Egipt: zburzono kolejną salę modlitewną dla chrześcijan koptyjskich

KOPTYJSKI BUDYNEK CHRZEŚCIJAŃSKI ZOSTAŁ NAGLE ZBURZONY W EGIPCIE

Według niedawnego raportu w języku arabskim , 7 września w Egipcie zburzono kolejną salę modlitewną dla chrześcijan koptyjskich.

Koptowie w wiosce Bastra w Damanhour, liczący ponad 500 osób, nie mogli mieć kościoła, więc postanowili wybudować budynek nie jako kościół, ale jako sala spotkań dla ich wspólnoty chrześcijańskiej.

Najwyraźniej to wciąż było za dużo dla muzułmańskiej wrażliwości. Wkrótce po wybudowaniu gmachu, bez ostrzeżenia, rada miejska wysłała oddziały rozbiórkowe, wspierane przez uzbrojone siły Centralnego Bezpieczeństwa, do rozbiórki budynku pod pretekstem braku odpowiednich zezwoleń.

Wśród innych działań odwetowych siły bezpieczeństwa wystrzeliły gaz łzawiący, dusząc wielu. W końcu czterech chrześcijan, z których dwóch było kobietami, zostało poważnie rannych: jedna kobieta doznała złamanej szczęki, a druga doznała licznych obrażeń głowy. Aresztowano i wywieziono dodatkowych 21 chrześcijan.

Siły rady miejskiej przystąpiły do ​​rozbiórki budynku, na który Koptowie poświęcili wiele czasu, wysiłku i pieniędzy.

Raport kończy się wzmianką o tym, jak ten budynek został „zniszczony podczas snu Koptów”. Pewien chrześcijanin, z którym przeprowadzono wywiad, podkreślił, że najbliższy kościół jest bardzo daleko i trudno dostępny, a wszystko, czego chcą, to miejsce, w którym mogliby świętować nowożeńców i opłakiwać swoich zmarłych – tak jak robią to ich muzułmańscy odpowiednicy.

Najbardziej niepokojącym, choć mało zaskakującym aspektem tego szczególnego wyburzenia budynku w Egipcie jest to, że rada miejska nie dała Koptom żadnego ostrzeżenia, czekając, aż budowa budynku zostanie ukończona – w którym to momencie po prostu wyruszyli i zburzyli go, brutalnie karząc każdego, kto odważył się stanąć im na drodze.

źródło: copticsolidarity


Ludzie walczą o przetrwanie2 miliony osób ze strachu opuściło swoje domy, szukając schronienia w buszu lub poza granicami kraju.

Długotrwały konflikt i kryzys gospodarczy spowodował gigantyczny wzrost cen żywności. Większości mieszkańców po prostu na nie nie stać, brakuje wszystkiego, wody, żywności, leków. W dwóch regionach ogłoszony został stan klęski głodowej. Szczególnie narażone są dzieci, według szefa biura UNICEF, ponad 250 tys. dzieci w całym kraju jest poważnie niedożywionych – kilkuletnie dzieci ważą tyle, co niemowlęta. Tu pomoc musi być udzielona natychmiastowo, inaczej dzieciom grozi śmierć.

Sudański biskup wskazuje, że pandemia dramatycznie pogorszyła sytuację w tym najmłodszym państwie Afryki od lat dotkniętym kolejnymi wojnami, ogromnym ubóstwem i klęskami żywiołowymi. Rozprzestrzenianie się wirusa zablokowało nie tylko codzienne życie, ale i proces pokojowy, wciąż nie udało się stworzyć rządu przejściowego.

– Przedłużanie obostrzeń może niestety przynieść ze sobą ponowne zaognienie konfliktu. Partie polityczne wciąż są mocno skłócone i trudno im znaleźć wspólną płaszczyznę spotkania –  mówi bp Kussala.

Sudańczycy modlą się o pokój i światło Ducha Świętego dla polityków, aby umieli wspólnie pracować na rzecz pokoju, sprawiedliwości i lepszej przyszłości wszystkich.

Dramatu wojny i pandemii mieszkańcy tego kraju nie są w stanie sami się podnieść, potrzebują konkretnej pomocy świata. Stąd jego przejmujący apel: „Wiem, że Europa i kraje Zachodu zajęte są obecnie leczeniem własnych ran wywołanych pandemią. Proszę jednak, by zauważono także nasze potrzeby. Bez wsparcia materialnego Sudańczycy nie przetrwają. Błagam, nie zostawiajcie nas samych!”.

Prawie półtora miliona dzieci w czterech afrykańskich krajach jest zagrożonych głodem. Ogłosiły to wyspecjalizowane organizacje Narodów Zjednoczonych ONZ, w tym agencja spraw dzieci, UNICEF. Te cztery kraje to Somalia, Jemen, Sudan Południowy i północne rejony Nigerii.

Justin Forsyth z UNICEF mówi BBC, że że wiele dzieci w tych państwach jest zmuszonych jeść liście i korzenie, choć na świecie wystarczyłoby żywności, by je wykarmić.„Te sytuacje są wywołane działaniami człowieka. To głównie konflikty i wojny, tak jest w Sudanie Południowym.

Miejsca, w których dzieci umierają są odcięte od dostaw żywności w wyniku walk” – powiedział Justin Forsyth. W ogarniętej walkami Somalii dodatkowym czynnikiem, zwiększającym głód, jest susza.

Według ONZ głoduje tam sto tysięcy ludzi, a liczba niedożywionych sięga prawie pięciu milionów.

Klęska głodu zagraża mieszkańcom Sudanu Południowego, gdzie w lutym tego roku ogłoszono ją – po raz pierwszy od 6 lat – w dwóch okręgach stanu Unity.
Głównym problemem w Unity – mówi Jackson Mungoni z misji PAH w Sudanie Południowym – jest to, że od długiego czasu toczą się tam walki. Ludzie, uciekając przed walkami, zostają bez niczego – tracą miejsce zamieszkania, uprawy, wszelkie środki do życia. Często kilkadziesiąt osób dzieli jeden garnek. Jeśli nie uda się złowić ryb – a mało kto ma wędkę – do garnka trafiają liście drzew i lilie czy hiacynt wodny.

Polska Akcja Humanitarna, która od 10 lat prowadzi w Sudanie Południowym stałą misję, rozpoczyna działania w stanie Unity. We współpracy z innymi organizacjami w kompleksowy sposób odpowiada na najpilniejsze potrzeby mieszkańców stanu, zapewniając potrzebującym dostęp do czystej wody, jedzenia i schronienia. Działania PAH skupiają się na stworzeniu mieszkańcom Unity warunków do samodzielnej egzystencji – stąd m.in. dystrybucja nasion i narzędzi do uprawy roli oraz połowu ryb.Apelujemy o wsparcie dla mieszkańców Sudanu Południowego – w 6 regionach ogłoszono już klęskę głodu

WIĘCEJ INFORMACJI – SUDAN POŁUDNIOWY


Darowizna

Numer konta

FUNDACJA “FILEO” KRS 0000705635
Tytuł przelewu: „Prześladowany Kościół-Sudan Południowy”

BIC (SWIFT): BPKOPLPW

Rachunek w złotówkach (PLN):
PL 30 1020 2791 0000 7902 0269 1947

Rachunek w walucie zagranicznej
PL 46 1020 2791 0000 7502 0309 5569

Print Friendly, PDF & Email

Czas Męczenników

Redakcja: Waldemar Estera Skworcz-Bednarscy (Żniwo wprawdzie wielkie,ale robotników mało. Proście więc Pana żniwa, żeby wyprawił robotników na żniwo swoje. Ewangelia Łukasza)

Twój komentarz lub modlitwa za prześladowany Kościół

KANAŁ NA FACEBOOKU

SuperWebTricks Loading...

Privacy Policy and Terms & Conditions

%d bloggers like this: