Miał 32 lata gdy zakopano go żywcem, ponieważ jako nauczyciel islamu przeszedł na chrześcijaństwo

Muzułmańscy krewni byłego nauczyciela islamskiego w Ugandzie, który został chrześcijaninem, zastawili na niego pułapkę w zeszłym miesiącu, zatrudniając zabójców, by pochowali go żywcem w dużym kopcu mrówek, podają źródła.

Saban Sajabi, lat 32, zyskał reputację wędrownego szejka, nauczającego islamu w różnych meczetach i szkołach we wschodniej Ugandzie, zanim w 2015 roku krewny doprowadził go do wiary w Chrystusa.

Otrzymał kolejne groźby po poślubieniu Sarah Birungi, chrześcijanki, w 2016 roku, a ostrzeżenia kontynuowane były w tym roku.

„Potem zaczęli bić mojego męża, i zaciągnęli go do pobliskiego mrowiska, wkopali się w nie i wepchnęli mu głowę do środka, a on wydał ostatnie tchnienie”.

Podczas napaści jeden z napastników zakrył jej usta i ostrzegł ją, że również ją zabiją, jeśli będzie wołać o pomoc.

„To, co dziś widziałaś, to nieposłuszeństwo męża, który nie posłuchał rady udzielonej przez rodzinę, że powinien powrócić do islamu, ponieważ islam nie toleruje niewiernych”, powiedział jej jeden z napastników, Birungi.

Po tym, jak ją wypuścili, pobiegła do domu oddalonego o około 100 metrów i zapukała do drzwi.

„Powiedziałam im, że mój mąż właśnie został zamordowany” – „Bali się wyjść, ale podnieśli alarm i przybyło wielu ludzi”.

Następnego ranka ciało jej męża zabrano do kostnicy.

Birungi była hospitalizowana z powodu depresji i urazów przez 18 dni w szpitalu w Jinja. Kiedy została zwolniona 2 sierpnia, dowiedziała się, że muzułmańscy krewni Sajabiego odmówili mu pogrzebu i że Hasakya go pochował.

Jak wynika z informacji Birungi obawia się, że ona i jej dzieci mogą zostać zabite.

„Żywo pamięta ostrzeżenia, które otrzymała po zabiciu męża i nie mogła ukryć łez na twarzy, gdy spływały jej po policzkach”

Policja nie podjęła żadnych działań w związku z zabójstwem, podało źródło.

Zanim został chrześcijaninem, Sajabi przez dwa lata studiował w Islamskim Instytucie Noor w Mbale i nauczał w islamskich szkołach w Kaluba, Mayuge, Iganga i Namutumba. 

Makabryczny atak był  ostatnim z wielu  przypadków prześladowania chrześcijan w Ugandzie, udokumentowanych przez (Morning Star News

Konstytucja Ugandy i inne prawa zapewniają wolność religijną, w tym prawo do propagowania własnej wiary i nawracania się z jednej wiary na drugą. Muzułmanie stanowią nie więcej niż 12% populacji Ugandy, a ich koncentracja występuje na wschodzie kraju.

źródło: morningstarnews.org


O tym jak echa głodu nie milkną

Abdo Sayid w wieku 4 lat ważył tylko 14 funtów.Kredyt…Giles Clarke/Biuro ONZ ds. Koordynacji Spraw Humanitarnych

Długotrwały konflikt i kryzys gospodarczy spowodował gigantyczny wzrost cen żywności. Większości mieszkańców po prostu na nie nie stać, brakuje wszystkiego, wody, żywności, leków. W dwóch regionach ogłoszony został stan klęski głodowej. Szczególnie narażone są dzieci, według szefa biura UNICEF, ponad 250 tys. dzieci w całym kraju jest poważnie niedożywionych – kilkuletnie dzieci ważą tyle, co niemowlęta. Tu pomoc musi być udzielona natychmiastowo, inaczej dzieciom grozi śmierć.

Sudański biskup wskazuje, że pandemia dramatycznie pogorszyła sytuację w tym najmłodszym państwie Afryki od lat dotkniętym kolejnymi wojnami, ogromnym ubóstwem i klęskami żywiołowymi. Rozprzestrzenianie się wirusa zablokowało nie tylko codzienne życie, ale i proces pokojowy, wciąż nie udało się stworzyć rządu przejściowego.

– Przedłużanie obostrzeń może niestety przynieść ze sobą ponowne zaognienie konfliktu. Partie polityczne wciąż są mocno skłócone i trudno im znaleźć wspólną płaszczyznę spotkania –  mówi bp Kussala.

Sudańczycy modlą się o pokój i światło Ducha Świętego dla polityków, aby umieli wspólnie pracować na rzecz pokoju, sprawiedliwości i lepszej przyszłości wszystkich.

Dramatu wojny i pandemii mieszkańcy tego kraju nie są w stanie sami się podnieść, potrzebują konkretnej pomocy świata. Stąd jego przejmujący apel: „Wiem, że Europa i kraje Zachodu zajęte są obecnie leczeniem własnych ran wywołanych pandemią. Proszę jednak, by zauważono także nasze potrzeby. Bez wsparcia materialnego Sudańczycy nie przetrwają. Błagam, nie zostawiajcie nas samych!”.

Prawie półtora miliona dzieci w czterech afrykańskich krajach jest zagrożonych głodem. Ogłosiły to wyspecjalizowane organizacje Narodów Zjednoczonych ONZ, w tym agencja spraw dzieci, UNICEF. Te cztery kraje to Somalia, Jemen, Sudan Południowy i północne rejony Nigerii.Justin Forsyth z UNICEF mówi BBC, że że wiele dzieci w tych państwach jest zmuszonych jeść liście i korzenie, choć na świecie wystarczyłoby żywności, by je wykarmić.

„Te sytuacje są wywołane działaniami człowieka. To głównie konflikty i wojny, tak jest w Sudanie Południowym.

Miejsca, w których dzieci umierają są odcięte od dostaw żywności w wyniku walk” – powiedział Justin Forsyth. W ogarniętej walkami Somalii dodatkowym czynnikiem, zwiększającym głód, jest susza.

Według ONZ głoduje tam sto tysięcy ludzi, a liczba niedożywionych sięga prawie pięciu milionów.

Klęska głodu zagraża mieszkańcom Sudanu Południowego, gdzie w lutym tego roku ogłoszono ją – po raz pierwszy od 6 lat – w dwóch okręgach stanu Unity.
Głównym problemem w Unity – mówi Jackson Mungoni z misji PAH w Sudanie Południowym – jest to, że od długiego czasu toczą się tam walki. Ludzie, uciekając przed walkami, zostają bez niczego – tracą miejsce zamieszkania, uprawy, wszelkie środki do życia. Często kilkadziesiąt osób dzieli jeden garnek. Jeśli nie uda się złowić ryb – a mało kto ma wędkę – do garnka trafiają liście drzew i lilie czy hiacynt wodny.Przypominamy o obywatelach i obywatelkach tego kraju, zwłaszcza tych najmłodszych, apelując o konkretną dla nich pomoc.

  • 9 lipca 2011 r. Sudan Południowy po dekadach przemocy i konfliktów ogłosił niepodległość jako najmłodszy naród na świecie
  • Brutalny konflikt wybuchł pod koniec 2013 roku. Ponad 2,2 miliona ludzi zostało zmuszonych do ucieczki, głównie do krajów regionu: Etiopii, Sudanu i Ugandy.  Kolejne 1,6 mln uciekało w obrębie kraju
  • Dziś obywatele Sudanu Południowego są dziś jedną z 5 najliczniejszych na świecie społeczności, którzy są uchodźcami (obok Syrii czy Afganistanu)
  • To także  jeden z krajów w najgorszej sytuacji żywnościowej na globie (brak bezpieczeństwa żywnościowego dotyczy 60% populacji)
Głód jest męczący i poniżający.

Co możemy zrobić, aby pomóc?

Na naszej stronie internetowej dostępna jest zbiórka. Dzięki zebranym środkom możemy rozszerzyć działania pomocowe w Sudanie Południowym i dotrzeć do większej liczby osób zagrożonych głodem. Najłatwiej i najefektywniej jest przekazywać organizacjom pomocowym środki finansowe, dzięki czemu jesteśmy w stanie kupić na miejscu sprzęt i towary.


W Sudanie Południowym życie i zdrowie milionów osób zostało zagrożone.

Nie możemy zostawić ich bez pomocy!


Darowizna

Numer konta
FUNDACJA “FILEO” KRS 0000705635
Tytuł przelewu: „Prześladowany Kościół – Sudan Południowy”

BIC (SWIFT): BPKOPLPW

Rachunek w złotówkach (PLN):
PL 30 1020 2791 0000 7902 0269 1947

Rachunek w walucie zagranicznej
PL 46 1020 2791 0000 7502 0309 5569

Print Friendly, PDF & Email

Czas Męczenników

Redakcja: Waldemar Estera Skworcz-Bednarscy (Żniwo wprawdzie wielkie,ale robotników mało. Proście więc Pana żniwa, żeby wyprawił robotników na żniwo swoje. Ewangelia Łukasza)

Twój komentarz lub modlitwa za prześladowany Kościół

KANAŁ NA FACEBOOKU

SuperWebTricks Loading...

Privacy Policy and Terms & Conditions

%d bloggers like this: