Islamscy ekstremiści rozpętali terror w północnym Mozambiku w Afryce, pozostawiając kościoły spalone doszczętnie, ludzi ściętych, a dziesiątki tysięcy wysiedlono.

Jeszcze w zeszłym miesiącu pojawiły się doniesienia, że ​​bojownicy w ciągu tygodnia ścięli głowy 15 osobom. A podczas tegorocznego Wielkiego Tygodnia zginęło 52 młodych ludzi, którzy odmówili przyłączenia się do islamskich terrorystów.

Od 2017 r. Ponad 1100 osób zginęło w atakach po tym, jak ekstremiści rozpoczęli brutalną kampanię prześladowania chrześcijan i rekrutacji młodych żołnierzy.

Biskup Luiz Fernando Lisboa z diecezji Pemba w Mozambiku powiedział, że reszta świata patrzy na ten kryzys z „obojętnością”.

„Świat nadal nie ma pojęcia, co się dzieje, z powodu obojętności i ponieważ wydaje się, że przyzwyczailiśmy się już do wojen. Jest wojna w Iraku, jest wojna w Syrii, a teraz jest też wojna w Mozambiku”,powiedział Lisboa.

Ekstremiści spalili również kilka chrześcijańskich kaplic i meczetów, a następnie zniszczyli religijne posągi.

„Zaatakowali kościół i spalili ławki” – dodał Lisboa.

Katolicka Agencja Informacyjna donosi, że Paulo Rangel, portugalski Poseł do Parlamentu Europejskiego, powiedział że dorastające dziewczynki są porwane i zmuszane do niewolnictwa seksualnego. Ekstremiści również atakują młodych chłopców, zmuszając ich do przyłączenia się do ich brutalnych eskapad.

„Wiemy, że trwa rekrutacja chłopców i nastolatków, niektórych bardzo młodych, w wieku 14, 15, 16 lat. Jest oczywiste, że ci młodzi chłopcy są pod przymusem. Jeśli odmówią przyłączenia się do grupy, mogą zostać zabici – dodał Rangel.

Wraz ze wzrostem przemocy, liczba ludzi uciekających z tego obszaru stale rośnie. Prawie 250 000 osób zostało wysiedlonych – wielu z nich uciekło do Pemby, stolicy prowincji Cabo Delgado.

„Nie możemy traktować ludzi jak liczb. Są ludźmi i za każdym człowiekiem kryje się historia, trauma z tej wojny” – powiedział. „Albo dlatego, że stracili dom, albo dlatego, że widzieli, jak ich rodziny są zabijane, albo dlatego, że niektórzy z ich krewnych zaginęli”.

Biskup Lisboa powiedział, że rok 2020 był najgorszym rokiem od początku ataków zbrojnych, które rozpoczęły się trzy lata temu.

Lisboa mówi, że jest „nadzieja”, że „wojna się skończy”, a 2021 będzie lepszym i spokojniejszym rokiem.

źródło: CBN.NEWS


Prawie 2 miliony osób ze strachu opuściło swoje domy, szukając schronienia w buszu lub poza granicami kraju.

Długotrwały konflikt i kryzys gospodarczy spowodował gigantyczny wzrost cen żywności. Większości mieszkańców po prostu na nie nie stać,  brakuje wszystkiego, wody, żywności, leków. W dwóch regionach ogłoszony został stan klęski głodowej. Szczególnie narażone są dzieci, według szefa biura UNICEF, ponad 250 tys. dzieci w całym kraju jest poważnie niedożywionych – kilkuletnie dzieci ważą tyle, co niemowlęta. Tu pomoc musi być udzielona natychmiastowo, inaczej dzieciom grozi śmierć.

Sudański biskup wskazuje, że pandemia dramatycznie pogorszyła sytuację w tym najmłodszym państwie Afryki od lat dotkniętym kolejnymi wojnami, ogromnym ubóstwem i klęskami żywiołowymi. Rozprzestrzenianie się wirusa zablokowało nie tylko codzienne życie, ale i proces pokojowy, wciąż nie udało się stworzyć rządu przejściowego.

– Przedłużanie obostrzeń może niestety przynieść ze sobą ponowne zaognienie konfliktu. Partie polityczne wciąż są mocno skłócone i trudno im znaleźć wspólną płaszczyznę spotkania –  mówi bp Kussala.

Sudańczycy modlą się o pokój i światło Ducha Świętego dla polityków, aby umieli wspólnie pracować na rzecz pokoju, sprawiedliwości i lepszej przyszłości wszystkich.

Dramatu wojny i pandemii mieszkańcy tego kraju nie są w stanie sami się podnieść, potrzebują konkretnej pomocy świata. Stąd jego przejmujący apel: „Wiem, że Europa i kraje Zachodu zajęte są obecnie leczeniem własnych ran wywołanych pandemią. Proszę jednak, by zauważono także nasze potrzeby. Bez wsparcia materialnego Sudańczycy nie przetrwają. Błagam, nie zostawiajcie nas samych!”.

Prawie półtora miliona dzieci w czterech afrykańskich krajach jest zagrożonych głodem. Ogłosiły to wyspecjalizowane organizacje Narodów Zjednoczonych ONZ, w tym agencja spraw dzieci, UNICEF. Te cztery kraje to Somalia, Jemen, Sudan Południowy i północne rejony Nigerii.

Justin Forsyth z UNICEF mówi BBC, że że wiele dzieci w tych państwach jest zmuszonych jeść liście i korzenie, choć na świecie wystarczyłoby żywności, by je wykarmić.

„Te sytuacje są wywołane działaniami człowieka. To głównie konflikty i wojny, tak jest w Sudanie Południowym.

Miejsca, w których dzieci umierają są odcięte od dostaw żywności w wyniku walk” – powiedział Justin Forsyth. W ogarniętej walkami Somalii dodatkowym czynnikiem, zwiększającym głód, jest susza.

Według ONZ głoduje tam sto tysięcy ludzi, a liczba niedożywionych sięga prawie pięciu milionów.

Klęska głodu zagraża mieszkańcom Sudanu Południowego, gdzie w lutym tego roku ogłoszono ją – po raz pierwszy od 6 lat – w dwóch okręgach stanu Unity.
Głównym problemem w Unity – mówi Jackson Mungoni z misji PAH w Sudanie Południowym – jest to, że od długiego czasu toczą się tam walki. Ludzie, uciekając przed walkami, zostają bez niczego – tracą miejsce zamieszkania, uprawy, wszelkie środki do życia. Często kilkadziesiąt osób dzieli jeden garnek. Jeśli nie uda się złowić ryb – a mało kto ma wędkę – do garnka trafiają liście drzew i lilie czy hiacynt wodny.

Polska Akcja Humanitarna, która od 10 lat prowadzi w Sudanie Południowym stałą misję, rozpoczyna działania w stanie Unity. We współpracy z innymi organizacjami w kompleksowy sposób odpowiada na najpilniejsze potrzeby mieszkańców stanu, zapewniając potrzebującym dostęp do czystej wody, jedzenia i schronienia. Działania PAH skupiają się na stworzeniu mieszkańcom Unity warunków do samodzielnej egzystencji – stąd m.in. dystrybucja nasion i narzędzi do uprawy roli oraz połowu ryb.
Prognozy wskazują, że kryzys żywnościowy w Sudanie Południowym osiągnie szczyt między majem a lipcem.

źródło: pah.org.pl, UNICEF ,misyjne.pl

Article in English

FUNDACJA-FILEO   KRS 0000705635
Tytuł przelewu:
„Prześladowany Kościół-Sudan”

BIC (SWIFT): BPKOPLPW

Rachunek w złotówkach (PLN):
PL 30 1020 2791 0000 7902 0269 1947

Rachunek w dolarach amerykańskich (us dollars)
PL 46 1020 2791 0000 7502 0309 5569

Darowizna

Print Friendly, PDF & Email

Czas Męczenników

Redakcja: Waldemar Estera Skworcz-Bednarscy (Żniwo wprawdzie wielkie,ale robotników mało. Proście więc Pana żniwa, żeby wyprawił robotników na żniwo swoje. Ewangelia Łukasza)

Twój komentarz lub modlitwa za prześladowany Kościół

KANAŁ NA FACEBOOKU

SuperWebTricks Loading...

Privacy Policy and Terms & Conditions

%d bloggers like this: