10/06/2020

Sąd Najwyższy w Lahore uniewinnił Sawana Masiha, chrześcijanina skazanego na śmierć na mocy głośnych pakistańskich przepisów o bluźnierstwie. Masih został skazany w marcu 2014 roku, nieco ponad rok po tym, jak rzekomo dopuścił się bluźnierstwa.

„ Ława Sądu Najwyższego w Lahore, na czele której stanął Justice Syed Shehbaz Ali Rizvi, uniewinniła Sawana Masiha ” – powiedział PTI we wtorek sędzia. Urzędnik sądowy powiedział następnie, że Sąd Najwyższy w Lahore również nakazał uwolnienie Masiha z aresztu.

8 marca 2013 roku Sawan Masih został oskarżony przez swojego muzułmańskiego przyjaciela, Muhammada Shahida, o obrażanie Proroka Mahometa podczas rozmowy 7 marca. Według Shahida, Masih powiedział: „ Mój Jezus jest prawdziwy. Wróci, gdy twój prorok jest fałszywy. Mój Jezus jest prawdziwy i da zbawienie. „Do incydentu doszło rzekomo w dzielnicy Joseph Colony w Lahore.

Tłum składający się z ponad 3000 rozwścieczonych muzułmanów zaatakował Joseph Colony, plądrując i paląc około 180 chrześcijańskich domów, 75 sklepów i co najmniej dwa kościoły. Wśród przemocy Masih został przekazany policji, a później został oskarżony na podstawie sekcji 295-C pakistańskiego kodeksu karnego.

W dniu 27 marca 2014 r. Sędzia Chaudhry Ghulam Murtaza skazał Masih na śmierć na podstawie art. 295-C w procesie odbywającym się w więzieniu obozowym w Lahore ze względów bezpieczeństwa.

W postępowaniu odwoławczym prawnik Masiha wniósł kilka zastrzeżeń wobec śledztwa policyjnego i oskarżenia. Prawnik powiedział sądowi, że policja zarejestrowała sprawę 35 godzin po rzekomym incydencie i stwierdził, że świadczy to o złym zamiarze sprawy. Adwokat Masiha wskazał również na sprzeczności w Pierwszym Raporcie Informacyjnym (FIR) oraz zeznaniach przedstawionych przez skarżącego przed sądem pierwszej instancji.

Po wysłuchaniu argumentów obu stron, Sąd Najwyższy w Lahore zdecydował, że prokuratura nie wykazała, że ​​Masih popełnił bluźnierstwo. Sąd uniewinnił Masiha, uchylając wyrok śmierci i nakazał jego uwolnienie.

W Pakistanie fałszywe oskarżenia o bluźnierstwo są szeroko rozpowszechnione i często motywowane osobistymi wendetami lub nienawiścią religijną. Oskarżenia są wysoce podburzające i mogą wywołać lincze tłumu, morderstwa w straży straży obywatelskiej i masowe protesty.

Obecnie w Pakistanie 25 chrześcijan jest uwięzionych pod zarzutem bluźnierstwa. Tych 25 chrześcijan jest oskarżonych w 22 sprawach o bluźnierstwo, reprezentowanych na różnych szczeblach procesu sądowego w Pakistanie.

źródło: International Christian Concern


Darowizna

Print Friendly, PDF & Email

Czas Męczenników

Redakcja: Waldemar Estera Skworcz-Bednarscy (Żniwo wprawdzie wielkie,ale robotników mało. Proście więc Pana żniwa, żeby wyprawił robotników na żniwo swoje. Ewangelia Łukasza)

Twój komentarz lub modlitwa za prześladowany Kościół

KANAŁ NA FACEBOOKU

SuperWebTricks Loading...

Privacy Policy and Terms & Conditions

%d bloggers like this: