Ponad rok po klęsce ISIS w Syrii islamska grupa terrorystyczna zwraca się ku Afryce. 

Kontynent jest obecnie świadkiem fali ataków terrorystycznych zainspirowanych przez grupy powiązane z ISIS.

6 listopada oficer CIA, dawniej należący do elitarnego zespołu SEAL Team 6 Marynarki Wojennej, zginął w eksplozji wywołanej przez muzułmańską grupę terrorystyczną al-Shabaab z Somalii. 

Agent CIA wraz z czterema somalijskimi oficerami zginął podczas nalotu na domniemaną kryjówkę grupy na południe od Mogadiszu.

Cztery dni później, 10 listopada, związani z ISIS bojownicy ścinają głowy 50 osobom na stadionie piłkarskim w północno-wschodnim Mozambiku. 

Następnie 29 listopada muzułmańscy bojownicy Boko Haram dokonują rzezi 110 nigeryjskich rolników, mężczyzn i kobiet, zaatakowanych na polach ryżowych. 

Steve Killelea śledzi terror na całym świecie dla australijskiego Instytutu Ekonomii i Pokoju. 

Mówi CBN News, że środek ciężkości ISIS i innych islamskich organizacji terrorystycznych wyraźnie się porusza.

„Obecnie w Afryce Subsaharyjskiej zginęło więcej ludzi w wyniku terroryzmu niż na Bliskim Wschodzie i w Afryce Północnej” – powiedział Killelea, założyciel Institute for Economics and Peace.

Mówi, że podczas gdy liczba ofiar terroryzmu na całym świecie spadła, islamskie ataki terrorystyczne w Afryce rosną.

„Jeśli spojrzymy na dziesięć krajów, w których odnotowano największy wzrost liczby zgonów spowodowanych terroryzmem, siedem z nich znajduje się w Afryce Subsaharyjskiej” – powiedział Killelea.

Burkina Faso, Mozambik, Demokratyczna Republika Konga, Mali, Niger, Kamerun i Etiopia wśród osób, które w tym roku odnotowały wzrost liczby ataków.

Szef Departamentu Stanu ds. Walki z terroryzmem, ambasador Nathan Sales, opowiedział dziennikarzom podczas cyfrowej konferencji prasowej, co napędza tę falę terroru, czy to w Nigerii, czy w Mozambiku.

„To, co dziś widzimy, to oddany partner ISIS, który przyjmuje ideologię ISIS, która obejmuje taktykę i procedury ISIS, która obejmuje wizję ISIS kalifatu z kontrolą terytorialną” – zauważył Amb. Sprzedaż.

A grupy dżihadystów rekrutują zwolenników. 

10 procent ankietowanych ostatnio w 14 krajach stwierdziło, że zwróciły się do nich radykalne grupy islamskie.

„Jest kilkaset milionów muzułmańskich Afrykanów i jeśli tylko jeden procent kusi ekstremizmem, to wciąż kilkaset tysięcy ludzi, o których możemy się martwić” – powiedział CBN News Michael O’Hanlon z Brookings Institute.

Nigeria siedzi w epicentrum. 

„Nigeria jest miejscem, w którym znajduje się najbardziej śmiercionośna i najbardziej aktywna zewnętrzna prowincja Państwa Islamskiego” – powiedział CBN News Jacob Zenn, analityk ds. Afryki w Jamestown Foundation.

Zenn obszernie pisze o Boko Haram, islamskiej grupie terrorystycznej z siedzibą w Nigerii. 

Według Global Terrorism Index Boko Haram, która przysięgła wierność ISIS, była odpowiedzialna za ponad 57 tysięcy zgonów od 2011 roku.

„Oni [ISIS] są bardzo aktywni w Nigerii, Nigrze, Czadzie i Kamerunie, w tym regionie przygranicznym, a ich rosnące możliwości w ciągu ostatnich kilku lat są alarmujące” – ostrzegł Zenn.

Lider Boko Haram, Abubakar Shekau, obecnie najbardziej poszukiwany człowiek w Afryce, chce zmienić Nigerię na islam i zmusić chrześcijan, połowę jej populacji, do wyjazdu, przejścia na islam lub śmierci.

„To najważniejszy kraj w Afryce, 10. co do wielkości złoża ropy naftowej na świecie {i} największa gospodarka na kontynencie” – powiedział Johnnie Moore, współautor nowej książki The Next Jihad.

Moore powiedział CBN News, że to, co dzieje się w Nigerii, jest niczym innym jak ludobójstwem chrześcijan.

„To dokładnie ten sam poradnik, którego ISIS użyło przeciwko chrześcijanom i Jazydom w Iraku” – powiedział Moore. „W rzeczywistości można by powiedzieć, że Boko Haram było przypadkiem testowym jeszcze przed ISIS w Iraku i Syrii. Boko Haram zabijał już więcej ludzi, w rzeczywistości chrześcijan niż ISIS u szczytu swojej kariery w Iraku i Syrii”.

W zeszłym tygodniu Departament Stanu wezwał Nigerię za to, że nie udało się powstrzymać prześladowań na tle religijnym, po raz pierwszy w historii powołano się na demokrację za łamanie wolności religijnej.

„To jedno, kiedy robi to Korea Północna lub gdy robi to Iran, ale to jest demokracja, w kraju muszą obowiązywać rządy prawa” – powiedział Moore dla CBN News.

A brak bezpieczeństwa jest głównym czynnikiem napędzającym ruch dżihadystyczny.

„Wiele krajów afrykańskich ma bardzo słabe rządy, co oznacza frustrację wśród wielu ich mieszkańców, a także trudności w zapewnieniu bezpieczeństwa, więc rząd nie ma możliwości znajdowania i eliminowania tego rodzaju grup ekstremistycznych” – powiedział O „Hanlon.

Wraz ze wzrostem terroryzmu urzędnicy Departamentu Stanu twierdzą, że afrykańskie rządy muszą skoncentrować się na walce z brutalnym ekstremizmem. 

Obecnie na kontynencie działa 25 aktywnych grup islamistycznych. To więcej niż pięć do dziesięciu lat temu.

Według The Intercept, Stany Zjednoczone mają 29 baz wojskowych w całej Afryce, z których prawie wszystkie są zaangażowane w walkę z ekstremistycznymi grupami islamskimi.

„Naszym celem w zwiększaniu zdolności do walki z terroryzmem, nie tylko w Afryce, ale na całym świecie, jest wzmocnienie egzekwowania prawa i bezpieczeństwa granic oraz przeciwdziałanie finansowaniu zdolności terrorystycznych, aby naprawdę pokonać ideologię, która inspiruje ludzi do przyjęcia radykalizmu i przemocy” – powiedział Amb.

źródło: cbn


Pandemia głodu

Głód doprowadza do degradacji organizmu, dzieci potrzebują witamin. Ich brak prowadzi do kalectwa i śmierci.

REUTERS

To najgorszy czas dla Sudańczyków, 75 proc. dzieci jest zagrożonych śmiercią z głodu

Tylko 40% populacji ma dostęp do czystej wody pitnej. Inwestycje w tym obszarze mają kluczowe znaczenie dla poprawy zdrowia dzieci. Zanieczyszczona woda jest jedną z głównych przyczyn rozprzestrzeniania się chorób.

Dzieci mogą umrzeć z głodu szybciej niż dorośli. Z drugiej strony dziecko łatwiej można uratować od śmierci, jeśli tylko będzie miało dostęp do odpowiedniego, specjalistycznego żywienia – uwrażliwia dr Wojciech Wilk, prezes Polskiego Centrum Pomocy Międzynarodowej.

Prawie 2 miliony osób ze strachu opuściło swoje domy, szukając schronienia w buszu lub poza granicami kraju.

Długotrwały konflikt i kryzys gospodarczy spowodował gigantyczny wzrost cen żywności. Większości mieszkańców po prostu na nie nie stać,  brakuje wszystkiego, wody, żywności, leków. W dwóch regionach ogłoszony został stan klęski głodowej. Szczególnie narażone są dzieci, według szefa biura UNICEF, ponad 250 tys. dzieci w całym kraju jest poważnie niedożywionych – kilkuletnie dzieci ważą tyle, co niemowlęta. Tu pomoc musi być udzielona natychmiastowo, inaczej dzieciom grozi śmierć.

Sudański biskup wskazuje, że pandemia dramatycznie pogorszyła sytuację w tym najmłodszym państwie Afryki od lat dotkniętym kolejnymi wojnami, ogromnym ubóstwem i klęskami żywiołowymi. Rozprzestrzenianie się wirusa zablokowało nie tylko codzienne życie, ale i proces pokojowy, wciąż nie udało się stworzyć rządu przejściowego.

– Przedłużanie obostrzeń może niestety przynieść ze sobą ponowne zaognienie konfliktu. Partie polityczne wciąż są mocno skłócone i trudno im znaleźć wspólną płaszczyznę spotkania –  mówi bp Kussala.

Sudańczycy modlą się o pokój i światło Ducha Świętego dla polityków, aby umieli wspólnie pracować na rzecz pokoju, sprawiedliwości i lepszej przyszłości wszystkich.

Dramatu wojny i pandemii mieszkańcy tego kraju nie są w stanie sami się podnieść, potrzebują konkretnej pomocy świata. Stąd jego przejmujący apel: „Wiem, że Europa i kraje Zachodu zajęte są obecnie leczeniem własnych ran wywołanych pandemią. Proszę jednak, by zauważono także nasze potrzeby. Bez wsparcia materialnego Sudańczycy nie przetrwają. Błagam, nie zostawiajcie nas samych!”.

Prawie półtora miliona dzieci w czterech afrykańskich krajach jest zagrożonych głodem. Ogłosiły to wyspecjalizowane organizacje Narodów Zjednoczonych ONZ, w tym agencja spraw dzieci, UNICEF. Te cztery kraje to Somalia, Jemen, Sudan Południowy i północne rejony Nigerii.

Justin Forsyth z UNICEF mówi BBC, że że wiele dzieci w tych państwach jest zmuszonych jeść liście i korzenie, choć na świecie wystarczyłoby żywności, by je wykarmić.

„Te sytuacje są wywołane działaniami człowieka. To głównie konflikty i wojny, tak jest w Sudanie Południowym.

Miejsca, w których dzieci umierają są odcięte od dostaw żywności w wyniku walk” – powiedział Justin Forsyth. W ogarniętej walkami Somalii dodatkowym czynnikiem, zwiększającym głód, jest susza.

Według ONZ głoduje tam sto tysięcy ludzi, a liczba niedożywionych sięga prawie pięciu milionów.

Klęska głodu zagraża mieszkańcom Sudanu Południowego, gdzie w lutym tego roku ogłoszono ją – po raz pierwszy od 6 lat – w dwóch okręgach stanu Unity.
Głównym problemem w Unity – mówi Jackson Mungoni z misji PAH w Sudanie Południowym – jest to, że od długiego czasu toczą się tam walki. Ludzie, uciekając przed walkami, zostają bez niczego – tracą miejsce zamieszkania, uprawy, wszelkie środki do życia. Często kilkadziesiąt osób dzieli jeden garnek. Jeśli nie uda się złowić ryb – a mało kto ma wędkę – do garnka trafiają liście drzew i lilie czy hiacynt wodny.

Polska Akcja Humanitarna, która od 10 lat prowadzi w Sudanie Południowym stałą misję, rozpoczyna działania w stanie Unity. We współpracy z innymi organizacjami w kompleksowy sposób odpowiada na najpilniejsze potrzeby mieszkańców stanu, zapewniając potrzebującym dostęp do czystej wody, jedzenia i schronienia. Działania PAH skupiają się na stworzeniu mieszkańcom Unity warunków do samodzielnej egzystencji – stąd m.in. dystrybucja nasion i narzędzi do uprawy roli oraz połowu ryb.

źródło: pah.org.pl, UNICEF ,misyjne.pl

Article in English

Darowizna

FUNDACJA-FILEO   KRS 0000705635
Tytuł przelewu:
„Prześladowany Kościół-Sudan”

BIC (SWIFT): BPKOPLPW

Rachunek w złotówkach (PLN):
PL 30 1020 2791 0000 7902 0269 1947

Rachunek w dolarach amerykańskich (us dollars)
PL 46 1020 2791 0000 7502 0309 5569

 

Print Friendly, PDF & Email

Czas Męczenników

Redakcja: Waldemar Estera Skworcz-Bednarscy (Żniwo wprawdzie wielkie,ale robotników mało. Proście więc Pana żniwa, żeby wyprawił robotników na żniwo swoje. Ewangelia Łukasza)

Twój komentarz lub modlitwa za prześladowany Kościół

KANAŁ NA FACEBOOKU

SuperWebTricks Loading...

Privacy Policy and Terms & Conditions

%d bloggers like this: