
W ubiegłym roku ponad 460 pracowników pomocy humanitarnej padło ofiarą ataków, poinformowało Biuro Narodów Zjednoczonych ds. Koordynacji Pomocy Humanitarnej (OCHA) przed tegorocznym Światowym Dniem Humanitarnym (19 sierpnia).
Według danych Humanitarian Outcomes w tych atakach zginęło ponad 140 pracowników pomocy humanitarnej – to największa liczba ofiar śmiertelnych wśród pracowników pomocy od 2013 roku. Wszyscy oprócz dwóch byli pracownikami krajowymi, co podkreśla niebezpieczeństwa, z którymi często borykają się pracownicy pomocy krajowej. W tym samym okresie 203 pracowników pomocy zostało rannych, a 117 zostało porwanych.
Jak dotąd w 2022 roku zaatakowano 168 pracowników pomocy humanitarnej, co doprowadziło do 44 ofiar śmiertelnych, według Humanitarian Outcomes.
„Potrzeby humanitarne są na najwyższym poziomie, a pracownicy organizacji humanitarnych pracują w coraz bardziej niebezpiecznych środowiskach” – powiedział Martin Griffiths, koordynator ONZ ds. pomocy w sytuacjach nadzwyczajnych i podsekretarz generalny ds. humanitarnych. „Obchodząc Światowy Dzień Pomocy Humanitarnej, składamy hołd wszystkim pracownikom humanitarnym, którzy często pracują w niebezpiecznych warunkach, aby pomóc innym w potrzebie, i upamiętniamy tych, którzy stracili życie na służbie”.
Aby uczcić ten dzień, OCHA rozpoczyna tygodniową kampanię na rzecz uhonorowania pracowników organizacji humanitarnych. Pod hasłem #ItTakesAVillage kampania skupia się na tym, jak pracownicy organizacji humanitarnych łączą się w celu złagodzenia skrajnych potrzeb.
„Podobnie jak w powiedzeniu: „Potrzeba wsi, aby wychować dziecko”, potrzebna jest „wioska” humanitarystów pracujących z dotkniętymi społecznościami, aby nieść pomoc i nadzieję ludziom dotkniętym kryzysem” – dodał Griffiths. „Tegoroczny Światowy Dzień Humanitarny opiera się na metaforze zbiorowego wysiłku i zachęca ludzi na całym świecie do okazywania wdzięczności za pracę humanitarną, niezależnie od tego, kto ją wykonuje”.
Zachęcamy publiczność do śledzenia #ItTakesAVillage w mediach społecznościowych, do dzielenia się, polubienia i komentowania postów oraz do wykorzystania każdej okazji do okazania solidarności z ludźmi, którzy potrzebują pomocy i uznania dla tych, którzy pracują nad jej dostarczeniem.
O Światowym Dniu Humanitarnym
Światowy Dzień Humanitarny (WHD) odbywa się co roku 19 sierpnia. Został wyznaczony przez Zgromadzenie Ogólne ONZ w 2008 r. dla upamiętnienia rocznicy zbombardowania siedziby ONZ w Bagdadzie w Iraku w 2003 r., w którym zginęło 22 pracowników pomocy humanitarnej. WHD ewoluowało, aby podkreślić różne aspekty działań humanitarnych, mobilizując ludzi z całego świata do orędowania na rzecz szeroko rozumianej sprawy humanitarnej.
Nadzieja płynąca z Polski dla prześladowanych Chrześcijan w Pakistanie

(List do Filipian 4,19).
Pakistan Pendżab – 13 Sierpień 2022
Serdeczne podziękowania dla darczyńców Fundacji „FILEO” za kolejną transzę pomocy finansowej dla Good Shepherd’s Ministry Pakistan.
Pomoc żywnościową, Sajida I Ashbeel rozdali wśród prześladowanych Chrześcijan w fabryce cegieł. Rozdali jedzenie i zorganizowali krótkie spotkanie modlitewne.
PRACA WŚRÓD WYKLUCZONYCH I PRZEŚLADOWANYCH
Chrześcijanie są w Pakistanie obywatelami najniższej kategorii. Szanse na zdobycie dobrze płatnej pracy są bardzo małe – o czym informowaliśmy już wielokrotnie, a bez środków nie ma możliwości kształcenia dzieci. Bez edukacji z kolei nie ma mowy o przyzwoitej pracy.
Nawet jednak jeśli chrześcijanin ma wykształcenie, szanse na przebicie się do przynajmniej klasy średniej są znikome. Ashbeel, choć jest człowiekiem wykształconym, znającym język angielski, pracuje fizycznie, w złych warunkach, za niską płacę.
Sytuacja chorych, starych i wdów jest jeszcze gorsza, bo nie mają możliwości najmowania się nawet do tych najgorszych zajęć, które mogłyby zapewnić im skromne utrzymanie.
DUSZPASTERSTWO W FABRYCE CEGIEŁ
Sajida i Ashbeel prowadzą swoją duszpasterską pracę również wśród chrześcijan zmuszanych do pracy w fabryce cegieł. Często muszą przekupywać strażników, by umożliwili im wstęp na teren fabryki, wiele razy zdarzyło się, że musieli ratować się ucieczką. Rodziny z fabryk cegieł są wycieńczone, niedożywione, schorowane, pozbawione nadziei na odmianę losu. Służba wśród nich jest wyjątkowo ciężka i niewdzięczna, ale też bardzo potrzebna, gdyż wnosi choć odrobinę światła w życie tych ludzi, którzy na co dzień żyją w mroku.
DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ – DUSZPASTERSTWO DOBREGO PASTERZA Z PENDŻABU W PAKISTANIE
Serdeczne podziękowania dla darczyńców Fundacji „FILEO” za pomoc finansową dla Good Shepherd’s Ministry Pakistan.
Jest to w sumie 20 rodzin, ok. 70 osób. Jak widać na zdjęciach wyżej, duża grupa to dzieci, dla których nie ma tam żadnych szkół i które muszą pracować razem z rodzicami.

Z powodu, że są Chrześcijanami nie mogą się uczyć i zdobywać wykształcenie.
FUNDACJA „FILEO” KRS 0000705635 POMOC DLA DUSZPASTERSTWA DOBREGO PASTERZA
Pilnie potrzeba żywności dla dzieci. Błagam – nie zostawiajmy ich samych!
Poruszeni historią, losem, pracą dla Królestwa Bożego i wytrwałością jaką cechuje się ta dwójka wspaniałych Bożych ludzi, chcemy im pomóc.
Ważne jest umocnienie tych ludzi i umożliwienie im udzielania dalszej pomocy społeczności w której tak dzielnie pracują. Pomoc krótkoterminowa jest świetna, ale celem naszej Fundacji „FILEO” jest długoterminowa stabilność dla nich. Nasze projekty są opracowywane z nadzieją długoterminowego wzrostu dla wielu społeczności w Pakistanie.
Na początek i w pierwszej kolejności, zależy nam na zapewnieniu odpowiedniej żywności (obiadów) dla dzieci które tam mieszkają, oraz dla dzieci które tam przychodzą pobierać naukę i słuchać Ewangelii o Królestwie Bożym.
Prosimy w imieniu naszych Braci i Sióstr z Pakistanu wszystkie osoby o otwartych sercach o wpłacanie nawet najbardziej skromnych datków na pomoc dla dzieci sierot z Pendżabu.
„A Bóg mój zaspokoi wszelką potrzebę waszą według bogactwa swego w chwale, w Chrystusie Jezusie”
(List do Filipian 4,19).