ONZ ogłosiło we wtorek alarm dotyczący pogarszającej się sytuacji milionów kobiet i dzieci w północno-wschodniej Nigerii, które nadal są dotknięte przedłużającym się konfliktem zbrojnym, a kraj wkracza w sezon chudy.
Znacznie ponad osiem milionów ludzi potrzebuje pomocy w stanach Borno, Adamawa i Yobe (BAY), a około 600 000 stoi w obliczu zagrożenia bezpieczeństwa żywnościowego z powodu przemocy ze strony ekstremistów skoncentrowanej wokół regionu Jeziora Czad.
Boko Haram nadal stanowi zagrożenie

Chociaż wcześniej dominująca milicja Boko Haram została znacznie osłabiona od czasu śmierci przywódcy grupy ponad rok temu, nadal przeprowadza masowe ataki, powiedział szef ONZ ds. pomocy humanitarnej w Nigerii, Matthias Schmale. Inna ekstremistyczna odnoga, ISWAP, jest również niebezpieczna, chociaż również poniosła niepowodzenia, zauważył.
Podobnie jak w poprzednich latach, oszałamiający milion osób jest poza zasięgiem międzynarodowych zespołów pomocowych, powiedział Schmale, który pełni funkcję rezydenta i koordynatora ONZ ds. pomocy humanitarnej w Nigerii.
Ponad 80 procent potrzebujących to kobiety i dzieci , które również spotykają się z „uprowadzeniami, gwałtami i nadużyciami”, podczas gdy masowe ataki w stanie Borno sprawiają, że jest to najbardziej „niestabilne miejsce”, dodał.
ONZ zamierza wesprzeć co najmniej 5,5 miliona z 8,4 miliona potrzebujących ogółem.
„Konflikt spowodował , że obecnie przesiedlono 2,2 miliona ludzi … Właśnie weszliśmy w tak zwany sezon chudy, który zwykle trwa do września; w zeszłym roku trwało to do listopada ”.
Nigeria jest producentem ropy, jednak brakuje jej rafinerii, co oznacza, że nie skorzystała z globalnego wzrostu cen energii , związanego z wojną na Ukrainie.
Odra, choroba która dotyka dzieci

Liczba przypadków odry, wzrosła na świecie o 79%, w ciągu pierwszych 2 miesięcy 2022 roku, w porównaniu z tym samym okresem w 2021 roku. WHO i UNICEF uczulają, przed wybuchem poważnych epidemii chorób zakaźnych w krajach mniej rozwiniętych. W komunikacie z dnia 27 kwietnia 2022 roku podano informację o wzroście liczby zachorowań na odrę w styczniu i lutym 2022 r.
Prawie 17 400 przypadków odry zostało zgłoszonych na świecie w styczniu i lutym 2022 roku, w porównaniu do 9 665 przypadków zgłoszonych w ciągu pierwszych dwóch miesięcy 2021 roku. Odra jest chorobą wysoce zakaźną. W ciągu ostatnich 12 miesięcy na świecie odnotowano 21 dużych ognisk odry.
Najwięcej przypadków odry w okresie ostatnich 12 miesięcy (kwiecień 2021-kwiecień 2022) odnotowano w 5 krajach:
- Somalia: 9 068 zachorowań (zapadalność 554/100 tys.)
- Jemen: 3 629 zachorowań (zapadalność 119/100 tys.)
- Afganistan: 3 629 zachorowań (zapadalność 91/100 tys.)
- Nigeria: 12 341 zachorowań (zapadalność 58/100 tys.)
- Etiopia: 3 039 zachorowań (zapadalność 26/100 tys.)
Większość wystąpiła w Afryce i regionie wschodniośródziemnomorskim.
Ostre niedożywienie

Szczególnie niepokojące jest 1,74 miliona dzieci poniżej piątego roku życia, które cierpią z powodu ostrego niedożywienia na północnym wschodzie.
„Kluczową wiadomością jest dzwonek alarmowy” – powiedział pan Schmale.
„ Jeśli nie otrzymamy natychmiastowego finansowania na początkowy wielosektorowy plan reagowania o wartości 350 milionów dolarów, będziemy mieli kryzys, który będzie znacznie gorszy za kilka miesięcy”.
Powiedział dziennikarzom w Genewie, że agencja może być zmuszona do ograniczenia racji żywnościowych dla ponad pół miliona kobiet, mężczyzn i dzieci w północno-wschodniej Nigerii do końca miesiąca, chyba że znajdzie się co najmniej 55 milionów nowych funduszy.
„Mamy do czynienia z bardzo poważnym poziomem głodu, którego byliśmy świadkami do tamtej pory, jest to prawdopodobnie najwyższy, jaki obserwujemy od czasu wybuchu kryzysu w 2016 roku. Około 4,4 miliona ludzi boryka się z poważnym brakiem bezpieczeństwa żywnościowego w dotkniętych konfliktem stanach Borno, Adamawa i Yobe.
Decydowanie, kto je

Pan Phiri powiedział, że kryzys podniósł ceny żywności i ograniczył podaż żywności, a liczba osób wewnętrznie przesiedlonych przekroczyła we wrześniu 2021 r. dwa miliony – osiągając kolejny ponury kamień milowy.
Wśród społeczno-ekonomicznych skutków kryzysu, wysokich cen żywności i ograniczonej podaży żywności, dyrektor regionalny WFP na Afrykę Zachodnią, Chris Nikoi, zauważył podczas niedawnej wizyty, że:
„cięcie racji żywnościowych oznacza wybór, kto będzie jadł, a kto idzie spać głodny”.
„ Obserwujemy, jak fundusze na naszą ratującą życie działalność humanitarną wysychają właśnie w momencie, gdy głód jest najbardziej dotkliwy”, ostrzegł, przypominając, że zewnętrzna pomoc żywnościowa jest „kołem ratunkowym dla milionów, których życie zostało zburzone przez konflikt”.