Za dwa tygodnie izraelskie wojsko przeprowadzi zakrojone na szeroką skalę ćwiczenia symulujące potencjalny atak na irańskie obiekty jądrowe, podały we wtorek izraelskie media.
Ćwiczenia powietrzne odbędą się nad Morzem Śródziemnym podczas czwartego tygodnia izraelskich ćwiczeń „Rydwany ognia”, które symulują konflikt regionalny obejmujący wiele frontów, w tym wspieraną przez Iran grupę terrorystyczną Hezbollah na północnej granicy Izraela.
Oprócz praktykowania powtarzających się ataków w Iranie, oczekuje się, że siły izraelskie będą symulować scenariusz, w którym Iran i jego pełnomocnicy na Bliskim Wschodzie dokonują odwetu.
Oczekuje się, że w ćwiczeniach wezmą udział również amerykańskie samoloty do tankowania, poinformował izraelski kanał 13. Współpraca między USA i Izraelem w takim ćwiczeniu jest bezprecedensowa i jest postrzegana jako przesłanie do Iranu.
Masowe ćwiczenia mają na celu opracowanie wiarygodnej opcji wojskowej przeciwko Iranowi, gdyby negocjacje w Wiedniu dotyczące przywrócenia irańskiego porozumienia nuklearnego z 2015 roku nie powiodły się. Porozumienie, które nakłada ścisłe ograniczenia na program nuklearny Iranu w zamian za złagodzenie sankcji, upadło w 2018 r., kiedy administracja Trumpa wycofała się z niego. Trump opuścił umowę, ponieważ powiedział, że była „źle wynegocjowana” i nadal „pozwalała Iranowi na dalsze wzbogacanie uranu”, kluczowego składnika bomby atomowej.
Administracja Bidena argumentuje, że decyzja Trumpa o jednostronnym odstąpieniu od porozumienia przyspieszyła rozwój nuklearny Iranu, ponieważ Teheran nie był już zobowiązany do przestrzegania żadnego ze zobowiązań podjętych w porozumieniu.
Rozmowy o przywróceniu irańskiego porozumienia nuklearnego zostały wstrzymane na około 9 tygodni, szczególnie w związku z żądaniem Teheranu, aby jego Korpus Strażników Rewolucji Islamskiej (ICRG) został usunięty z amerykańskiej czarnej listy terrorystów.
Administracja Bidena odrzuciła żądania Iranu, chyba że Teheran zgodzi się na ustępstwa w kwestiach wykraczających poza jego program nuklearny, w tym działalność regionalną.
Administracja Bidena, jej europejscy sojusznicy i Izrael wyrazili zaniepokojenie, że Iran wykorzystuje przerwę w negocjacjach do rozszerzenia swojego programu nuklearnego.
Israel to Conduct Massive Military Drill Simulating Attack on Iran’s Nuclear Sites | CBN News https://t.co/U7yzZPBTz4 via @CBNNews
We wtorek izraelski minister obrony Benny Gantz powiedział, że Iran jest „zaledwie kilka tygodni” od uzyskania wystarczającej ilości materiału do opracowania bomby atomowej.
„Iran nadal gromadzi nieodwracalną wiedzę i doświadczenie w zakresie rozwoju, badań, produkcji i obsługi zaawansowanych wirówek” – powiedział Gantz podczas konferencji politycznej w Herzliya.
„Zaledwie kilka tygodni dzieli go od nagromadzenia materiału rozszczepialnego, który wystarczy na pierwszą bombę, mieści 60 kg wzbogaconego materiału w 60%, produkuje metaliczny uran na poziomie wzbogacenia 20% i zapobiega IAEA (ONZ agencji nadzoru jądrowego) przed dostępem do jej obiektów. „
Powiedział również, że Iran pracuje nad produkcją i instalacją 1000 zaawansowanych wirówek w swoich obiektach jądrowych. Gantz dodał, że Iran zbudował nową podziemną wirówkę w pobliżu obiektu jądrowego Natanz.
Najmłodszy kraj na świecie, Sudan Południowy, stoi w obliczu największego kryzysu głodowego w swojej historii, z 7,2 milionami ludzi , w tym milionami dzieci, na krawędzi skrajnego ubóstwa!
Liczba osób zagrożonych śmiercią głodową wzrosła o 50% w porównaniu z tym samym sezonem dziesięć lat temu, a dane opublikowane w 2012 r. pokazują, że 40% populacji doświadczało wtedy kryzysowego poziomu braku bezpieczeństwa żywnościowego na poziomie IPC 3 lub wyższym.
Save the Children ostrzega, że sytuacja najprawdopodobniej pogorszy się w nadchodzących miesiącach z powodu trwającej przemocy, wysokich cen żywności, wstrząsów klimatycznych i barier w dostępie pomocy humanitarnej, chyba że zostaną podjęte pilne działania na szczeblu krajowym i globalnym. Szacuje się, że 1,4 miliona dzieci cierpi już z powodu ostrego niedożywienia.
Organizacja wzywa rząd Sudanu Południowego do ograniczenia przemocy w społecznościach i szybkiego wdrożenia układu pokojowego, aby zająć się niektórymi z podstawowych przyczyn kryzysu głodowego i umożliwić dzieciom patrzenie w lepszą przyszłość.
Organizacja Save the Children jest szczególnie zaniepokojona dobrem około 1,4 miliona dzieci, które w tym roku cierpią z powodu ostrego niedożywienia, co jest największą liczbą od 2013 roku. i ostatecznie może spowodować śmierć.
Dzieci są zmuszane do długich godzin pracy w Sudanie, ponieważ kryzys gospodarczy i humanitarny w tym kraju wciąż się pogarsza!
Pixabay License
Długotrwały konflikt i kryzys gospodarczy spowodował gigantyczny wzrost cen żywności. Większości mieszkańców po prostu na nie nie stać, brakuje wszystkiego, wody, żywności, leków. W dwóch regionach ogłoszony został stan klęski głodowej. Szczególnie narażone są dzieci, według szefa biura UNICEF, ponad 250 tys. dzieci w całym kraju jest poważnie niedożywionych – kilkuletnie dzieci ważą tyle, co niemowlęta. Tu pomoc musi być udzielona natychmiastowo, inaczej dzieciom grozi śmierć.
Zgodnie z prognozami Zintegrowanej Klasyfikacji Faz Bezpieczeństwa Żywnościowego (IPC), szacuje się, że 5,8 mln osób (48% populacji) doświadczyło kryzysowego poziomu braku bezpieczeństwa żywnościowego (faza 3 IPC) lub gorzej – liczba ta ma wzrosnąć do 7,2 mln (60 procent populacji).
60,5 proc. mieszkańców Sudanu Południowego to chrześcijanie z czego niemal 40 proc. to katolicy, a 20,7 proc. stanowią protestanci (anglikanie, baptyści i zielonoświątkowcy). Wielu z nich musi emigrować. Po długotrwałej suszy mamy teraz katastrofalną powódź, brak żywności, brak domów. To co zostało odbudowane po wojnie teraz zostało zniszczone przez powódź. Prezydent ogłosił w kraju klęskę żywiołową. Jak podają międzynarodowe organizacje z ok. 13 mln mieszkańców, ok. 7 mln potrzebuje natychmiastowej pomocy – żywność, leki, woda pitna bo prawie 60 proc. ludności nie ma dostępu do czystej wody.
Korzystają z wody po powodzi w której topiły się zwierzęta, której używają do wody higieny co owocuje chorobami takimi jak malaria, czy dur brzuszny.
Justin Forsyth z UNICEF mówi BBC, że że wiele dzieci w tych państwach jest zmuszonych jeść liście i korzenie, choć na świecie wystarczyłoby żywności, by je wykarmić.
„Te sytuacje są wywołane działaniami człowieka. To głównie konflikty i wojny, tak jest w Sudanie Południowym.
Miejsca, w których dzieci umierają są odcięte od dostaw żywności w wyniku walk” – powiedział Justin Forsyth. W ogarniętej walkami Somalii dodatkowym czynnikiem, zwiększającym głód, jest susza.
Według ONZ głoduje tam sto tysięcy ludzi, a liczba niedożywionych sięga prawie pięciu milionów.
Pixabay License
Fala niszczyła wszystko na swojej drodze, zmuszając ludzi do ucieczki, zatapiając pola i zabijając zwierzęta gospodarskie. Stojąca woda przez wiele miesięcy uniemożliwiała produkowanie żywności i pogłębiała głód.
Niestety nie mają dostępu do innej wody – zwrócił uwagę Dyrektor Polskiej Sekcji Papieskiego Stowarzyszenia ‘Pomoc Kościołowi w Potrzebie ks. Waldemar Cisło. Zdaniem duchownego najcenniejszą rzeczą którą możemy ofiarować mieszkańcom Sudanu to modlitwa i wsparcie materialne.
– Wszędzie mamy swoje struktury więc jest nam najłatwiej dotrzeć z pomocą. Pomagamy na miejscu poprzez księży, parafie, zaufanych ludzi tak, że ta pomoc dociera do najbardziej potrzebujących – zapewnił ks. Cisło.
Problemy z dostępem do żywności w Sudanie Południowym trwają od czasu uzyskania niepodległości w 2011 r., ale nigdy wcześnie nie były tak ciężkie. Toczący się od 2013 r. konflikt zbrojny doprowadził do śmierci setek tysięcy osób, a 4 miliony musiały uciekać, porzucając swoje domy i uprawy. Jednak zeszły rok był wyjątkowo dramatyczny, bo przez zmiany klimatu kraj spustoszyły niszczycielskie powodzie o niespotykanej wcześniej skali. Szacuje się, że przez żywioł ucierpiał ponad milion osób.
Masowe bezrobocie, przerwane łańcuchy dostaw, problemy z dostępnością żywności na rynku i wzrost jej cen sprawiły, że dla wielu osób zdobycie czegokolwiek do jedzenia stało się wręcz niemożliwe.
NUMER KONTA
FUNDACJA “FILEO” KRS 0000705635
Tytuł przelewu: „Głód-Sudan Południowy”