Co najmniej 22 chrześcijan zostało zabitych, a ponad 2000 wysiedlonych podczas trzech dni ataków bojowników Fulani na wioski w głównie chrześcijańskiej dzielnicy Gora w stanie Kaduna w Nigerii w dniach 10-12 lipca.

Atak nasilił się w wielu atakach pomimo obecności zwiększonego personelu ochrony powołanego do egzekwowania 24-godzinnej godziny policyjnej nałożonej po wcześniejszych atakach w tym obszarze.

Pierwszy z morderczych nalotów rozpoczął się we wczesnych godzinach rannych w piątek 10 lipca, kiedy bojownicy zaatakowali społeczność rolniczą Chibob, zabijając dziewięciu wieśniaków, głównie kobiety i dzieci. Siedem osób zostało rannych, a 20 domów spalono, zanim bojownicy uciekli ze zwierzętami i zapasami żywności.

Następnego dnia sąsiednia wioska Kigudu została zaatakowana, kiedy dziesięć kobiet, dziecko i starszy mężczyzna zostali spaleni w domu, w którym schronili się. Kolejnych siedmiu wieśniaków zostało rannych, a cztery domy spłonęły.

W niedzielę 12 lipca cała wioska Anguwan Audu została zrównana z ziemią, gdy bojownicy Fulani zaatakowali, zabijając jedną osobę i raniąc trzy inne.

Ataki zostały opisane jako „barbarzyńskie” przez Związek Ludowy Południowej Kaduny, który szacuje, że w rezultacie około 2000 osób uciekło z tego obszaru, szukając schronienia w obozach dla przesiedleńców wewnętrznych. „Obecnie w tych obozach przebywa ponad 3000 osób, co powoduje pilną potrzebę wsparcia” – powiedział rzecznik związku.

Owdowiała chrześcijanka Bilkisu James jest leczona w szpitalu po tym, jak została postrzelona podczas ataku na Chibob, w którym zginęło siedem osób z jej gospodarstwa domowego, w tym dwoje jej dzieci.

„Fulani weszli i strzelali. Zabili dwoje moich dzieci ”- powiedziała Bilkisu, opisując Barnabasowi swoje przerażające doświadczenie. Bojownik zhakował na śmierć kolejnych pięciu krewnych Bilkisu maczetami, w tym matkę i jej córeczkę oraz matkę i jej dwóch synów. 

Ataki Fulani na wspólnoty chrześcijańskie w środkowym pasie Nigerii nasiliły się podczas zamknięcia Covid-19, ponieważ ekstremiści wykorzystali fakt, że władze skierowały środki bezpieczeństwa na walkę z wirusem, a mieszkańcy wioski, zmuszeni do pozostania w domu, stali się siedzącymi celami. W maju ponad 20 chrześcijan zginęło w ciągu czterech dni w wyniku bojowych ataków Fulani na obszarze samorządu lokalnego Kajuru w stanie Kaduna.

źródło: news.barnabasfund.org


Darowizna

Print Friendly, PDF & Email

Czas Męczenników

Redakcja: Waldemar Estera Skworcz-Bednarscy (Żniwo wprawdzie wielkie,ale robotników mało. Proście więc Pana żniwa, żeby wyprawił robotników na żniwo swoje. Ewangelia Łukasza)

Twój komentarz lub modlitwa za prześladowany Kościół

KANAŁ NA FACEBOOKU

SuperWebTricks Loading...

Privacy Policy and Terms & Conditions

%d bloggers like this: