Gwałty i związana z nimi przemoc seksualna zdarzają się codziennie w wielu częściach Nigerii. Ale jest bardziej rozpowszechniony w środowiskach, w których brakuje struktur potrzebnych do ochrony ofiar. Miejsca takie jak obozy dla osób przesiedlonych przez Boko Haram lub inne rodzaje konfliktów sprawiają, że kobieta-dziecko jest szczególnie narażona na gwałt.

W ostatnich latach narastały obawy dotyczące gwałtownego wzrostu liczby gwałtów i związanej z tym przemocy seksualnej wśród kobiet osadzonych w obozach dla osób wewnętrznie przesiedlonych (IDP), a także mieszkających poza obozami.

Nastolatki i nieletnie dziewczęta są codziennie maltretowane, ale ocaleni i ich rodziny rzadko się wypowiadają. Zamiast tego społeczeństwo, w którym żyją, naciska na ocalałe, aby nie wnosiły oskarżenia, albo rodzice woleliby raczej milczeć, aby „chronić godność” dorastającej dziewczynki. Wielu zamiast tego szukałoby sprawiedliwości u Boga, ponieważ nie było ich stać na proces sądowy. W związku z tym większość takich przypadków umiera na komisariacie.

16-letnia Fatima jest matką jednorocznego syna. Miała zaledwie 14 lat, kiedy została zgwałcona i zaszła w ciążę. Nawet w wieku 16 lat jest jeszcze za mała, by karmić dziecko.

Kiedy rozmawiała z reporterką PREMIUM TIMES, jej syn usiadł na jej kolanach. Z trudem trzymała  Adamu, który podskakiwał i chichotał, gdy pieścił twarz swojej małej matki i próbował zdjąć zasłonę zakrywającą jej głowę.

„Nie wiem, gdzie jest obecnie jego ojciec; Nie widziałam go od ponad dwóch lat – powiedziała ze smutną twarzą spuszczoną w dół.

„Muhammadu jest ojcem Adamu, ale nie jest moim mężem – nigdy nie może być moim mężem, ponieważ mnie zgwałcił.

„On nie tylko mnie zgwałcił; poprosił również czterech swoich przyjaciół, aby rozebrali mnie do naga, trzymali mnie za ręce i nogi, podczas gdy on narzucał się na mnie i zbezczeszczał – powiedziała ze łzami w oczach.

Nie jest obcy

Muhammadu, młody człowiek, którego nazwiska Fatima nie zna, nie był jej obcy. Byli to przesiedleńcy wewnętrzni z Bamy, jednego z obszarów samorządowych najbardziej dotkniętych powstaniem Boko Haram. Kiedy około cztery lata temu zbrojna islamska milicja siała terror na różne społeczności, całe miasto Bama, które jest siedzibą władz lokalnych Bamy, i okoliczne społeczności zostały splądrowane. Mieszkańcy uciekli do Maiduguri, stolicy stanu.

Większość osób wewnętrznie przesiedlonych, którzy przeżyli rzeź w Boko Haram w 2016 roku, schroniło się w obozach dla przesiedleńców wewnętrznych Bakasi 1 i Bakasi 2 na obrzeżach Maiduguri wzdłuż drogi Bama. To w obozie dla osób wewnętrznie przesiedlonych Muhammadu poznał Fatimę, sierotę, której rodzice zginęli w ataku Boko Haram. Mieszkała z ciotką ze strony matki w Bakasi Camp, kiedy Muhammadu zaczął ją kochać.

„Odkąd miałam 14 lat, mówił, że chce się ze mną ożenić. Nabrałam do niego sympatii i później zostaliśmy przyjaciółmi – powiedziała.

Fatima każdego wieczoru, pomimo swojego wieku, szybko kończyła swoje obowiązki, brała kąpiel, malowała się i czekała, aż Mahomet czaił się za ciemnym rogiem ich domu.

Zachowując dystans, romantycznie rozmawiali o swojej przyszłości jako małżonków. Czasami Muhammadu przynosił jej drobne upominki, takie jak pieczone mięso, słodycze i inne przekąski. Czasami dawał jej trochę pieniędzy.

„Chciał się ze mną ożenić, a ja nie mogłam się doczekać zostania jego żoną” – powiedziała.

Zgodnie z tradycją nie będzie relacji seksualnych, dopóki nie zapłaci jej posagu.

„Kiedy Mahomet ujawnił swój zamiar mojej cioci i jej mężowi, moja ciotka powiedziała, że ​​to się nigdy nie wydarzy. Kiedy krewni Muhammadu przyszli do męża mojej ciotki, aby poprosić o moją rękę w związku małżeńskim, mąż powiedział im, że nie ma nic do powiedzenia w takich sprawach, że moja ciotka, jego żona, powinna być osobą, z którą należy się skonsultować.

„Kiedy zwrócili się z tą sprawą do mojej ciotki, powiedziała im bez ogródek, że nie odda swojej córki osobie Kanuri – bo czuła, że ​​ci, którzy zabili moich rodziców, to Kanuris.

„Ale Mahomet wciąż wysyłał emisariuszy, by prosili o moje ręce w związku małżeńskim, a moja ciotka ciągle im odmawiała.

„Tak więc po trzeciej próbie Mahomet rozgniewał się i zmobilizował kilku chłopców do wrzucania kamieni do naszego mieszkania w proteście przeciwko moim opiekunom, którzy nie pozwolili mu się ze mną ożenić.

„Kilka dni później słyszałam, że niektórzy z jego przyjaciół zagrozili, że nie oszczędzi mnie. Zagroził, że albo mnie pobije, albo uprowadzi. Z tego powodu przestraszyłam się. Musiałam przestać wychodzić z naszego domu.

„Ale pewnego wieczoru, kiedy odważyłam się przynieść wodę mojej cioci, zaatakował mnie Muhammadu. Nigdy nie wiedziałem, że monitorował mnie.

„Muhammadu i niektórzy z jego przyjaciół złapali mnie i zaciągnęli w ciemne miejsce, a on rzucił się na mnie, podczas gdy inni trzymali mnie za ręce i nogi.

„Po zgwałceniu mnie wszyscy zostawili mnie płaczącą na podłodze i uciekli. Kilka dni później Muhammadu zadzwonił do mnie i powiedział, że wiedział, że coś we mnie zostawił i że nie ważne jak długo to zajmie, wraca po to, co do niego należy.

– Powiedział, że uciekł do Lagos. Kilka miesięcy później odkryłam, że jestem w ciąży ”.

Fatima powiedziała, że ​​jej miłość i uczucie zniknęły w momencie, gdy przyjaciele Muhammadu zaczęli ją ciągnąć, zrywając z niej ubrania.

źródło: premiumtimesng.com


Sudan: bp Kussala-bez wsparcia materialnego nie przetrwamy. Błagam, nie zostawiajcie nas samych!

Droga do niepodległości najmłodszego państwa świata była ciężka i krwawa, lecz po jej uzyskaniu życie mieszkańców Sudanu Południowego nie okazało się prostsze. Po dwóch latach wybuchła wojna domowa, która pochłonęła dziesiątki tysięcy ofiar. Zawarty niespełna 2 lata temu rozejm nie przyniósł pokoju, nadal trwają walki na tle politycznym i etnicznym, na skutek których najbardziej cierpi ludność cywilna. Ludzie tracą nadzieję na normalne życie w swoim kraju. Prawie 2 miliony osób ze strachu opuściło swoje domy, szukając schronienia w buszu lub poza granicami kraju.

Długotrwały konflikt i kryzys gospodarczy spowodował gigantyczny wzrost cen żywności. Większości mieszkańców po prostu na nie nie stać,  brakuje wszystkiego, wody, żywności, leków. W dwóch regionach ogłoszony został stan klęski głodowej. Szczególnie narażone są dzieci, według szefa biura UNICEF, ponad 250 tys. dzieci w całym kraju jest poważnie niedożywionych – kilkuletnie dzieci ważą tyle, co niemowlęta. Tu pomoc musi być udzielona natychmiastowo, inaczej dzieciom grozi śmierć.


Sudański biskup wskazuje, że pandemia dramatycznie pogorszyła sytuację w tym najmłodszym państwie Afryki od lat dotkniętym kolejnymi wojnami, ogromnym ubóstwem i klęskami żywiołowymi. Rozprzestrzenianie się wirusa zablokowało nie tylko codzienne życie, ale i proces pokojowy, wciąż nie udało się stworzyć rządu przejściowego.

– Przedłużanie kryzysu epidemicznego może niestety przynieść ze sobą ponowne zaognienie konfliktu. Partie polityczne wciąż są mocno skłócone i trudno im znaleźć wspólną płaszczyznę spotkania –  mówi bp Kussala.

Sudańczycy modlą się o pokój i światło Ducha Świętego dla polityków, aby umieli wspólnie pracować na rzecz pokoju, sprawiedliwości i lepszej przyszłości wszystkich.

Dramatu wojny i pandemii mieszkańcy tego kraju nie są w stanie sami się podnieść, potrzebują konkretnej pomocy świata. Stąd jego przejmujący apel: „Wiem, że Europa i kraje Zachodu zajęte są obecnie leczeniem własnych ran wywołanych pandemią. Proszę jednak, by zauważono także nasze potrzeby. Bez wsparcia materialnego Sudańczycy nie przetrwają. Błagam, nie zostawiajcie nas samych!”.


Darowizna

Print Friendly, PDF & Email

Czas Męczenników

Redakcja: Waldemar Estera Skworcz-Bednarscy (Żniwo wprawdzie wielkie,ale robotników mało. Proście więc Pana żniwa, żeby wyprawił robotników na żniwo swoje. Ewangelia Łukasza)

Twój komentarz lub modlitwa za prześladowany Kościół

KANAŁ NA FACEBOOKU

SuperWebTricks Loading...

Privacy Policy and Terms & Conditions

%d bloggers like this: