Ladi Moses, matka 16-miesięcznego dziecka, została zabita w Jebbu Miango w Nigerii 20 maja 2021 roku (dzięki uprzejmości rodziny Morning Star News)

JOS , Nigeria , 21 maja 2021 r. ( Morning Star News ) – Pasterze Fulani zabili żonę i siostrzeńca chrześcijanina w stanie Plateau w Nigerii w ataku na ich dom w czwartkową noc (20 maja), podały źródła.

Jeffrey Moses, 26 lat, powiedział, że on i jego żona, 21-letni Ladi Jeffrey i siostrzeniec Shadrach Zwewhie, lat 19, spali, kiedy uzbrojeni pasterze zaatakowali ich dom około 21:20 w wiosce Jebbu Miango w dystrykcie Miango w hrabstwie Bassa. . Ladi Jeffrey była matką 16-miesięcznego dziecka.

Powiedział, że wcześniej tego dnia pasterze Fulani wkroczyli na jego farmę i grozili. Około pięciu pasterzy wtargnęło do domu tej nocy, każdy z nich uzbrojony, powiedział Mojżesz, dodając, że spał w swoim pokoju z ich dzieckiem, podczas gdy jego żona spała w innym pokoju.

„Słyszałem strzały. Obudziłem się i byłem bardzo słaby. Próbowałem wstać, ale nie byłem w stanie tego zrobić ”- powiedział Moses w wywiadzie dla„ Morning Star News ”. „Pasterze trzykrotnie strzelali z broni, zanim wtargnęli do naszego domu”.

Ladi Moses, natychmiast zabita, podobnie jak jej mąż. Zwewhie, członek Evangelical Church Winning All (ECWA), został zabrany do kliniki medycznej, gdzie później zmarł, powiedział Moses.

„Uważam, że ci, którzy zaatakowali moją rodzinę, są pasterzami Fulani, ponieważ byli odpowiedzialni za nieustanne ataki na nasz lud” – powiedział Moses. „Wcześniej tego dnia, około 16:00, Fulani wtargnęli do naszej farmy, niszcząc nasze plony, a potem zagrozili, że nas zaatakują. Nie traktowaliśmy poważnie ich groźby i nigdy nie wiedzieliśmy, że zaatakują nas tego samego dnia ”.

Mojżesz, żonaty w kwietniu 2019 roku, powiedział, że policja przyjechała dopiero około godziny po ataku, a zatem nie może ścigać napastników.

„Smutne jest to, że niedaleko naszej wioski stacjonują żołnierze, ale nie zrobili nic, by powstrzymać pasterzy” – powiedział. „Rząd nie był w stanie zająć się tą kwestią i za każdym razem, gdy spróbujemy się bronić, żołnierze nas powstrzymają”.

Nigeria była krajem z największą liczbą chrześcijan zabitych za wiarę w zeszłym roku (listopad 2019 – październik 2020), na poziomie 3530, w porównaniu z 1350 w 2019, według raportu Open Doors World Watch List 2021. Pod względem ogólnej przemocy Nigeria ustępowała tylko Pakistanowi, a pod względem liczby zaatakowanych lub zamkniętych kościołów ustępowała tylko Chinom (według listy 270).

Nigeria była światowym liderem pod względem liczby uprowadzonych chrześcijan w zeszłym roku z 990. Na tegorocznej liście World Watch List krajów, w których najtrudniej jest być chrześcijaninem, Nigeria po raz pierwszy znalazła się w pierwszej dziesiątce, skacząc na 9. miejsce. od nr 12 z poprzedniego roku.

Liczące miliony w całej Nigerii i Sahelu, głównie muzułmańscy Fulani składają się z setek klanów z wielu różnych linii, które nie wyznają ekstremistycznych poglądów, ale niektórzy Fulani wyznają radykalną ideologię islamistyczną, Wszechpartyjną Parlamentarną Grupę ds. Wiara (APPG) odnotowana w ostatnim  raporcie .

„Przyjmują podobną strategię do Boko Haram i ISWAP [Islamska Prowincja Afryki Zachodniej Państwa Islamskiego] i wykazują wyraźny zamiar kierowania się do chrześcijan i silnych symboli chrześcijańskiej tożsamości”, stwierdza raport APPG.

Przywódcy chrześcijańscy w Nigerii powiedzieli, że wierzą, że ataki pasterzy na wspólnoty chrześcijańskie w środkowym pasie Nigerii są inspirowane ich pragnieniem siłowego przejęcia ziem chrześcijan i narzucenia islamu, ponieważ pustynnienie utrudnia im utrzymanie stad.

10 grudnia prokurator Międzynarodowego Trybunału Karnego Fatou Bensouda wydał  oświadczenie  wzywające do zbadania zbrodni przeciwko ludzkości w Nigerii.

źródło: morningstarnews


„Wstydliwy problem świata”. Głód milionów dzieci to hańba ludzkości

An unidentified severely malnourished Somali refugee child rests inside a ward at the Medecins Sans Frontieres (MSF) hospital at the Dagahale refugee camp in Dadaab, near the Kenya-Somalia border, July 28, 2011. Aid groups, which have been clamoring for money to help famine-stricken Somalia, are struggling to reach millions in the affected areas. Some 3.7 million Somalis risk starvation in two regions of south Somalia controlled by Islamist al Shabaab militants. Yet more than 2 million of them have not received any help. REUTERS/Thomas Mukoya (KENYA – Tags: SOCIETY CIVIL UNREST DISASTER HEALTH IMAGES OF THE DAY)

Według ONZ, Sudan Południowy znajduje się na trzecim, najtragiczniejszym poziomie kryzysu humanitarnego. Oznacza to, że przetrwanie tego społeczeństwa jest poważnie zagrożone. Ponad połowa ludności tego kraju, czyli ok. 7 mln ludzi, przez sześć czy siedem miesięcy w roku nie ma wystarczającej ilości jedzenia.

Wojna w Południowym Sudanie trwa, z niewielkimi przerwami, od 1956 roku. Pierwsza wojna domowa trwała aż do 1972 roku. Kolejny wewnętrzny konflikt rozpoczął się już w 1983 roku i był jednym z najbardziej krwawych działań wojennych na świecie. Zginęło około 1,5 miliona cywilów, a ponad 4 miliony osób zostało zmuszonych do opuszczenia swoich domów.

– Sudan Południowy jest pogrążony w chaosie. Rząd, zdominowany przez jedną grupę etniczną, walczy ze wszystkimi innymi plemionami. A tych w Południowym Sudanie jest ponad pięćdziesiąt. – tłumaczy dr Wojciech Wilk. Rzeczywiście wojna obejmuje niemal cały kraj. Jedynie niewielkie obszary uchowały się od przemocy. Działania zbrojne na tak wielką skalę nie mogły pozostać bez konsekwencji.

– Gospodarka zamarła. Rząd nie ma pieniędzy na wypłaty nawet dla swoich żołnierzy. Nie działają ośrodki zdrowia, szkoły, transport, a kraj pożera szalejąca inflacja – wyjaśnia szef PCPM. – Dla przykładu, urzędnik państwowy średniego szczebla miesięcznie zarabia równowartość dwóch puszek Coca-Coli – porównuje Wilk. – Wynagrodzenie nie pozwala na utrzymanie ani siebie, ani tym bardziej rodziny. Olbrzymie zubożenie społeczeństwa powoduje z kolei ogromną korupcję i wzrost przestępczości – wyjaśnia ekspert.

Szczególnie narażone są dzieci, według szefa biura UNICEF, ponad 250 tys. dzieci w całym kraju jest poważnie niedożywionych – kilkuletnie dzieci ważą tyle, co niemowlęta. Tu pomoc musi być udzielona natychmiastowo, inaczej dzieciom grozi śmierć.

– Przedłużanie obostrzeń może niestety przynieść ze sobą ponowne zaognienie konfliktu. Partie polityczne wciąż są mocno skłócone i trudno im znaleźć wspólną płaszczyznę spotkania –  mówi bp Kussala.

Dorośli w Sudanie Południowym muszą jeść korę z drzew, bulwy, korzenie, gotowane liście. Tymczasem dzieci nie są w stanie przetrwać na takiej diecie i zaczynają spalać własne mięśnie, popadać w opuchliznę głodową, umierać z głodu. Stąd ogromna mobilizacja międzynarodowych organizacji humanitarnych, aby nie dopuścić do przedwczesnej śmierci setek tysięcy dzieci.

Na zdjęciu 18-letni Saida Ahmad Baghili został przyjęty do szpitala na leczenie z powodu poważnego niedożywienia. Reuters

– Dzieci mogą umrzeć z głodu szybciej niż dorośli, choć z drugiej strony dziecko łatwiej można uratować od śmierci. Jeśli tylko będzie miało dostęp do odpowiedniego, specjalistycznego żywienia, w ciągu niecałych 14 dni może ono wyjść ze skraju śmierci głodowej do momentu, gdzie waga jego ciała i wszystkie parametry życiowe będą mieścić się w medycznej normie – objaśnia prezes PCPM. Ta specjalna żywność to wysokoenergetyczna pasta, przypominająca masło orzechowe.


Darowizna

FUNDACJA FILEO – KRS 0000705635
Tytuł przelewu:
„Prześladowany Kościół-Sudan Południowy”

BIC (SWIFT): BPKOPLPW

Rachunek w złotówkach (PLN):
PL 30 1020 2791 0000 7902 0269 1947

Rachunek do wpłat w walucie zagranicznej
PL 46 1020 2791 0000 7502 0309 5569

Print Friendly, PDF & Email

Czas Męczenników

Redakcja: Waldemar Estera Skworcz-Bednarscy (Żniwo wprawdzie wielkie,ale robotników mało. Proście więc Pana żniwa, żeby wyprawił robotników na żniwo swoje. Ewangelia Łukasza)

Twój komentarz lub modlitwa za prześladowany Kościół

KANAŁ NA FACEBOOKU

SuperWebTricks Loading...

Privacy Policy and Terms & Conditions

%d bloggers like this: