnourished Somali refugee child rests inside a ward at the Medecins Sans Frontieres (MSF) hospital at the Dagahale refugee camp in Dadaab, near the Kenya-Somalia border, July 28, 2011. Aid groups, which have been clamoring for money to help famine-stricken Somalia, are struggling to reach millions in the affected areas. Some 3.7 million Somalis risk starvation in two regions of south Somalia controlled by Islamist al Shabaab militants. Yet more than 2 million of them have not received any help. REUTERS/Thomas Mukoya (KENYA – Tags: SOCIETY CIVIL UNREST DISASTER HEALTH IMAGES OF THE DAY)
Apelujemy o wsparcie dla mieszkańców Sudanu Południowego – w 6 regionach ogłoszono już klęskę głodu

Tylko 40% populacji ma dostęp do czystej wody pitnej. Inwestycje w tym obszarze mają kluczowe znaczenie dla poprawy zdrowia dzieci. Zanieczyszczona woda jest jedną z głównych przyczyn rozprzestrzeniania się chorób.

Dzieci mogą umrzeć z głodu szybciej niż dorośli. Z drugiej strony dziecko łatwiej można uratować od śmierci, jeśli tylko będzie miało dostęp do odpowiedniego, specjalistycznego żywienia – uwrażliwia dr Wojciech Wilk, prezes Polskiego Centrum Pomocy Międzynarodowej.

Prawie 2 miliony osób ze strachu opuściło swoje domy, szukając schronienia w buszu lub poza granicami kraju.

Długotrwały konflikt i kryzys gospodarczy spowodował gigantyczny wzrost cen żywności. Większości mieszkańców po prostu na nie nie stać,  brakuje wszystkiego, wody, żywności, leków. W 6 regionach ogłoszono już klęskę głodu. Szczególnie narażone są dzieci, według szefa biura UNICEF, ponad 250 tys. dzieci w całym kraju jest poważnie niedożywionych – kilkuletnie dzieci ważą tyle, co niemowlęta. Tu pomoc musi być udzielona natychmiastowo, inaczej dzieciom grozi śmierć.

Sudański biskup wskazuje, że pandemia dramatycznie pogorszyła sytuację w tym najmłodszym państwie Afryki od lat dotkniętym kolejnymi wojnami, ogromnym ubóstwem i klęskami żywiołowymi. Rozprzestrzenianie się wirusa zablokowało nie tylko codzienne życie, ale i proces pokojowy, wciąż nie udało się stworzyć rządu przejściowego.

– Przedłużanie obostrzeń może niestety przynieść ze sobą ponowne zaognienie konfliktu. Partie polityczne wciąż są mocno skłócone i trudno im znaleźć wspólną płaszczyznę spotkania –  mówi bp Kussala.

Sudańczycy modlą się o pokój i światło Ducha Świętego dla polityków, aby umieli wspólnie pracować na rzecz pokoju, sprawiedliwości i lepszej przyszłości wszystkich.

Dramatu wojny mieszkańcy tego kraju nie są w stanie sami ponieść, potrzebują konkretnej pomocy świata. Stąd jego przejmujący apel: „Wiem, że Europa i kraje Zachodu zajęte są obecnie leczeniem własnych ran wywołanych pandemią. Proszę jednak, by zauważono także nasze potrzeby. Bez wsparcia materialnego Sudańczycy nie przetrwają. Błagam, nie zostawiajcie nas samych!”.

Prawie półtora miliona dzieci w czterech afrykańskich krajach jest zagrożonych głodem. Ogłosiły to wyspecjalizowane organizacje Narodów Zjednoczonych ONZ, w tym agencja spraw dzieci, UNICEF. Te cztery kraje to Somalia, Jemen, Sudan Południowy i północne rejony Nigerii.

Justin Forsyth z UNICEF mówi BBC, że wiele dzieci w tych państwach jest zmuszonych jeść liście i korzenie, choć na świecie wystarczyłoby żywności, by je wykarmić.

„Te sytuacje są wywołane działaniami człowieka. To głównie konflikty i wojny, tak jest w Sudanie Południowym.

Miejsca, w których dzieci umierają są odcięte od dostaw żywności w wyniku walk” – powiedział Justin Forsyth. W ogarniętej walkami Somalii dodatkowym czynnikiem, zwiększającym głód, jest susza.

Według ONZ głoduje tam sto tysięcy ludzi, a liczba niedożywionych sięga prawie pięciu milionów.

Rekordowo wysoka liczba osób zagrożonych głodem w Sudanie Południowym. Przez konflikt zbrojny, powodzie i skutki pandemii w tym najmłodszym państwie Afryki 6,5 mln ludzi nie ma wystarczającej ilości jedzenia. Tponad połowa ludności! 

PAP/EPA/ERIC FEFERBERG

Problemy z dostępem do żywności w Sudanie Południowym trwają od czasu uzyskania niepodległości w 2011 r., ale nigdy wcześnie nie były tak ciężkie. Toczący się od 2013 r. konflikt zbrojny doprowadził do śmierci setek tysięcy osób, a miliony musiały uciekać, porzucając swoje domy i uprawy. Jednak zeszły rok był wyjątkowo dramatyczny, bo przez zmiany klimatu kraj spustoszyły niszczycielskie powodzie o niespotykanej wcześniej skali. Szacuje się, że przez żywioł ucierpiał ponad milion osób.  

Fala niszczyła wszystko na swojej drodzezmuszając ludzi do ucieczki, zatapiając pola i zabijając zwierzęta gospodarskie. Stojąca woda przez wiele miesięcy uniemożliwiała produkowanie żywności i pogłębiała głód.  

Sytuację dodatkowo pogorszyły skutki pandemii koronawirusaMasowe bezrobocie, przerwane łańcuchy dostaw, problemy z dostępnością żywności na rynku i wzrost jej cen sprawiły, że dla wielu osób zdobycie czegokolwiek do jedzenia stało się wręcz niemożliwe.   

 W Sudanie Południowym życie i zdrowie dwóch milionów osób zostało zagrożone. Nie możemy zostawić ich bez pomocy! 

Article in English


Darowizna

FUNDACJA-FILEO   KRS 0000705635
Tytuł przelewu:
„Prześladowany Kościół-Sudan Południowy”

BIC (SWIFT): BPKOPLPW

Rachunek w złotówkach (PLN):
PL 30 1020 2791 0000 7902 0269 1947

Rachunek do wpłat w walucie zagranicznej
PL 46 1020 2791 0000 7502 0309 5569

Print Friendly, PDF & Email

Czas Męczenników

Redakcja: Waldemar Estera Skworcz-Bednarscy (Żniwo wprawdzie wielkie,ale robotników mało. Proście więc Pana żniwa, żeby wyprawił robotników na żniwo swoje. Ewangelia Łukasza)

Twój komentarz lub modlitwa za prześladowany Kościół

KANAŁ NA FACEBOOKU

SuperWebTricks Loading...

Privacy Policy and Terms & Conditions

%d bloggers like this: