Ludobójstwo chrześcijan i ludności cywilnej w Nigerii hańbą dla współczesnego świata zachodu

Dr Linda Burkle

„Nigeria jest najbardziej niebezpiecznym miejscem na świecie dla bycia chrześcijaninem” –  stwierdził  międzynarodowy prawnik zajmujący się prawami człowieka Emmanuel Ogebe, i „Najwyższy czas, aby to uznać”. [1] Organizacje humanitarne zauważyły ​​i biją na alarm. Według Open Doors World Watch List, zabójstwa nigeryjskich chrześcijan stanowią 9 na 10 wszystkich męczeństwa na świecie.  Ta liczba rośnie każdego roku w alarmującym tempie.

Nina Shea, dyrektor Centrum Wolności Religijnej Instytutu Hudsona, stwierdza: „W ostatnich latach w Nigerii ekstremiści byli celem mordów większej liczby chrześcijan niż na całym Bliskim Wschodzie. Te wrażliwe społeczności chrześcijańskie, które są atakowane z dwóch frontów przez islamskich terrorystów i dżihadystów, potrzebują pomocy.

30 stycznia 2020 r. organizacja  Christian Solidarity International  (CSI) wydała  ostrzeżenie  o ludobójstwie w Nigerii. „Warunki do ludobójstwa istnieją w Nigerii, a chrześcijanie, pokojowi muzułmanie i wyznawcy religii plemiennych są szczególnie narażeni” –  ogłosił John Eibner z CSI . „Coraz bardziej brutalne ataki i niepowodzenie rządu nigeryjskiego w zapobieganiu im i karaniu sprawców są alarmujące.

Do września 2020 r. bezpartyjna grupa strażnicza, Genocide Watch, ogłosiła „stan nadzwyczajny ludobójstwa” w Nigerii. Poinformowali, że w ciągu jedenastu miesięcy zginęło 5113 osób. Od 2015 r. odkryli, że w Nigerii ginie około 11500 chrześcijan, średnio 2300 rocznie, czyli około jednego nowego chrześcijańskiego męczennika co cztery godziny. Ponadto uważa się, że około 4 do 5 milionów chrześcijan jest przesiedlonych wewnętrznie.[5] International Committee on Nigeria (ICON), grupa badawcza, która donosi o terroryzmie w Nigerii, uważa tę liczbę za znacznie wyższą. W latach 2015-2020 ICON przypisuje 35 000 morderstw Boko Haram, islamskiej grupie terrorystycznej działającej w północno-wschodniej Nigerii przez ostatnie dwanaście lat. Jego odłam, Państwo Islamskie w Prowincji Afryki Zachodniej (ISWAP), rozprzestrzenił się na regiony północno-zachodnie. Co więcej, w centralnych regionach dżihadyści Fulani zabili około 17 000 ofiar w latach 2010-2020, głównie chrześcijańskich rolników. Ponieważ wiele osób ginie lub znika podczas ucieczki z atakowanych wiosek, nie można z całą pewnością obliczyć dokładnej liczby ofiar. Coraz powszechniejsze stają się również porwania dla okupu. [6]

Od 1999 roku Nigeria jest demokracją zdominowaną przez chrześcijan na szczeblu federalnym. Populacja to 53,5% muzułmanów i 45,9% chrześcijan. Trwająca przemoc spowodowała stały spadek liczby chrześcijan w wielu regionach kraju. Muzułmanie zwykle zamieszkują regiony północne i centralne, podczas gdy chrześcijanie dominują regiony południowe, a duża część konfliktu wybuchła w regionach środkowych, gdzie współistnieją chrześcijanie i muzułmanie. Konstytucja zawiera przepisy chroniące wolność religijną i zakazujące dyskryminacji religijnej, a jednocześnie zezwala na przyjęcie zarówno prawa karnego, jak i cywilnego szariatu w dwunastu stanach północnych z większością muzułmańską. Tak rozwidlona struktura prawna zaostrzyła konflikt między islamskimi terrorystami, nigeryjską armią, oraz lokalne grupy strażnicze. Sprzyja także sporom dotyczącym praw do ziemi i wody oraz dostępu politycznego. Ponadto przywódcy tradycyjni i religijni wywierają znaczący wpływ w sprawach politycznych i politycznych. Gwałtowne konflikty często przypisuje się krzyżującym się czynnikom, takim jak religia, pochodzenie etniczne, tożsamość plemienna i spory między chrześcijańskimi rolnikami a pasterzami Fulani.

Nigeryjski rząd federalny przeprowadza operacje wojskowe przeciwko Boko Haram i ISWAP i twierdzi, że pokonali te grupy terrorystyczne. Jednak grupy te nadal dokonują ataków na ludność cywilną i wojsko. Ponadto członkowie wojskowych i cywilnych połączonych sił zadaniowych, lokalnej grupy straży obywatelskiej wspierającej siły oficjalne, zostali oskarżeni o łamanie praw człowieka w stosunku do ludności cywilnej przesiedlonej w wyniku konfliktu. [7]

„Ciągła egzekucja chrześcijan przez terrorystów w Nigerii (kraju, w którym za wiarę zabito więcej chrześcijan niż w jakimkolwiek innym) jest hańbą dla całego świata”, Johnnie Moore, komisarz amerykańskiej Komisji ds. Międzynarodowej Wolności Religijnej (USCIRF ) stwierdzono. „Nikt, bez względu na wiarę, nie powinien obawiać się o swoje życie. Nigeria musi zrobić więcej, aby to powstrzymać”.

Nie wiadomo jeszcze, jak mocno obecna administracja USA będzie opowiadać się za wolnością religijną. Tymczasem rzeź w Nigerii trwa.

źródło: persecution.org


Sytuacja w zakresie bezpieczeństwa żywnościowego w Sudanie Południowym osiągnęła poziom kryzysowy

South Sudan Refugees
GŁÓD DOTYKA 60 PROCENT POPULACJI

Wojna domowa, która rozdziera Sudan Południowy od grudnia 2013 r., powoduje rozległe zniszczenia, śmierć wysiedlenia . 1,47 mln osób jest wewnętrznie przesiedlonych, a kolejne 2,2 mln to uchodźcy w krajach sąsiednich. Załamująca się gospodarka, zmniejszona produkcja roślinna i uzależnienie od importu poważnie podważają zdolność ludzi do zapewnienia wystarczającej ilości pożywnej żywności przez cały rok, narażając na niebezpieczeństwo miliony istnień ludzkich .

W 2017 roku w dwóch powiatach ogłoszono głód . Dalszemu pogorszeniu sytuacji udało się zapobiec dzięki wczesnemu wykryciu oraz szybkiej i trwałej pomocy międzynarodowej . Jednak poziom głodu i niedożywienia jest na historycznie wysokim poziomie .

Kobiety i dziewczęta nieproporcjonalnie cierpią z powodu głodu i braku bezpieczeństwa żywnościowego. Normy kulturowe i dekady przemocy – w tym gwałt jako broń wojenna – leżą u podstaw głębokich nierówności płci . Mężczyźni kontrolują najbardziej produktywne aktywa i stanowiska władzy. Ponieważ 80 procent kobiet w kraju jest analfabetkami, przemoc domowa i wczesne małżeństwa są na porządku dziennym.

Pomoc żywnościowa jest niezbędna, aby uniknąć katastrofy humanitarnej w kraju. Światowy Program Żywnościowy zapewnia wsparcie ratujące życie milionom ludzi po wszystkich stronach konfliktu i praktycznie we wszystkich obszarach kraju, które są dostępne od uzyskania niepodległości w 2011 r. (i jako część Sudanu od 1963 r.). Mając na celu przekształcenie pomocy żywnościowej w narzędzie budowania pokoju i przyszłego rozwoju, Światowy Program Żywnościowy angażuje oddolne organizacje społeczeństwa obywatelskiego i wzmacnianie społeczności – ze szczególnym uwzględnieniem kobiet i dziewcząt – w celu wspierania zwiększania odporności i samodzielności . Partnerzy WFP w Sudanie Południowym obejmują ONZ i inne agencje międzynarodowe, a także lokalne organizacje pozarządowe w ramach działań lokalizacyjnych w ramach Grand Bargain.Sytuacja w zakresie bezpieczeństwa żywnościowego w Sudanie Południowym osiągnęła poziom kryzysowy i konieczne są działania na większą skalę.

Zgodnie z prognozami Zintegrowanej Klasyfikacji Faz Bezpieczeństwa Żywnościowego (IPC), szacuje się, że 5,8 mln osób (48% populacji) doświadczyło kryzysowego poziomu braku bezpieczeństwa żywnościowego (faza 3 IPC) lub gorzej – liczba ta ma wzrosnąć do 7,2 mln (60 procent populacji) podczas trwającego chudego sezonu od kwietnia do lipca 2021 r.

60,5 proc. mieszkańców Sudanu Południowego to chrześcijanie z czego niemal 40 proc. to katolicy, a 20,7 proc. stanowią protestanci (anglikanie, baptyści i zielonoświątkowcy). Wielu z nich musi emigrować. Po długotrwałej suszy mamy teraz katastrofalną powódź, brak żywności, brak domów. To co zostało odbudowane po wojnie teraz zostało zniszczone przez powódź. Prezydent ogłosił w kraju klęskę żywiołową. Jak podają międzynarodowe organizacje z ok. 13 mln mieszkańców, ok. 7 mln potrzebuje natychmiastowej pomocy – żywność, leki, woda pitna bo prawie 60 proc. ludności nie ma dostępu do czystej wody.

Korzystają z wody po powodzi w której topiły się zwierzęta, której używają do wody higieny co owocuje chorobami takimi jak malaria, czy dur brzuszny. 

Fala niszczyła wszystko na swojej drodze, zmuszając ludzi do ucieczki, zatapiając pola i zabijając zwierzęta gospodarskie. Stojąca woda przez wiele miesięcy uniemożliwiała produkowanie żywności i pogłębiała głód.  

Niestety nie mają dostępu do innej wody – zwrócił uwagę Dyrektor Polskiej Sekcji Papieskiego Stowarzyszenia ‘Pomoc Kościołowi w Potrzebie ks. Waldemar Cisło. Zdaniem duchownego najcenniejszą rzeczą którą możemy ofiarować mieszkańcom Sudanu to modlitwa i wsparcie materialne.

– Wszędzie mamy swoje struktury więc jest nam najłatwiej dotrzeć z pomocą. Pomagamy na miejscu poprzez księży, parafie, zaufanych ludzi tak, że ta pomoc dociera do najbardziej potrzebujących – zapewnił ks. Cisło.

Problemy z dostępem do żywności w Sudanie Południowym trwają od czasu uzyskania niepodległości w 2011 r., ale nigdy wcześnie nie były tak ciężkie. Toczący się od 2013 r. konflikt zbrojny doprowadził do śmierci setek tysięcy osób, a miliony musiały uciekać, porzucając swoje domy i uprawy. Jednak zeszły rok był wyjątkowo dramatyczny, bo przez zmiany klimatu kraj spustoszyły niszczycielskie powodzie o niespotykanej wcześniej skali. Szacuje się, że przez żywioł ucierpiał ponad milion osób.

Dziecko z sudańskich gór Nuba wykazuje oznaki poważnego niedożywienia w ośrodku żywieniowym w obozie dla uchodźców Yida w Sudanie Południowym.

Masowe bezrobocie, przerwane łańcuchy dostaw, problemy z dostępnością żywności na rynku i wzrost jej cen sprawiły, że dla wielu osób zdobycie czegokolwiek do jedzenia stało się wręcz niemożliwe.

Przypominamy o obywatelach i obywatelkach tego kraju, zwłaszcza tych najmłodszych, apelując o konkretną dla nich pomoc.

  • 9 lipca 2011 r. Sudan Południowy po dekadach przemocy i konfliktów ogłosił niepodległość jako najmłodszy naród na świecie
  • Brutalny konflikt wybuchł pod koniec 2013 roku. Ponad 2,2 miliona ludzi zostało zmuszonych do ucieczki, głównie do krajów regionu: Etiopii, Sudanu i Ugandy.  Kolejne 1,6 mln uciekało w obrębie kraju
  • Dziś obywatele Sudanu Południowego są dziś jedną z 5 najliczniejszych na świecie społeczności, którzy są uchodźcami (obok Syrii czy Afganistanu)
  • To także  jeden z krajów w najgorszej sytuacji żywnościowej na globie (brak bezpieczeństwa żywnościowego dotyczy 60% populacji)

W Sudanie Południowym życie i zdrowie dwóch milionów osób zostało zagrożone.

Nie możemy zostawić ich bez pomocy!


Darowizna

FUNDACJA-FILEO   KRS 0000705635
Tytuł przelewu:
„Prześladowany Kościół-Sudan Południowy”

BIC (SWIFT): BPKOPLPW

Rachunek w złotówkach (PLN):
PL 30 1020 2791 0000 7902 0269 1947

Rachunek do wpłat w walucie zagranicznej
PL 46 1020 2791 0000 7502 0309 5569

Print Friendly, PDF & Email

Czas Męczenników

Redakcja: Waldemar Estera Skworcz-Bednarscy (Żniwo wprawdzie wielkie,ale robotników mało. Proście więc Pana żniwa, żeby wyprawił robotników na żniwo swoje. Ewangelia Łukasza)

Twój komentarz lub modlitwa za prześladowany Kościół

KANAŁ NA FACEBOOKU

SuperWebTricks Loading...

Privacy Policy and Terms & Conditions

%d bloggers like this: