Kara śmierci 2021: Wzrasta liczba usankcjonowanych przez państwo zabójstw wraz ze wzrostem liczby egzekucji w Iranie i Arabii Saudyjskiej
- Iran odnotowuje najwyższą znaną liczbę egzekucji od 2017 r.
- Pomimo regresji, globalna liczba egzekucji w 2021 r. stanowi drugą najniższą liczbę odnotowaną przez Amnesty International od co najmniej 2010 r.
- Złagodzenie ograniczeń Covid-19 powoduje wzrost liczby zarejestrowanych wyroków śmierci
- Prawie 90 osób, o których wiadomo, że zostało skazanych na śmierć w stanie wojennym w Birmie
W 2021 r. nastąpił niepokojący wzrost liczby egzekucji i wyroków śmierci, ponieważ niektórzy z najbardziej płodnych katów na świecie powrócili do normalnego biznesu, a sądy zostały uwolnione od ograniczeń Covid-19, podała Amnesty International w swoim dorocznym przeglądzie kary śmierci .
Wiadomo, że w ubiegłym roku w 18 krajach przeprowadzono co najmniej 579 egzekucji – co stanowi 20% wzrost w stosunku do liczby odnotowanej w 2020 r.. Iran odpowiadał za największą część tego wzrostu, wykonując co najmniej 314 osób (wzrost z co najmniej 246 w 2020 r.), co jest najwyższą liczbą egzekucji od 2017 r. Było to częściowo spowodowane wyraźnym wzrostem liczby egzekucji związanych z narkotykami – rażącym naruszeniem prawa międzynarodowego, który zakazuje stosowania kary śmierci za inne zbrodnie niż umyślne zabójstwo. Tymczasem Arabia Saudyjska ponad dwukrotnie zwiększyła liczbę egzekucji, ponury trend, który utrzymał się w 2022 r. , kiedy w marcu stracono 81 osób w ciągu jednego dnia .
„Po spadku liczby egzekucji w 2020 r. Iran i Arabia Saudyjska ponownie zwiększyły stosowanie kary śmierci w zeszłym roku, w tym poprzez bezwstydne łamanie zakazów wprowadzonych na mocy międzynarodowego prawa dotyczącego praw człowieka. Ich apetyt na zatrudnianie kata również nie osłabł w pierwszych miesiącach 2022 roku” – powiedziała Agnès Callamard, Sekretarz Generalna Amnesty International.
Most women convicted of deliberate murder & sentenced to death in #Iran are victims of domestic violence. The lack of social or government support for them & Iranian women’s deprivation of #HumanRights to divorce lead to such regrettable outcomes.#Iran #StopExecutionsInIran pic.twitter.com/fm9gcdJugP
— IRAN HRM (@IranHrm) June 3, 2022
Większość kobiet skazanych za umyślne morderstwo i skazanych na śmierć w #Iran to ofiary przemocy domowej. Brak społecznego lub rządowego poparcia dla nich oraz pozbawienie irańskich kobiet prawa #HumanRights do rozwodu prowadzi do tak godnych pożałowania rezultatów. #Iran
Almost a year since Khamenei appointed Ebrahim Raisi as the regime’s president, more than 300 persons have been executed. #Iran executed 18 women in 2021, with a surge in executions under Raisi.#StopExecutionsInIran #نه_به_اعدام https://t.co/au3qvIMbui pic.twitter.com/60maLN0jIM
— IRAN HRM (@IranHrm) June 3, 2022
Prawie rok od mianowania przez Chameneiego Ebrahima Raisi na prezydenta reżimu stracono ponad 300 osób. #Iran dokonał egzekucji 18 kobiet w 2021 r., a liczba egzekucji wzrosła pod rządami Raisiego. #StopExecutionsInIran
źródło: Iran Human Rights Monitor
Sudan Południowy: śmierć głodowa na porządku dziennym
Aktualizacja prognozy bezpieczeństwa żywnościowego

3 na 4 gospodarstwa domowe są obecnie w kryzysie a co gorsza mało prawdopodobne, aby otrzymały pomoc żywnościową z powodu ograniczonych funduszy i rosnących kosztów żywności!

Najmłodszy kraj na świecie, Sudan Południowy, stoi w obliczu największego kryzysu głodowego w swojej historii, z 7,2 milionami ludzi , w tym milionami dzieci, na krawędzi skrajnego ubóstwa!
Korzystają z wody po powodzi w której topiły się zwierzęta, której używają do wody higieny co owocuje chorobami takimi jak malaria, czy dur brzuszny.
Justin Forsyth z UNICEF mówi BBC, że że wiele dzieci w tych państwach jest zmuszonych jeść liście i korzenie, choć na świecie wystarczyłoby żywności, by je wykarmić.
„Te sytuacje są wywołane działaniami człowieka. To głównie konflikty i wojny, tak jest w Sudanie Południowym.
Miejsca, w których dzieci umierają są odcięte od dostaw żywności w wyniku walk” – powiedział Justin Forsyth. W ogarniętej walkami Somalii dodatkowym czynnikiem, zwiększającym głód, jest susza.
Według ONZ głoduje tam sto tysięcy ludzi, a liczba niedożywionych sięga prawie pięciu milionów.
Fala niszczyła wszystko na swojej drodze, zmuszając ludzi do ucieczki, zatapiając pola i zabijając zwierzęta gospodarskie. Stojąca woda przez wiele miesięcy uniemożliwiała produkowanie żywności i pogłębiała głód.

Niestety nie mają dostępu do innej wody – zwrócił uwagę Dyrektor Polskiej Sekcji Papieskiego Stowarzyszenia ‘Pomoc Kościołowi w Potrzebie ks. Waldemar Cisło. Zdaniem duchownego najcenniejszą rzeczą którą możemy ofiarować mieszkańcom Sudanu to modlitwa i wsparcie materialne.
– Wszędzie mamy swoje struktury więc jest nam najłatwiej dotrzeć z pomocą. Pomagamy na miejscu poprzez księży, parafie, zaufanych ludzi tak, że ta pomoc dociera do najbardziej potrzebujących – zapewnił ks. Cisło.
Problemy z dostępem do żywności w Sudanie Południowym trwają od czasu uzyskania niepodległości w 2011 r., ale nigdy wcześnie nie były tak ciężkie. Toczący się od 2013 r. konflikt zbrojny doprowadził do śmierci setek tysięcy osób, a 4 miliony musiały uciekać, porzucając swoje domy i uprawy. Jednak zeszły rok był wyjątkowo dramatyczny, bo przez zmiany klimatu kraj spustoszyły niszczycielskie powodzie o niespotykanej wcześniej skali. Szacuje się, że przez żywioł ucierpiał ponad milion osób.
Masowe bezrobocie, przerwane łańcuchy dostaw, problemy z dostępnością żywności na rynku i wzrost jej cen sprawiły, że dla wielu osób zdobycie czegokolwiek do jedzenia stało się wręcz niemożliwe.

Prawie półtora miliona dzieci w czterech afrykańskich krajach jest zagrożonych głodem. Ludzie walczą o przetrwanie
Ostry głód różni się od niedożywienia (zwanego też umiarkowanym brakiem bezpieczeństwa żywnościowego), który występuje wtedy, gdy dana osoba nie jest w stanie spożywać wystarczającej ilości jedzenia, by utrzymać normalny tryb życia. Próg takiego niedożywienia przyjmowany m.in. przez WFP to mniej niż 1800 kcal dziennie, jednak może oznaczać także niedobory białka lub niezbędnych witamin i minerałów.
Przypominamy o obywatelach i obywatelkach tego kraju, zwłaszcza tych najmłodszych, apelując o konkretną dla nich pomoc.