29.05.2020 Liban

Podczas ostatniego telewizyjnego przemówienia jedna z wyższych rangą postaci religijnych Szyi wezwała do zniesienia libańskiego porozumienia z Taif z 1989 roku. Umowa ta, która zakończyła wojnę domową w kraju, podzieliła władzę między sunnitów, szyitów i chrześcijan.

Krytyk umowy, wielki jaafarite szyicki Mufti Szejk Ahmad Qabalan, uważa, że ​​rozwiązanie umowy uwolniłoby kraj od  sekt, a tym samym stworzyłoby silną, sprawiedliwą instytucję. Inni urzędnicy państwowi wyrazili swoje zaangażowanie w utrzymanie umowy z Taif. Przywódcy szyici i członkowie Hezbollahu unikali publicznych komentarzy na ten temat.

Podczas gdy niektórzy chrześcijanie wzywają do wprowadzenia systemu federalnego w Libanie, rozwiązanie Porozumienia z Taif oznaczałoby prawdopodobnie mniejszy głos dla wspólnoty chrześcijańskiej. Mniejszości religijne miałyby niewielką reprezentację w rządzie spoza Taif, szczególnie przy tak niewielkiej liczbie w swoich społecznościach. Liban jest jedynym krajem na Bliskim Wschodzie z konstytucyjnie wymaganym chrześcijańskim prezydentem. Hezbollah, organizacja terrorystyczna / partia polityczna wspierana przez Iran, naciskała na silniejsze wpływy w rządzie.

W celu uzyskania wywiadów prosimy o kontakt z Olivia Miller, koordynator ds. Komunikacji: press@persecution.org. 


Darowizna

Print Friendly, PDF & Email

Czas Męczenników

Redakcja: Waldemar Estera Skworcz-Bednarscy (Żniwo wprawdzie wielkie,ale robotników mało. Proście więc Pana żniwa, żeby wyprawił robotników na żniwo swoje. Ewangelia Łukasza)

Twój komentarz lub modlitwa za prześladowany Kościół

KANAŁ NA FACEBOOKU

SuperWebTricks Loading...

Privacy Policy and Terms & Conditions

%d bloggers like this: