Domy spalone przez napastników Fulani w hrabstwie Bassa w stanie Plateau w Nigerii w lutym 2021 r. (Zdjęcie Davida Mali)

Muzułmańscy pasterze z Fulani rozstrzelali w niedzielę (14 lutego) czterech chrześcijan w północno-środkowej Nigerii, po zabiciu siedmiu innych chrześcijan na początku miesiąca.

Muzułmańscy pasterze Fulani zaatakowali czterech członków Kościoła Ewangelickiego Winning All (ECWA) około godziny 20:00 w dystrykcie Kwall w hrabstwie Bassa w stanie Plateau, trzech z nich w pobliżu wioski Ri-Bakwa, a jeden w wiosce Zirshe, według rzecznika Davida Mali dla Irigwe Development Association (IDA). IDA jednoczy przeważnie chrześcijańskie, etniczne państwo Irigwe z Plateau.

„Naród Irigwe ponownie został wtrącony w stan żalu i złamanego serca po nieuzasadnionym zabiciu czterech naszych chrześcijan przez pasterzy Fulani w dwóch wioskach dystryktu Kwall, Bassa LGA w stanie Plateau” – powiedział Mali w oświadczeniu prasowym . „Czterech z nich z wioski Rikwe-Chongu wpadło w zasadzkę wzdłuż osi Ri-Bakwa w pobliżu Kpachudu, trzech zginęło natychmiast, a jeden odniósł obrażenia postrzałowe. Drugi z Zirshe (Ntireku) wpadł w zasadzkę i natychmiast zabił ”.

Mali zidentyfikował zabitych chrześcijan jako Ezekiel Maja, 29; Emmanuel Agaba, 39; Moses Daburu, 26 lat; i Kefas Bulus David, 31. Ranny był Bitrus Ezra, lat 42.

Powiedział, że pasterze spalili kilka domów i zboża warte miliony naira w wiosce Zirshe.

„Irigwe jest naszą ziemią i żadna siła zła nie może zmusić nas do oddania jej tym, którzy nienawidzą nas i naszej wiary chrześcijańskiej” – powiedział Mali. „Jesteśmy znani z odporności, więc pozostaniemy do końca wieku”.

Taka niesprowokowana przemoc musi zostać powstrzymana, a decyzja chrześcijanina Irigwe, by być ludem miłującym pokój, który nie zemści się na odwecie, nie powinna być traktowana jako akt tchórzostwa, powiedział Mali.

„W tym samym duchu pragniemy wezwać wysokim tonem władze obarczone odpowiedzialnością za ochronę życia i mienia, aby zwiększyły wysiłki w celu zapewnienia, że ​​to, co niezbędne, zostanie zaspokojone w kategoriach pojmania winnych i zapewnienia bezwzględnej sprawiedliwości, tak aby położyć kres wszelkim sposobom niszczenia życia i mienia w kraju Irigwe ”- powiedział.

Zabójstwa nastąpiły po ataku pasterzy Fulani 7 lutego na chrześcijan we wsiach Kishosho i Zirshe w hrabstwie Kauru w południowym stanie Kaduna, powiedział Mali. Powiedział, że starszy kościoła Danlami w niedzielę, 40 lat i czterech innych chrześcijan zostało zabitych. W stanie Kaduna i Plateau są wioski zwane Zirshe.

„Atak miał miejsce około godziny 19:30 w niedzielę 7 lutego, kiedy liczni pasterze Fulani zaatakowali i zabili nieszkodliwych i niewinnych ludzi ze społeczności Kishosho i Zirshe z Kauru LGA w stanie Kaduna” – powiedział. „Jeden z nich doznał urazów w pewnym stopniu i został hospitalizowany. Pięciu chrześcijan zostało zabitych w wioskach Kishosho i Zirshe. Pasterze również zaatakowali wioskę Kigam i spalili żywność oraz zboża ”.

Powiedział, że na obszarze Miango w stanie Plateau, w hrabstwie Bassa, pasterze Fulani 2 lutego zaatakowali i zabili dwóch chrześcijan na drodze w wiosce Dudu. Raphael Bawa, lat 39, został zastrzelony, a Aga Mabo została postrzelona w klatkę piersiową, a później zmarła w szpitalu Enos, według Mali.

„W ostatnim czasie pasterze Fulani zabili setki naszych ludzi, tysiące wysiedleńców, domy zrównane z ziemią, a uprawy zniszczone, pozostawiając 200 sierot i bezbronnych dzieci, a także 50 owdowiałych kobiet” – powiedział.

źródło: morningstarnews


Prawie półtora miliona dzieci w czterech afrykańskich krajach jest zagrożonych głodem. Ludzie walczą o przetrwanie.

Mały chłopiec zabiera swojego niedożywionego braciszka do ośrodka żywienia terapeutycznego prowadzonego przez medyczną organizację charytatywną Medecins Sans Frontieres w Ajiep w Sudanie | REUTERS
Apelujemy o wsparcie dla mieszkańców Sudanu Południowego – w 6 regionach ogłoszono już klęskę głodu

Tylko 40% populacji ma dostęp do czystej wody pitnej. Inwestycje w tym obszarze mają kluczowe znaczenie dla poprawy zdrowia dzieci. Zanieczyszczona woda jest jedną z głównych przyczyn rozprzestrzeniania się chorób.

Dzieci mogą umrzeć z głodu szybciej niż dorośli. Z drugiej strony dziecko łatwiej można uratować od śmierci, jeśli tylko będzie miało dostęp do odpowiedniego, specjalistycznego żywienia – uwrażliwia dr Wojciech Wilk, prezes Polskiego Centrum Pomocy Międzynarodowej.

Prawie 2 miliony osób ze strachu opuściło swoje domy, szukając schronienia w buszu lub poza granicami kraju.

Długotrwały konflikt i kryzys gospodarczy spowodował gigantyczny wzrost cen żywności. Większości mieszkańców po prostu na nie nie stać,  brakuje wszystkiego, wody, żywności, leków. W 6 regionach ogłoszono już klęskę głodu. Szczególnie narażone są dzieci, według szefa biura UNICEF, ponad 250 tys. dzieci w całym kraju jest poważnie niedożywionych – kilkuletnie dzieci ważą tyle, co niemowlęta. Tu pomoc musi być udzielona natychmiastowo, inaczej dzieciom grozi śmierć.

Sudański biskup wskazuje, że pandemia dramatycznie pogorszyła sytuację w tym najmłodszym państwie Afryki od lat dotkniętym kolejnymi wojnami, ogromnym ubóstwem i klęskami żywiołowymi. Rozprzestrzenianie się wirusa zablokowało nie tylko codzienne życie, ale i proces pokojowy, wciąż nie udało się stworzyć rządu przejściowego.

– Przedłużanie obostrzeń może niestety przynieść ze sobą ponowne zaognienie konfliktu. Partie polityczne wciąż są mocno skłócone i trudno im znaleźć wspólną płaszczyznę spotkania –  mówi bp Kussala.

Sudańczycy modlą się o pokój i światło Ducha Świętego dla polityków, aby umieli wspólnie pracować na rzecz pokoju, sprawiedliwości i lepszej przyszłości wszystkich.

Dramatu wojny i pandemii mieszkańcy tego kraju nie są w stanie sami ponieść, potrzebują konkretnej pomocy świata. Stąd jego przejmujący apel: „Wiem, że Europa i kraje Zachodu zajęte są obecnie leczeniem własnych ran wywołanych pandemią. Proszę jednak, by zauważono także nasze potrzeby. Bez wsparcia materialnego Sudańczycy nie przetrwają. Błagam, nie zostawiajcie nas samych!”.

Prawie półtora miliona dzieci w czterech afrykańskich krajach jest zagrożonych głodem. Ogłosiły to wyspecjalizowane organizacje Narodów Zjednoczonych ONZ, w tym agencja spraw dzieci, UNICEF. Te cztery kraje to Somalia, Jemen, Sudan Południowy i północne rejony Nigerii.

Justin Forsyth z UNICEF mówi BBC, że że wiele dzieci w tych państwach jest zmuszonych jeść liście i korzenie, choć na świecie wystarczyłoby żywności, by je wykarmić.

„Te sytuacje są wywołane działaniami człowieka. To głównie konflikty i wojny, tak jest w Sudanie Południowym.

Na zdjęciu 18-letni Saida Ahmad Baghili został przyjęty do szpitala na leczenie z powodu poważnego niedożywienia.
Reuters

Miejsca, w których dzieci umierają są odcięte od dostaw żywności w wyniku walk” – powiedział Justin Forsyth. W ogarniętej walkami Somalii dodatkowym czynnikiem, zwiększającym głód, jest susza.

Według ONZ głoduje tam sto tysięcy ludzi, a liczba niedożywionych sięga prawie pięciu milionów.

Rekordowo wysoka liczba osób zagrożonych głodem w Sudanie Południowym. Przez konflikt zbrojny, powodzie i skutki pandemii w tym najmłodszym państwie Afryki 6,5 mln ludzi nie ma wystarczającej ilości jedzenia. Tponad połowa ludności!  

Problemy z dostępem do żywności w Sudanie Południowym trwają od czasu uzyskania niepodległości w 2011 r., ale nigdy wcześnie nie były tak ciężkie. Toczący się od 2013 r. konflikt zbrojny doprowadził do śmierci setek tysięcy osób, a miliony musiały uciekać, porzucając swoje domy i uprawy. Jednak zeszły rok był wyjątkowo dramatyczny, bo przez zmiany klimatu kraj spustoszyły niszczycielskie powodzie o niespotykanej wcześniej skali. Szacuje się, że przez żywioł ucierpiał ponad milion osób.  

Fala niszczyła wszystko na swojej drodzezmuszając ludzi do ucieczki, zatapiając pola i zabijając zwierzęta gospodarskie. Stojąca woda przez wiele miesięcy uniemożliwiała produkowanie żywności i pogłębiała głód.  

Sytuację dodatkowo pogorszyły skutki pandemii koronawirusaMasowe bezrobocie, przerwane łańcuchy dostaw, problemy z dostępnością żywności na rynku i wzrost jej cen sprawiły, że dla wielu osób zdobycie czegokolwiek do jedzenia stało się wręcz niemożliwe.   

 W Sudanie Południowym życie i zdrowie dwóch milionów osób zostało zagrożone. Nie możemy zostawić ich bez pomocy! 


Darowizna

FUNDACJA-FILEO   KRS 0000705635
Tytuł przelewu:
„Prześladowany Kościół-Sudan Południowy”

BIC (SWIFT): BPKOPLPW

Rachunek w złotówkach (PLN):
PL 30 1020 2791 0000 7902 0269 1947

Rachunek w dolarach amerykańskich (us dollars)
PL 46 1020 2791 0000 7502 0309 5569

Print Friendly, PDF & Email

Czas Męczenników

Redakcja: Waldemar Estera Skworcz-Bednarscy (Żniwo wprawdzie wielkie,ale robotników mało. Proście więc Pana żniwa, żeby wyprawił robotników na żniwo swoje. Ewangelia Łukasza)

Twój komentarz lub modlitwa za prześladowany Kościół

KANAŁ NA FACEBOOKU

SuperWebTricks Loading...

Privacy Policy and Terms & Conditions

%d bloggers like this: