
Wraz ze Światowym Dniem Praw Dziecka, który obchodzono 20 listopada dla upamiętnienia Deklaracji Praw Dziecka przez Organizację Narodów Zjednoczonych w 1959 r., ponownie w centrum uwagi znalazły się dzieci na całym świecie i poprawa ich dobrostanu.
Szokujące jest zatem to, że prześladowania chrześcijańskich dzieci na całym świecie gwałtownie rosną i że często płacą one straszliwą cenę za wiarę chrześcijańską swoich rodziców. W wielu krajach, które są wrogo nastawione do wiary chrześcijańskiej, dzieci chrześcijan i przywódców kościelnych są celem poważnych, brutalnych prześladowań i traktowane są one jak „towar”.
W krajach, w których występują prześladowania, dzieci są wyjątkowo narażone na prześladowania, zwłaszcza na obszarach ogarniętych konfliktami. Chrześcijańscy chłopcy są często zmuszani do wstępowania do grup wojskowych, a dziewczęta narażone są na przemoc seksualną i przymusowe małżeństwa.
Szokujące badania
Oto niektóre z wyników nowego raportu organizacji Open Doors International. Raport zatytułowany „Pokolenie zagrożone: raport dotyczący dzieci i młodzieży 2022” opisuje skrajne prześladowania dzieci w krajach narażonych na prześladowania z powodu ich wiary.
Raport pokazuje, że prześladowania chrześcijańskich dzieci są izolujące, surowe i kształtujące tożsamość – tysiące dzieci na całym świecie doświadczają prześladowań, przemocy i dyskryminacji ze względu na swoją wiarę. Ich celem jest powstrzymanie wzrostu i rozszerzania się Kościoła przez następne pokolenie.
Raport obejmuje ustalenia dotyczące prześladowanych dzieci i młodzieży w 76 krajach znajdujących się na Open Doors World Watch List (WWL), czyli corocznej liście krajów na świecie, w których najtrudniej jest być chrześcijaninem. Na potrzeby badania i raportu za dzieci i młodzież uznano osoby w wieku poniżej 18 lat.
Z badań wynika, że dzieciństwo nie chroni przed prześladowaniami religijnymi; tak samo dorastanie nie chroni przed presją, by dostosować się do religii większości. Rzeczywiście, wiek może zwiększać podatność na zagrożenia ze względu na zależność dzieci przez cały okres formowania się ich życia. Niesamodzielność dzieci i młodzieży we wszystkich sferach życia oznacza również, że mogą one być bezbronne na boisku szkolnym, w rodzinie lub w szerszej społeczności.
Najważniejsze ustalenia
Sześć najważniejszych wniosków z raportu to:
- Ograniczanie i przekierowywanie przyszłych ścieżek chrześcijańskich dzieci i młodzieży zapewnia im ograniczone możliwości rozwoju. Prześladowania doświadczane w dzieciństwie i okresie dojrzewania kształtują przyszłe możliwości tych młodych ludzi w życiu osobistym i zawodowym. To ograniczenie opcji jest często osiągane poprzez dyskryminację w edukacji i wykluczenie ze społeczności i możliwości, i napędza cykle ubóstwa zarówno dla jednostki, jak i wspólnoty wyznaniowej.
- Chrześcijańskie dziewczęta są celowo przygotowywane seksualnie w 22% krajów, w których chrześcijanie są prześladowani. Członkowie religii większościowych lub gangi przestępcze dążą do asymilacji lub upokorzenia młodych chrześcijanek poprzez ukierunkowane uwodzenie. Może to skutkować przemocą seksualną, przymusowym małżeństwem i ostatecznie przymusową konwersją, prowadząc do silnych skojarzeń wstydu i stygmatyzacji. Pielęgnację w celu konwersji można zaobserwować między innymi w Egipcie, Malezji, Syrii i Pakistanie. Chrześcijańskie dziewczęta są również celowo uwodzone przez członków gangów przestępczych, zwłaszcza w Ameryce Łacińskiej.
- Odmawianie dzieciom i młodzieży dostępu do chrześcijańskiego rodzica uniemożliwia im poznanie ich chrześcijańskiego dziedzictwa i pozbawia ich podstawowego źródła bezpieczeństwa emocjonalnego i rozwojowego. W 84% krajów chrześcijańskie dzieci są celowo oddzielane od swoich chrześcijańskich rodziców, najczęściej wtedy, gdy nawrócenie ich rodziców na chrześcijaństwo spotkało się z oporem ze strony szerszej rodziny i spowodowało utratę prawa do opieki nad dzieckiem i dostępu do niego. Separacja ma również miejsce, gdy rodzic lub dziecko zostaje fizycznie usunięte z rodziny w wyniku uwięzienia, uprowadzenia, przymusowej rekrutacji lub zmuszenia do ucieczki. To źródło długotrwałej traumy u dzieci i młodzieży może powodować zarówno cierpienie psychiczne, jak i praktyczne szkody, skutkując odstraszająco bolesnymi skojarzeniami w umyśle dziecka z chrześcijaństwem. Przypadki odmawiania dzieciom dostępu do ich chrześcijańskich rodziców miały miejsce w 47 z 50 krajów Open Doors World Watch List.
- Specyficzne prześladowania religijne dzieci i młodzieży powodują zerwanie relacji międzypokoleniowych. Jeszcze na etapie formacyjnym dzieci i młodzież spotykają się z ostrymi formami prześladowań, które mogą zahamować lub odciąć ich poczucie przynależności i przywiązania do lokalnej wiary i/lub społeczności. Może to wywołać niechęć, niezrozumienie i nieufność, co niszczy relacje między pokoleniami, zwłaszcza w przypadkach, gdy dzieci są celem karania rodziców lub aktywnie zwracają się przeciwko rodzicom przez członków dalszej rodziny.
- Młodzi dorośli szukają rozwiązań, wzywając do wspólnoty międzywyznaniowej, wsparcia psychospołecznego i równych szans w społeczeństwie, aby mogli pozostać w swoich krajach. Podczas gdy prześladowania religijne, konflikty i presja ekonomiczna często sprawiają, że chrześcijanie czują się beznadziejnie, wielu młodych dorosłych na Bliskim Wschodzie i w Afryce Północnej (MENA) mimo to mówi, że czują się wezwani do pozostania w swoich krajach ojczystych i przyczynienia się do budowania lokalnego kościoła. Mówią jednak, że aby to zrobić, potrzebują wsparcia zarówno Kościoła lokalnego, jak i globalnego.
- Prześladowania religijne dzieci i młodzieży niekoniecznie muszą być konsekwencją ich osobistego wyboru wiary lub dziedzictwa, ale zamiast tego mogą być okazją do ukarania ich rodziców , zwłaszcza jeśli ich rodzice są przywódcami kościelnymi, konwertytami i/lub inną marginalizowaną grupą w ich społeczeństwie lub na terytoriach gangów. Ból wynikający z bezpośredniej przemocy, której doświadczają dzieci i młodzież, rozprzestrzenia się na zewnątrz, powodując cierpienie innych pokoleń.
Trzy najważniejsze punkty nacisku na dziewczęta to przemoc seksualna, przymusowe małżeństwa i porwania. Trzy najważniejsze punkty nacisku w przypadku chłopców to przemoc fizyczna, przemoc psychiczna oraz pobór do wojska/milicji/służba wbrew sumieniu.
Wspieranie prześladowanych dzieci
Lynette Leibach, dyrektor wykonawcza Open Doors Southern Africa, mówi:
„Prześladowania religijne dzieci chrześcijańskich to bardzo poważny problem i jestem z tego powodu zasmucona. To szokujące, że dzieci doświadczają tak brutalnych prześladowań. Dlatego tak ważne jest, abyśmy stanęli z naszą rodziną wiary w krajach dotkniętych ostrymi prześladowaniami, aby chronić dzieci przed zniszczeniem, jakie ono powoduje…Te dzieci są bezbronne i zależą od dorosłych w zakresie ochrony, zaopatrzenia i wskazówek. Prześladowania mają poważny wpływ na ich dobrostan i mają na celu powstrzymanie rozprzestrzeniania się wiary chrześcijańskiej i zerwanie więzi między dziećmi a ich rodzicami. Open Doors chce wspierać niewinne dzieci, aby mogły przeciwstawić się atakom prześladowań i zapewnić im możliwości rozwoju”.
Metodologia badań
Autorem raportu jest Open Doors World Watch Research (WWR). W okresie sprawozdawczym, który trwał od 1 października 2021 r. do 30 września 2022 r., Open Doors WWR monitorowało dynamikę prześladowań religijnych w ponad 100 krajach. Analitycy przeanalizowali dane z 76 krajów, w których prześladowania chrześcijan były bardzo wysokie lub ekstremalne.
źródło: Open Doors


PACZKI ŚWIĄTECZNE DLA UBOGICH DZIECI Z PAKISTANU! 


Kochani! Wiemy wszyscy o tym, jak bardzo dzieci lubią dostawać prezenty i jak niecierpliwie na nie czekają. Pragniemy zobaczyć także radość na miłych buziach dzieci sierot z Lahore w Pakistanie, chcemy, żeby i one otrzymały prezenty, aby ten świąteczny czas był dla nich czasem szczęśliwym, by poczuły one się ważne, pomimo tego, że nie mają rodziców. Brat Naqash Javed, koordynator sierocińca, napisał nam, jakie prezenty pragną mieć dzieci w swoich paczkach. Dzieci na pewno bardzo ucieszą się ciepłych kurtek, butów, kocyków, a także słodyczy: ciastek, cukierków, czekolady, orzeszków oraz suszonych owoców.
Bez wątpienia dla nas chrześcijan najważniejszym prezentem otrzymanym od Boga jest Jezus Chrystus, który przyszedł na ten świat dla naszego zbawienia, dlatego wspominając czas Jego niezwykłych narodzin, chcemy też sprawić radość innym. Proszę Was, abyście z serca udzielili tym, którzy są w potrzebie i uradują się z Waszego daru.
Życzymy Błogosławieństwa Bożego wszystkim, którzy pragną podzielić się z tymi najmniejszymi!
„Pójdźcie, błogosławieni Ojca mego, odziedziczcie Królestwo, przygotowane dla was od założenia świata. Albowiem łaknąłem, a daliście mi jeść, pragnąłem, a daliście mi pić, byłem przychodniem, a przyjęliście mnie, byłem nagi, a przyodzialiście mnie, byłem chory, a odwiedzaliście mnie, byłem w więzieniu, a przychodziliście do mnie. Wtedy odpowiedzą mu sprawiedliwi tymi słowy: Panie! Kiedy widzieliśmy cię łaknącym, a nakarmiliśmy cię, albo pragnącym, a daliśmy ci pić? A kiedy widzieliśmy cię przychodniem i przyjęliśmy cię albo nagim i przyodzialiśmy cię? I kiedy widzieliśmy cię chorym albo w więzieniu, i przychodziliśmy do ciebie? A król, odpowiadając, powie im: Zaprawdę powiadam wam, cokolwiek uczyniliście jednemu z tych najmniejszych moich braci, mnie uczyniliście” (Ewangelia Mateusza 25,34-40).