POŁUDNIOWA KADUNA – Po serii zabójstw w południowym stanie Kaduna w Nigerii, chrześcijańscy mieszkańcy, zdenerwowani brakiem bezpieczeństwa w swoich wioskach, zaczęli przeciwstawiać się muzułmańskim napastnikom, zakładając własne patrole. Lekko wyszkoleni strażnicy, uzbrojeni w gwizdki i kije, obsługują strategiczne punkty, aby obserwować i ogłaszać wszelkie nietypowe ruchy w swoich społecznościach.

Dzierżąc lokalnie wytwarzaną broń i kije, około 30 mężczyzn w wiosce Kurmin Masara w południowej części Kaduna intonuje gniewnie, maszerując od domu do domu na patrolu. 

Wyrażają gniew z powodu niedawnych zabójstw popełnionych przez podejrzanych muzułmańskich napastników i narażają życie na niebezpieczeństwo, aby bronić swojej społeczności od czasu ataku na nią 6 sierpnia. 

Augustine Waisiza jest głową młodzieży wiejskiej. Zwraca się do mężczyzn, zanim rozejdą się na swoje stanowiska, aby czuwać.    

„Nie jesteśmy zadowoleni z tego, co dzieje się w naszej społeczności” – powiedział. „Ci ludzie mogą cię zabić jak zwierzę. Rząd wie o tym i milczy” – mówi ”.    

To normalne, że mieszkańcy wioski patrolują wioskę. Ale oprócz patrolu w wiosce panuje niezwykła cisza. Działalność rolnicza została wstrzymana, a wszystkie rynki pozostają zamknięte.   

Dwudziestosiedmioletni Yakubu Nuhu, miejscowy strażnik wioski, zdołał zapewnić swojej rodzinie schronienie w noc ataku. Następnie wrócił, aby połączyć siły z innymi ludźmi, aby chronić wioskę przed napastnikami.   

Martwi go jednak, że mają przewagę liczebną, nie mają szkolenia i władają mniej wyrafinowaną bronią.    

„To szczęście, że udało mi się uniknąć ataku tej nocy. Dlatego dołączyłem do grupy, aby chronić naszą wioskę” – powiedział.

Dziesiątki ludzi zginęło w wioskach w południowej Kadunie w niedawnym powstaniu etniczno-religijnym, które rozpoczęło się na początku lipca.    

Władze Nigerii zareagowały na zabójstwa, zwiększając bezpieczeństwo w dotkniętych miejscach.    

Ale protestujący, którzy maszerowali w Abudży, Kadunie i Lagos, domagając się zaprzestania przemocy, oskarżają również oficjalnych funkcjonariuszy ochrony o sabotaż i mówią, że chcą ich wycofania ze swoich wiosek.   

źródło: voanews.com


Darowizna

Print Friendly, PDF & Email

Czas Męczenników

Redakcja: Waldemar Estera Skworcz-Bednarscy (Żniwo wprawdzie wielkie,ale robotników mało. Proście więc Pana żniwa, żeby wyprawił robotników na żniwo swoje. Ewangelia Łukasza)

Twój komentarz lub modlitwa za prześladowany Kościół

KANAŁ NA FACEBOOKU

SuperWebTricks Loading...

Privacy Policy and Terms & Conditions

%d bloggers like this: