(CNN)-Agencja praw dziecka UNICEF potępiła skazanie 13-letniego chłopca na 10 lat więzienia za bluźnierstwo w północnej Nigerii.

Omar Farouq został skazany w sądzie szariatu w stanie Kano w północno-zachodniej Nigerii po tym, jak został oskarżony o używanie wulgarnego języka w stosunku do Allaha w kłótni z przyjacielem.
Według prawników, 10 sierpnia został skazany przez ten sam sąd, który niedawno skazał asystenta studia Yahaya Sharif-Aminu na śmierć za bluźnierstwo wobec Proroka Mahometa.
Kara Farouqa stanowi naruszenie Afrykańskiej karty praw i dobra dziecka oraz nigeryjskiej konstytucji, powiedział jego obrońca Kola Alapinni.
Farouq był sądzony jako dorosły, ponieważ osiągnął dojrzałość płciową i zgodnie z prawem islamskim ponosi pełną odpowiedzialność.
Alapinni powiedział CNN, że ani on, ani inni prawnicy zajmujący się tą sprawą nie otrzymali dostępu do Farouq od władz stanu Kano.
Powiedział, że dowiedział się o sprawie Farouqa przez przypadek, pracując nad sprawą Sharif-Aminu, który został skazany na śmierć za bluźnierstwo w sądzie w Kano Upper Sharia.
„Wszyscy tutaj boją się mówić i żyją w strachu przed atakami odwetowymi” – powiedział.
W środę UNICEF wydał oświadczenie „wyrażające głębokie zaniepokojenie” wyrokiem.
„Skazanie tego dziecka – 13-letniego Omara Farouqa – na 10 lat więzienia przy pracy przymusowej jest niewłaściwe” – powiedział Peter Hawkins, przedstawiciel UNICEF w Nigerii. 
„Neguje również wszystkie podstawowe zasady dotyczące praw dziecka i wymiaru sprawiedliwości wobec dzieci, na które podpisała się Nigeria – a co za tym idzie, stan Kano”.
Stan Kano, podobnie jak większość krajów z przewagą muzułmańską w Nigerii, obok prawa świeckiego praktykuje szariat.
CNN skontaktowało się z rzecznikiem gubernatora stanu Kano w celu uzyskania komentarza, ale nie otrzymało odpowiedzi przed publikacją.
UNICEF wezwał rząd Nigerii i rząd stanu Kano do pilnego przeglądu sprawy i zmiany wyroku, podała organizacja w oświadczeniu.
„Sprawa ta dodatkowo podkreśla pilną potrzebę przyspieszenia uchwalenia ustawy Kano State Child Protection Bill, aby zapewnić ochronę wszystkim dzieciom poniżej 18 roku życia, w tym Omar Farouq – i aby wszystkie dzieci w Kano były traktowane zgodnie ze standardami praw dziecka – powiedział Hawkins.
źródło: CNN

Darowizna

Print Friendly, PDF & Email

Czas Męczenników

Redakcja: Waldemar Estera Skworcz-Bednarscy (Żniwo wprawdzie wielkie,ale robotników mało. Proście więc Pana żniwa, żeby wyprawił robotników na żniwo swoje. Ewangelia Łukasza)

Twój komentarz lub modlitwa za prześladowany Kościół

KANAŁ NA FACEBOOKU

SuperWebTricks Loading...

Privacy Policy and Terms & Conditions

%d bloggers like this: