ABUJA, NIGERIA – Badanie przeprowadzone przez Fundusz Narodów Zjednoczonych na rzecz Dzieci (UNICEF) wskazuje, że populacja dzieci pozaszkolnych w Nigerii wzrosła z 10,5 miliona do 13,2 miliona, co jest najwyższym poziomem na świecie. Większość tych dzieci mieszka w północnych stanach Nigerii: Borno, Yobe i Adamawa, gdzie niepewność Boko Haram zakłóciła działalność akademicką. 

Nierównomierne paplaniny małych dzieci bawiących się na świeżym powietrzu są bardzo znajome. Chłopcy grają w piłkę nożną, a dziewczyny skaczą.

Większość dzieci nie chodzi do szkoły, a niektóre nigdy nie chodziły do ​​szkoły.

Shikaan i jej czworo dzieci uciekli przed atakiem Boko Haram w Borno w 2015 roku, aby osiedlić się w Abudży.

Ale stać ją tylko na wysłanie dwóch z nich do szkoły. Pozostali dwaj pomagają jej w domu przy gotowaniu i sprzątaniu.

Bright Shikaan ma jedenaście lat i nigdy nie chodziła do szkoły, ale mówi, że chce zostać lekarzem.

„Chcę zostać lekarzem w przyszłości” – mówi Bright – „Ale teraz nie idę do szkoły, nie wiem, jak zostanę lekarzem”.

Według Funduszu Narodów Zjednoczonych na rzecz Dzieci, UNICEF, ponad 13 milionów dzieci, takich jak Bright w Nigerii, nie chodzi do szkoły. 

Większość z nich znajduje się w północnych stanach Nigerii: Borno, Yobe i Adamawa, gdzie Boko Haram od 2009 roku prowadzi kampanię przeciwko zachodniej edukacji.

Grupa uprowadziła 110 uczennic ze szkoły w Dapchi w stanie Yobe w lutym tego roku, ale po miesiącu odesłała dziewczęta i ostrzegła rodziców, aby nigdy nie zabierali dzieci do szkoły.

Psycholog edukacyjny Mayowa Adegbile wyjaśnia, że ​​rosnąca liczba dzieci nieletnich w Nigerii niekorzystnie wpływa na wzrost gospodarczy.

„Sześćdziesiąt procent tej populacji to tylko dziewczynki i wiesz, że kiedy przynosisz ją z powrotem do domu, każda dziewczyna staje się matką lub kobietą, która z kolei opiekuje się innymi dziećmi. A dla kobiety, która chodzi do szkoły, jest efekt, ekonomiczny efekt falowania. Kiedy idzie do szkoły, ma wykształcenie, dostaje pracę, nawet jeśli nie ma pracy … nawet jeśli to tylko podstawowa szkoła średnia, potrafi porozumiewać się z podstawami języka angielskiego i matematyki – powiedział Adegbile.

Boko Haram jest głównym czynnikiem przyczyniającym się do wzrostu liczby dzieci pozaszkolnych w Nigerii, ale nie jedynym. Niektóre wierzenia i praktyki kulturowe również odgrywają znaczącą rolę.

Wydatki budżetowe Nigerii na edukację nie wystarczą, aby zniwelować pogłębiającą się lukę – tylko siedem procent z 24 miliardów dolarów budżetu Nigerii w 2018 roku jest przeznaczone na edukację.

Jak dotąd wydaje się, że nie ma nowej polityki zwiększającej wydatki na edukację.

źródło: voanews.com


Darowizna

Print Friendly, PDF & Email

Czas Męczenników

Redakcja: Waldemar Estera Skworcz-Bednarscy (Żniwo wprawdzie wielkie,ale robotników mało. Proście więc Pana żniwa, żeby wyprawił robotników na żniwo swoje. Ewangelia Łukasza)

Twój komentarz lub modlitwa za prześladowany Kościół

KANAŁ NA FACEBOOKU

SuperWebTricks Loading...

Privacy Policy and Terms & Conditions

%d bloggers like this: