Rebelianci z Johannesburga (CNN) ścięli głowy dziesiątkom ludzi w najbardziej wysuniętej na północ prowincji Mozambiku Cabo Delgado w serii ataków, które rozpoczęły się 31 października i trwały kilka dni, powiedział CNN naoczny świadek, potwierdzając wcześniejsze doniesienia mediów państwowych.

Mieszkaniec, który uniknął ataku w dystrykcie Muidumbe, powiedział CNN, że osobiście znał co najmniej pięć zabitych osób, mówiąc, że powstańcy odcięli ofiary głowy, zanim zgniły w rowach i na poboczach dróg.
Lokalny, który odmówił podania swojego nazwiska z obawy przed odwetem, powiedział, że jego matka była wśród grupy, która próbowała wrócić do Muidumbe po ich ucieczce, ale uciekła ponownie, gdy zdali sobie sprawę, że powstańcy wciąż okupują miasto. „Znaleźli kilka zwłok bez życia”, powiedział, dodając: „Wciąż widzę dym. Nadal palą domy”.
Miejscowy ksiądz z dystryktu powiedział CNN, że zabito całe rodziny, powołując się na relacje krewnych i innych osób, które uciekły z tego obszaru. Dodał, że wszyscy opuścili wioskę w obawie przed śmiercią.
W poniedziałek policja Mozambiku ogłosiła przekazanie mediom, że ponad 50 osób zostało zatrzymanych i ściętych na boisku piłkarskim w mieście podczas ataków, czego CNN nie może zweryfikować. Państwowe media donosiły również, że bojownicy porywali kobiety i dzieci.
Źródło bezpieczeństwa działające w Mozambiku powiedziało CNN, że ścięcie głów było prawdopodobnie odwetem za wcześniejszą operację rządu przeciwko rebeliantom. Obserwatorzy humanitarni twierdzą, że brutalna taktyka ma miejsce coraz częściej.
Wiadomość o napadzie, jednym z najgorszych zgłoszonych w ciągu trzech lat powstania, spotkała się z międzynarodowym potępieniem. Przywódca sąsiedniego Zimbabwe, prezydent Emmerson Mnangagwa, napisał na Twitterze: „Te akty barbarzyństwa muszą zostać stłumione, gdziekolwiek się pojawią”, dodając, że „Zimbabwe jest gotowe pomóc w każdy możliwy sposób”.
Prezydent Francji Emmanuel Macron napisał na Twitterze: „W Mozambiku ścięto ponad 50 osobom głowy, porwano kobiety, splądrowano i podpalono wioski. Barbarzyńcy przejmują religię pokoju, by siać terror: terroryzm islamski jest międzynarodowym zagrożeniem, które wzywa do międzynarodowej odpowiedzi ”.
źródło: edition

Dzieci w Sudanie Południowym cierpią z powodu niedożywienia. Możesz pomóc!

Dzieci mogą umrzeć z głodu szybciej niż dorośli. Z drugiej strony dziecko łatwiej można uratować od śmierci, jeśli tylko będzie miało dostęp do odpowiedniego, specjalistycznego żywienia – uwrażliwia dr Wojciech Wilk, prezes Polskiego Centrum Pomocy Międzynarodowej.

Prawie 2 miliony osób ze strachu opuściło swoje domy, szukając schronienia w buszu lub poza granicami kraju.

Długotrwały konflikt i kryzys gospodarczy spowodował gigantyczny wzrost cen żywności. Większości mieszkańców po prostu na nie nie stać,  brakuje wszystkiego, wody, żywności, leków. W dwóch regionach ogłoszony został stan klęski głodowej. Szczególnie narażone są dzieci, według szefa biura UNICEF, ponad 250 tys. dzieci w całym kraju jest poważnie niedożywionych – kilkuletnie dzieci ważą tyle, co niemowlęta. Tu pomoc musi być udzielona natychmiastowo, inaczej dzieciom grozi śmierć.

Sudański biskup wskazuje, że pandemia dramatycznie pogorszyła sytuację w tym najmłodszym państwie Afryki od lat dotkniętym kolejnymi wojnami, ogromnym ubóstwem i klęskami żywiołowymi. Rozprzestrzenianie się wirusa zablokowało nie tylko codzienne życie, ale i proces pokojowy, wciąż nie udało się stworzyć rządu przejściowego.

– Przedłużanie obostrzeń może niestety przynieść ze sobą ponowne zaognienie konfliktu. Partie polityczne wciąż są mocno skłócone i trudno im znaleźć wspólną płaszczyznę spotkania –  mówi bp Kussala.

Sudańczycy modlą się o pokój i światło Ducha Świętego dla polityków, aby umieli wspólnie pracować na rzecz pokoju, sprawiedliwości i lepszej przyszłości wszystkich.

Dramatu wojny i pandemii mieszkańcy tego kraju nie są w stanie sami się podnieść, potrzebują konkretnej pomocy świata. Stąd jego przejmujący apel: „Wiem, że Europa i kraje Zachodu zajęte są obecnie leczeniem własnych ran wywołanych pandemią. Proszę jednak, by zauważono także nasze potrzeby. Bez wsparcia materialnego Sudańczycy nie przetrwają. Błagam, nie zostawiajcie nas samych!”.

Prawie półtora miliona dzieci w czterech afrykańskich krajach jest zagrożonych głodem. Ogłosiły to wyspecjalizowane organizacje Narodów Zjednoczonych ONZ, w tym agencja spraw dzieci, UNICEF. Te cztery kraje to Somalia, Jemen, Sudan Południowy i północne rejony Nigerii.

Justin Forsyth z UNICEF mówi BBC, że że wiele dzieci w tych państwach jest zmuszonych jeść liście i korzenie, choć na świecie wystarczyłoby żywności, by je wykarmić.

„Te sytuacje są wywołane działaniami człowieka. To głównie konflikty i wojny, tak jest w Sudanie Południowym.

Miejsca, w których dzieci umierają są odcięte od dostaw żywności w wyniku walk” – powiedział Justin Forsyth. W ogarniętej walkami Somalii dodatkowym czynnikiem, zwiększającym głód, jest susza.

Według ONZ głoduje tam sto tysięcy ludzi, a liczba niedożywionych sięga prawie pięciu milionów.

Klęska głodu zagraża mieszkańcom Sudanu Południowego, gdzie w lutym tego roku ogłoszono ją – po raz pierwszy od 6 lat – w dwóch okręgach stanu Unity.
Głównym problemem w Unity – mówi Jackson Mungoni z misji PAH w Sudanie Południowym – jest to, że od długiego czasu toczą się tam walki. Ludzie, uciekając przed walkami, zostają bez niczego – tracą miejsce zamieszkania, uprawy, wszelkie środki do życia. Często kilkadziesiąt osób dzieli jeden garnek. Jeśli nie uda się złowić ryb – a mało kto ma wędkę – do garnka trafiają liście drzew i lilie czy hiacynt wodny.

Polska Akcja Humanitarna, która od 10 lat prowadzi w Sudanie Południowym stałą misję, rozpoczyna działania w stanie Unity. We współpracy z innymi organizacjami w kompleksowy sposób odpowiada na najpilniejsze potrzeby mieszkańców stanu, zapewniając potrzebującym dostęp do czystej wody, jedzenia i schronienia. Działania PAH skupiają się na stworzeniu mieszkańcom Unity warunków do samodzielnej egzystencji – stąd m.in. dystrybucja nasion i narzędzi do uprawy roli oraz połowu ryb.

źródło: pah.org.pl, UNICEF ,misyjne.pl

Article in English

Darowizna

FUNDACJA-FILEO   KRS 0000705635
Tytuł przelewu:
„Prześladowany Kościół-Sudan Południowy”

BIC (SWIFT): BPKOPLPW

Rachunek w złotówkach (PLN):
PL 30 1020 2791 0000 7902 0269 1947

Rachunek w dolarach amerykańskich (us dollars)
PL 46 1020 2791 0000 7502 0309 5569


Print Friendly, PDF & Email

Czas Męczenników

Redakcja: Waldemar Estera Skworcz-Bednarscy (Żniwo wprawdzie wielkie,ale robotników mało. Proście więc Pana żniwa, żeby wyprawił robotników na żniwo swoje. Ewangelia Łukasza)

Twój komentarz lub modlitwa za prześladowany Kościół

KANAŁ NA FACEBOOKU

SuperWebTricks Loading...

Privacy Policy and Terms & Conditions

%d bloggers like this: