Dom w pobliżu szkoły średniej Arabia Boys, gdzie dwóch nauczycieli zmarło po ataku podejrzanych bojowników Al-Shabaab, październik 2018 r. (Zdjęcie: Facebook)


Niedawne zabójstwa nielokalnych nauczycieli w północno-wschodniej Kenii przez podejrzanych bojowników al-Shabaab spowodowały kolejny masowy exodus z regionu głównie muzułmańskiego, po co najmniej jednym poprzednim exodusie w marcu 2018 r.

Według danych Ministerstwa Edukacji Kenii 32 nauczycieli zostało zabitych w atakach bojowników w regionie w ciągu ostatnich pięciu lat. Jednym z najbardziej szokujących incydentów był 2014 r., Kiedy 22 nauczycieli wracających do domu na Święta Bożego Narodzenia było wśród 28 zabitych podczas ataku autobusowego w Manderze.

(A pięć lat temu, w przeddzień Wielkiego Piątku, 143 studentów zginęło na Uniwersytecie Garissa , wyróżnionych przez Al-Shabaab za ich wiarę chrześcijańską. Cztery kolejne zginęły po przybyciu sił zbrojnych, co czyni je najbardziej śmiertelnym incydentem terrorystycznym w Kenii od czasu Zamachy w ambasadzie USA w Nairobi w 1998 r.).

Nie wiadomo od razu, ile szkół w regionie albo zamknęło się, albo walczy o pozostanie otwartymi po ucieczce tysięcy nauczycieli, obawiając się kolejnych ataków ze strony grupy bojowników, stowarzyszenia al-Kaidy w Afryce Wschodniej. Teraz kwestia edukacji w regionie stała się przedmiotem ogólnokrajowej troski wśród nieporozumień w parlamencie.

W styczniu spośród prawie 4000 nauczycieli szkół podstawowych i średnich co najmniej 2340 osób zażądało przeniesienia z regionu. Co najmniej 836 przeprowadziło się z Garissa, 287 z Wajir i 964 z Mandera, pozostawiając tylko około 600 nauczycieli nielokalnych w regionie.

Ten ostatni exodus nastąpił 13 stycznia po tym, jak al-Shabaab zaatakował Kamuthe Resource Center w Fafi Sub County w hrabstwie Garissa, zabijając trzech nauczycieli płci męskiej i uprowadzając jednego.

Zmarli byli chrześcijanami Caleb Mutangia Mutua, lat 28, Titus Sasieka Mushindi, 29 lat i Samuel Mutua, również 29 lat. Inny nauczyciel, Joshua Mutua, 30 lat, doznał obrażeń postrzałowych na lewej dolnej części nogi.

Następnie 19 lutego bojownicy al-Shabaab zastrzelili autobus w miejscowości Banisa w hrabstwie Mandera. Podobno zabili dwóch chrześcijan, Piotra Kilnozo Musili i Kevina Onyango, najwyraźniej za to, że nie recytują „shehada” (modlitwa islamska), a także muzułmanina Abdiego Abinoora za próbę ochrony chrześcijan.

23 lutego lokalna agencja informacyjna K24 poinformowała, że ​​al Shabaab opublikował klip audio online, w którym rzecznik grupy wezwał mieszkańców do eksmisji wszystkich niemuzułmanów mieszkających i pracujących w Garissie, Wajir i Manderze – jeśli nie opuszczą swojego własna wolna wola. Powiedział: „Muzułmańscy nauczyciele, lekarze, inżynierowie i młodzi absolwenci prowincji północno-wschodniej są bezrobotni. Czy nie lepiej dać im szansę? Nie ma potrzeby obecności niewiernych. ”

Północno-wschodnia Kenia jest regionem w dużej mierze zmarginalizowanym (wykutym z dzisiejszej południowej  Somalii  w okresie kolonialnym); ma długą porowatą granicę z obecnie w dużej mierze bezprawną Somalią (chociaż autonomiczny region Somalilandu jest znacznie bardziej stabilny). To ojczyzna etnicznej Somalijczyków, społeczności pasterskiej, która migruje z miejsca na miejsce z bydłem, owcami, kozami i wielbłądami.

Styl życia miejscowej ludności często odbija się na ich wykształceniu, w wyniku czego region musi polegać na kenijskich nielokalnych nauczycielach – głównie chrześcijanach – aby zaspokoić zapotrzebowanie na nauczycieli. Według lokalnych szacunków od 60 do 80 procent nauczycieli w regionie to nie-miejscowi.

Teraz z każdym atakiem narasta strach. Wielu nauczycieli przeprowadziło się do tego regionu, aby budować kariery, ale ich odejście oznacza teraz prawie brak nauki w trzech północno-wschodnich hrabstwach: Mandera, Wajir i Garissa.

„Kiedy w tym roku odeszli nielokalni nauczyciele, niektóre szkoły zostały zamknięte na dwa tygodnie i ponownie otwarte, ale te na obszarach wiejskich są nadal zamknięte” – powiedział pastor Josiah Joab, lider Jubileuszowego Kościoła Chrześcijańskiego w mieście Garissa dla World Watch Monitor. „W regionie prawie nie ma nauczycieli nielokalnych. To z powodu frustracji, jakich doświadczyli. ”

źródło: worldwatchmonitor.org


Darowizna

Print Friendly, PDF & Email

Czas Męczenników

Redakcja: Waldemar Estera Skworcz-Bednarscy (Żniwo wprawdzie wielkie,ale robotników mało. Proście więc Pana żniwa, żeby wyprawił robotników na żniwo swoje. Ewangelia Łukasza)

Twój komentarz lub modlitwa za prześladowany Kościół

KANAŁ NA FACEBOOKU

SuperWebTricks Loading...

Privacy Policy and Terms & Conditions

%d bloggers like this: