Nigeria: Dwie krowy za każdą oddaną broń

Rząd stanu Zamfara w Nigerii ogłosił inicjatywę, by dać bandytom, którzy wyrzekają się swojego przestępczego życia, dwie krowy za każdą oddaną broń AK-47.

Według gubernatora stanu Bello Matawalle, posunięcie to ma zmotywować bandytów do porzucenia swojego przestępczego życia i zostania przestrzegającymi prawa obywatelami.

Bandytyzm i inne działania przestępcze, takie jak porwania, są powszechne w niektórych północnych, północno-zachodnich i centralnych regionach Nigerii, w tym w Zamfara. Inne stany dotknięte bandytyzmem to stany Kaduna, Katsina, Niger i Sokoto.

„Ci bandyci, którzy zdecydowali się pokutować, początkowo sprzedali swoje krowy, aby kupić broń, a teraz, gdy chcą życia wolnego od przestępczości, prosimy ich o przyniesienie nam AK-47 .

Matawalle zobowiązał się również do rozbicia obozów w lasach, w których ukrywają się bandyci.

Według BBC przeciętna krowa w północnej Nigerii kosztuje około 100 000 naira (260 USD), podczas gdy AK-47 na czarnym rynku może kosztować nawet 500 000 nair (1200 USD).

Napięcia między społecznościami między Fulani a społecznościami rolniczymi są napędzane przez rywalizację o zasoby naturalne.

W wyniku tego w Zamfara utworzono grupy straży obywatelskiej, takie jak grupa Yan Sakai, które mają zająć się problemem bandytyzmu. Według przywódcy grupy Yan Sakai, Sani Mudi, każdy z jej członków miał broń lub inną broń do samoobrony przed bandytami Fulani, którzy zwykle ich atakowali.

Te grupy strażników są oskarżane o dokonywanie pozasądowych zabójstw podejrzanych bandytów, co również skutkuje zabójstwami odwetowymi.

Brak bezpieczeństwa wynikający z bandytyzmu doprowadził do zabójstw tysięcy ludzi, wysiedlenia setek tysięcy innych i zniszczenia mienia o nieznanej wartości.

Rząd Nigerii rozpoczął kilka operacji wojskowych, aby spróbować położyć kres przemocy, podczas gdy władze państwowe próbowały również rozpocząć rozmowy pokojowe, aby zaradzić tej sytuacji bez większego sukcesu.

źródło: africa.cgtn.com