14/06/2020 Myanmar (International Christian Concern)

Wojna domowa między armią Myanmaru (Tatmadaw) a Armią Niepodległości Kachin (KIA) w północnym stanie Kachin w Myanmarze od 2011 roku nadal jest koszmarem dla ludu Kachin w większości chrześcijan.

Kiedy w 2011 r. Zerwano 17-letnie dwustronne porozumienie o zawieszeniu broni między obiema stronami, dziesiątki tysięcy Kachinów zostało wewnętrznie przesiedlonych. Pomimo rządowej próby wycofania niektórych z nich z powrotem, nie stało się to rzeczywistością dla większości przesiedleńców.

Dyrektor Instytutu Ludności w stolicy Myaczkyiny w Kachinie, Francis Saw Htoo, powiedział Radio Free Asia: „ Nadal nie jest to dobry czas na powrót w zależności. Nie ma systematycznego planu usuwania min lądowych, a armia rządowa i KIA nie mają planu ani zgody na powrót IDP do domu . ”

„Jeśli w tej sytuacji wrócimy do domu, nie będziemy czuć się fizycznie ani psychicznie bezpieczni” – dodał.

Nawet ci, którzy mieli szczęście powrócić, stoją przed nowymi wyzwaniami, ponieważ zasoby na ojczystych ziemiach są ograniczone.

Według wielebnego Josepha Youngwy z Kościoła Nang Sang Yang, przesiedleńcy wewnętrzni borykają się obecnie z niedoborami wody pitnej i prądu w słabo rozwiniętym stanie.

Do tej pory w wyniku starć zginęły setki obywateli a ponad 105 000 osób przesiedlono. Według Organizacji Narodów Zjednoczonych ds. Koordynacji Spraw Humanitarnych (OCHA) ponad 170 obozów w Myanmarze przetrzymuje tych przesiedleńców wewnętrznych wraz z ich północnym sąsiadem, państwem Shan.

W sprawie wywiadów skontaktuj się z koordynatorem ds. Komunikacji Olivią Miller: press@persecution.org .


Chrześcijańska Misja Ewangeliczna”FILEO”
br. Waldemar Skworcz-Bednarski


Darowizna

Print Friendly, PDF & Email

Czas Męczenników

Redakcja: Waldemar Estera Skworcz-Bednarscy (Żniwo wprawdzie wielkie,ale robotników mało. Proście więc Pana żniwa, żeby wyprawił robotników na żniwo swoje. Ewangelia Łukasza)

Twój komentarz lub modlitwa za prześladowany Kościół

KANAŁ NA FACEBOOKU

SuperWebTricks Loading...

Privacy Policy and Terms & Conditions

%d bloggers like this: