Nigeria: Boko Haram zamordowało 69 mieszkańców Faduma Koloram w powiecie Gubio w stanie Borno

10/06/2020 Nigeria (France 24)

Informacja prasowa:

We wtorek po południu bandyci Boko Haram zabili co najmniej 69 osób i zrównał z ziemią wioskę w północnym stanie Nigerii – Borno.

Mężczyźni zaatakowali wioskę Faduma Koloram w powiecie Gubio w stanie Borno, około południa. Przybyli pojazdami i motocyklami, strzelając z AK-47, niszcząc wioskę i kradnąc 1200 sztuk bydła i wielbłądów.

Zarówno mieszkaniec, członek CJTF, jak i żołnierz, potwierdzili to samo. Oświadczyli, że „mężczyźni zaatakowali, ponieważ podejrzewali mieszkańców o dzielenie się informacjami na temat  ruchów Boko Haram z organami bezpieczeństwa.

To okropny dzień, kiedy jesteśmy tego świadkami. ” Według członka CJTF, mieszkańcy byli uzbrojeni i odepchnęli poprzednie ataki, ale ten zaskoczył ich.

Boko Haram i jego oddział, Islamska Prowincja Afryki Zachodniej (ISWAP), zabili tysiące i wysiedlili miliony w północno  wschodniej  Nigerii .

W ostatnich miesiącach wzrosła liczba ataków na ludność cywilną. W trwającym dekadę konflikcie zabito 36 000 osób i wysiedlono około dwóch milionów z ich domów na północnym wschodzie.

Przemoc dotarła do sąsiedniego Nigru, Czadu i Kamerunu, co skłoniło regionalną koalicję wojskową do walki z powstańcami.

W celu uzyskania wywiadów prosimy o kontakt z Olivia Miller, koordynator ds. Komunikacji: press@persecution.org .

Chrześcijańska Misja Ewangeliczna”FILEO”
br. Waldemar Skworcz-Bednarski