Nigeria: Muzyk gospel skazany na śmierć przez powieszenie za bluźnierstwo przeciwko prorokowi Mahometowi.

Muzyk z północnego stanu Kano w Nigerii został skazany na śmierć przez powieszenie za bluźnierstwo przeciwko prorokowi Mahometowi.

Sąd wyższego szczebla szariatu w  Hausawa Filin powiedział, że 22-letni Yahaya Sharif-Aminu jest winny bluźnierstwa za piosenkę, którą rozprowadzał za pośrednictwem WhatsApp w marcu.

Pan Sharif-Aminu nie zaprzeczył zarzutom.

Sędzia Khadi Aliyu Muhammad Kani powiedział, że może odwołać się od wyroku.

Stany w północnej Nigerii z większością muzułmańską stosują zarówno prawo świeckie, jak i prawo szariatu, które nie ma zastosowania do niemuzułmanów.

Tylko jeden z wyroków śmierci wydanych przez sądy szariatu w Nigerii został wykonany od czasu ich przywrócenia w 1999 roku.

Protestujący spalili jego dom rodzinny i zebrali się przed siedzibą islamskiej policji, znanej jako Hisbah, domagając się działań przeciwko niemu.

Krytycy twierdzili, że piosenka była bluźniercza, ponieważ wychwalała imama z muzułmańskiego bractwa Tijaniya do tego stopnia, że ​​wywyższyła go ponad proroka Mahometa.

Osąd odstrasza innych

Lider protestujących, którzy wzywali do aresztowania muzyka w marcu, Idris Ibrahim, powiedział BBC, że wyrok będzie ostrzeżeniem dla innych „rozważających podążanie ścieżką Yahaya”. „Kiedy usłyszałem o wyroku, byłem bardzo szczęśliwy, ponieważ pokazał, że nasz protest nie poszedł na marne.

„Ten [wyrok] posłuży jako środek odstraszający dla innych, którzy czują, że mogą obrażać naszą religię lub proroka i odejść bezkarnie” – powiedział.

Jak powszechne są wyroki śmierci w sądach szariatu?

Zapadło kilka wyroków, w tym na kobiety skazane za uprawianie seksu pozamałżeńskiego – sprawy, które spowodowały powszechne potępienie.

Ale tylko jeden został przeprowadzony – mężczyzna skazany za zabicie kobiety i jej dwójki dzieci, powieszony w 2002 roku.

Ostatni raz nigeryjski sąd szariatu wydał wyrok śmierci w 2016 roku, kiedy to Abdulazeez Inyass został skazany na śmierć za bluźnierstwo przeciwko islamowi podczas tajnego procesu w Kano.

Podobno powiedział, że szejk Ibrahim Niasse, senegalski duchowny, któremu przypisuje się ożywienie sekty Tijaniya i rozprzestrzenienie jej w Afryce Zachodniej, „był większy niż Prorok Mahomet”.

Wyrok nie został wykonany, gdyż kara śmierci w Nigerii wymaga podpisu gubernatora stanu.

Pan Inyass nadal przebywa w areszcie.

 

źródło: BBC


Darowizna

Print Friendly, PDF & Email

Czas Męczenników

Redakcja: Waldemar Estera Skworcz-Bednarscy (Żniwo wprawdzie wielkie,ale robotników mało. Proście więc Pana żniwa, żeby wyprawił robotników na żniwo swoje. Ewangelia Łukasza)

Twój komentarz lub modlitwa za prześladowany Kościół

KANAŁ NA FACEBOOKU

SuperWebTricks Loading...

Privacy Policy and Terms & Conditions

%d bloggers like this: