(CNN) Dziesiątki ludzi zginęło w serii ataków w północno  zachodniej Nigerii, podejrzewanych przez grupy bojowe atakujące społeczności w południowym stanie Kaduna, poinformowali CNN przedstawiciele lokalnego rządu .

Według organizacji broniącej praw człowieka Christian Solidarity Worldwide (CSW), która ma swoją bazę w Kadunie,  ataki opanowały region od stycznia i spowodowały wysiedlenie setek mieszkańców.
„Co najmniej 27 osób zostało zabitych w ciągu 24 godzin między 19 a 20 lipca w atakach uzbrojonych napastników pochodzenia Fulani na społeczności w południowym stanie Kaduna” – powiedział CSW .
„Ataki są częścią kampanii przemocy wymierzonej w społeczności w południowej Kadunie, która trwa od stycznia 2020 roku i charakteryzuje się morderstwami, grabieżami, gwałtami, uprowadzeniami w celu okupu i przymusowym wysiedleniem”.
Dr Elias Manza, przewodniczący okręgu samorządowego Zango Kataf w stanie Kaduna, powiedział CNN, że region ten był celem bojowników co najmniej w trzech oddzielnych atakach w ciągu ostatniego miesiąca.
„Podejrzewamy Fulani o te ataki… mieszkańcy wioski powiedzieli, że zidentyfikowali niektórych napastników jako Fulani” – powiedział.
W oświadczeniu dyrektor operacyjny CSW, Scot Bower, ostrzegł, że „rosnąca próżnia bezpieczeństwa” Nigerii może stanowić zagrożenie dla całego regionu, a obawy o potencjalne ataki Boko Haram rosną.
„To głęboko niepokojące, że sprawcy nadal działają bezkarnie” – powiedział Bower .
„Niepowodzenie lub niechęć władz do zwracania się do podmiotów niepaństwowych oraz do zabezpieczania przestrzeni pozarządowych nie tylko pozwoliła przemocom na mutacje, ale również stworzyła środowisko, w którym Boko Haram może rozszerzyć swoją działalność” – dodał.
Setki kobiet w południowej Kadunie protestowało przeciwko fali zabójstw podczas czwartkowej demonstracji. Wielu było ubranych na czarno lub protestowało półnago.
„Protestowaliśmy w pałacu naszego króla, ponieważ od czasu wprowadzenia godziny policyjnej przez rząd pasterze Fulani przybywają, aby zaatakować nasze społeczności” – powiedziała CNN liderka protestu Ruth Habila.
„Rząd nam nie pomaga. Kochamy Fulanis, ale oni nas zabijają. Kochamy też naszego gubernatora, ale on nas opuścił” – dodała.
źródło: CNN

Darowizna

Print Friendly, PDF & Email

Czas Męczenników

Redakcja: Waldemar Estera Skworcz-Bednarscy (Żniwo wprawdzie wielkie,ale robotników mało. Proście więc Pana żniwa, żeby wyprawił robotników na żniwo swoje. Ewangelia Łukasza)

Twój komentarz lub modlitwa za prześladowany Kościół

KANAŁ NA FACEBOOKU

SuperWebTricks Loading...

Privacy Policy and Terms & Conditions

%d bloggers like this: