Pracownik sanitarny w Teheranie ( Iran) uratował porzucone dziecko, które zostało wrzucone do śmietnika.
Wydarzenie zostało nagrane na wideo – tutaj, na którym widać, jak mężczyzna podnosi plastikową torbę ze śmieci. Kładzie torbę na ziemi i ostrożnie ją rozdziera, ukazując noworodka z przyczepioną pępowiną, umieszczoną w środku.
Garbage man rescues abandoned baby thrown in dumpster https://t.co/eSPcepzsUA pic.twitter.com/xkKNNv8OzT
— Live Action News (@LiveActionNews) June 1, 2022
Według New York Post , mężczyzna usłyszał przytłumione dźwięki dochodzące z torby i wtedy postanowił zbadać sprawę. Po uratowaniu noworodka mężczyzna wezwał pogotowie ratunkowe, które przetransportowało dziecko do lokalnego szpitala, gdzie jak donosi Iran Front Page News , jest w stabilnym stanie.
Niestety porzucanie dzieci jest powszechnym problemem w Iranie. Artykuł z 2018 r. z Iran News Update poinformował, że każdego roku w tym kraju porzucanych jest ponad 1000 dzieci poniżej trzeciego roku życia, a niektórzy twierdzą, że nawet te szacunki są niższe niż rzeczywista liczba.
„Ciemna rzeczywistość jest taka, że rodzice tych dzieci, żyjący w biedzie, są tak zdesperowani, że jak się twierdzi, nie mają innego wyjścia niż porzucenie noworodków w nadziei, że przyjmie je społeczeństwo lub zostaną adoptowane przez rodziny zdolne zapewnić im opiekę, napisał rzecznik irańskiego ruchu oporu.
Jednak umieszczenie dziecka w plastikowej torbie na śmietniku pozostawia niewielką szansę, że ktokolwiek znajdzie je na czas, aby je uratować.
W Stanach Zjednoczonych w każdym stanie obowiązuje ustawa o bezpiecznej przystani, która daje rodzicom pewną ilość czasu na przekazanie noworodka odpowiednim władzom (często szpitalowi lub straży pożarnej). Szczegółowe prawa dla każdego stanu można znaleźć tutaj . Podczas gdy przepisy dotyczące bezpiecznego schronienia dają rodzicom możliwość oddania noworodka bez reperkusji, nawet w Ameryce zdarzały się przypadki znalezienia porzuconego dziecka w śmietniku, jak to było w przypadku tego irańskiego dziecka. W styczniu nastoletnia matka z Nowego Meksyku została oskarżona o usiłowanie zabójstwa po wrzuceniu dziecka do śmietnika. W lipcu 2020 roku kobieta uratowała niemowlę porzucone na śmietniku w Wilmington w Karolinie Północnej.
Władze Iranu poinformowały, że prowadzą dochodzenie w celu znalezienia rodziców noworodka zamieszanych w ten incydent.
źródła: liveaction/nypost
Pamiętajmy, że kryzys humanitarny w Jemenie jeszcze się nie skończył

Życie w Jemenie: jak to jest z dziećmi dorastającymi w konflikcie?

Wojna w Jemenie jest zagmatwana i skomplikowana – ale nie możemy zapomnieć o niewinnych dzieciach uwikłanych w siedmioletni konflikt. Chłopcy i dziewczęta z Jemenu przeżywają najgorszy kryzys humanitarny na świecie — niektórzy dorastają, nie wiedząc nic poza wojną, przemocą i głodem.
She was just another young Yemeni child struggling to stay alive, but a searing photo of her stirred worldwide demands that the carnage in her country be stopped. Now, her family says Amal Hussain has died. https://t.co/DjdDRUOXMf
— New York Times World (@nytimesworld) November 2, 2018
Oto niektóre z szokujących realiów życia w Jemenie dla dzieci:
- Prawie jedna piąta dzieci w Jemenie straciła dom.
- Dwa miliony dzieci w Jemenie nie uczęszczają do szkoły .
- Jedna na pięć szkół w Jemenie nie może być używana z powodu zniszczeń konfliktem.
- 12,3 mln dzieci w Jemenie potrzebuje pomocy humanitarnej.
Każdego dnia życie jest niszczone. Rodziny są rozdzierane. Dzieci idą spać głodne. Zbyt wielu opuszcza szkołę, zasypiając przy dźwiękach ostrzału i bombardowań za ich drzwiami.
Aby dzieci miały się dobrze, muszą czuć się bezpieczne i kochane oraz mieć zaspokojone podstawowe potrzeby. Muszą być otoczeni opieką rodziny i wsparciem społeczności – na przykład poprzez szkołę. Jednak dla milionów dzieci żyjących w strefach konfliktu te krytyczne potrzeby są niezaspokojone. Wpływ przemocy na zdrowie dzieci – zarówno fizyczne, jak i psychiczne – jest druzgocący.
Z 31,9 mln osób w Jemenie, 23,4 mln potrzebuje pomocy humanitarnej, z czego 12,9 mln jest w pilnej potrzebie, podaje ONZ.

Wojna na Ukrainie jest teraz na szczycie światowego porządku dziennego, a konsekwencje dla ludności Ukrainy są niezwykle brutalne.
Nie wolno nam jednak zapominać o innych częściach świata, gdzie ludzie zmagają się z nieustającą przemocą i cierpieniem, oraz pilnie potrzebują międzynarodowego wsparcia. Dobrym przykładem jest Jemen, jeden z największych kryzysów humanitarnych na świecie. Wojna szaleje od ponad siedmiu lat, a styczeń był miesiącem rekordowym pod względem ofiar wśród ludności cywilnej. Gospodarka Jemenu legła w gruzach, upadły podstawowe usługi.
W zeszłym roku ostrzegaliśmy, że w Jemenie narasta głód. Dzięki wsparciu międzynarodowych darczyńców w wysokości 2,3 mld USD uniknięto najgorszego scenariusza.
Ale utrzymywanie głodu na dystans nie jest jednorazowym wysiłkiem, jeśli podstawowe przyczyny pozostaną, jak to ma miejsce w Jemenie. Kryzys w Jemenie jest dziełem człowieka, a najskuteczniejszym środkiem humanitarnym jest powstrzymanie walk. Jedyną trwałą ulgą dla narodu jemeńskiego jest wynegocjowane porozumienie polityczne, które kończy konflikt i kładzie podwaliny pod społeczeństwo, którego chcą mieszkańcy Jemenu.
Pomoc humanitarna zaplanowana przez ONZ i organizacje pozarządowe będzie wymagać prawie 4,3 mld dolarów w 2022 r., aby pomóc 17,2 mln ludzi.
Ryzyko „katastrofy”: szef ONZ
Jemen jest nękany wyniszczającą wojną od 2014 roku, w której sprzymierzeni z Iranem rebelianci Huti przeciwstawiają się uznanemu na arenie międzynarodowej rządowi, wspieranemu przez koalicję wojskową pod przewodnictwem Arabii Saudyjskiej.
Setki tysięcy ludzi zginęło bezpośrednio i pośrednio podczas wojny, a miliony zostały przesiedlone.
„Jemen może zniknął z nagłówków gazet i mediów, ale ludzkie cierpienie nie ustąpiło” – sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres
Kraj jest zrujnowany, a gospodarka pogrążona w rozpaczy, podczas gdy miliony ludzi borykają się teraz z skrajnym głodem, a dwóch na trzech Jemeńczyków żyje w skrajnym ubóstwie.
„W kwestii odpowiedzialności moralnej, ludzkiej przyzwoitości i współczucia, międzynarodowej solidarności oraz życia i śmierci – musimy teraz wspierać ludność Jemenu” – sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres
Wojna Rosji na Ukrainie prawdopodobnie będzie miała negatywny wpływ na Jemen, biorąc pod uwagę, że kraj ten jest prawie całkowicie zależny od importu żywności, a prawie jedna trzecia dostaw pszenicy pochodzi z Ukrainy.
Przedłużający się konflikt na Ukrainie prawdopodobnie utrudni Jemeńczykom zaspokojenie podstawowych potrzeb, ponieważ oczekuje się, że ceny żywności, zwłaszcza zboża, wzrosną.

Amerykański sekretarz stanu Antony Blinken powiedział, że Waszyngton przekaże Jemenowi prawie 585 mln dolarów więcej.
„Mamy do czynienia z wieloma wyzwaniami na całym świecie i jest to szczególnie trudne, gdy światło reflektorów przesunęło się gdzie indziej”, powiedział.
Ani Arabia Saudyjska, ani Zjednoczone Emiraty Arabskie, które są mocno zaangażowane militarnie w wojnę w Jemenie, nie obiecały żadnych pieniędzy na tegorocznej konferencji w Genewie, mimo że w przeszłości wniosły znaczący wkład.
„Absolutnie niszczycielska”
Hunger in #Yemen, already at warning levels, is expected to further worsen in the second half of 2022 if additional humanitarian funding is not secured.
🔴 19 million people need food assistance in 2022.https://t.co/zybQmOzzmd pic.twitter.com/phMFOatNQj
— OCHA Yemen (@OCHAYemen) April 24, 2022
Światowy Program Żywnościowy ONZ poinformował, że liczba osób potrzebujących pomocy żywnościowej wzrosła w ciągu ostatniego roku o 1,2 mln do 17,4 mln – i przewiduje się, że w drugiej połowie 2022 r. osiągnie 19 mln osób.
„To jest absolutnie dewastujące, a teraz nie mamy pieniędzy” – powiedział na konferencji dyrektor wykonawczy WFP, David Beasley. „Potrzebujemy miliarda dolarów na następne sześć miesięcy, a mamy z tego nieco ponad 10 procent”.