Egipt: Zburzono budynek kościoła, ksiądz pobity do nieprzytomności

20 maja w Koum Al Farag, miejscowości niedaleko Aleksandrii, władze nakazały  zniszczyć budynek kościoła koptyjskiego.

Wierzący parafianie, którzy próbowali zapobiec temu wydarzeniu, zostali aresztowani. W tym samym czasie ekstremiści muzułmańscy do nieprzytomności pobili księdza.

Miejscowi chrześcijanie są oburzeni zaistniałą sytuacją, ponieważ władze złamały obowiązujące prawo. Jak dotąd w ich okręgu nie dochodziło do podobnych incydentów.

Nowy meczet zamiast kościoła

Powodem interwencji władz było oskarżenie, że wspólnota przeprowadziła nielegalne działania budowlane. W rzeczywistości 3.000 członków społeczności nie mieściło się w dotychczasowym kościele i dlatego na początku roku zdecydowali się na rozbudowę budynku.

W wywiadzie dla Open Doors diakon parafii Bishoy powiedział: „Zdecydowaliśmy się zbudować dwa dodatkowe piętra nad salą spotkań na zajęcia szkoły niedzielnej, co było zgodnie z prawem. Jak tylko rozpoczęliśmy prace budowlane, zaatakowali nas ekstremiści muzułmańscy. Na szczęście ten pierwszy atak został powstrzymany przez umiarkowanych muzułmanów w naszej wiosce”.

Jednak ekstremiści nie wycofali się i wkrótce potem rozpoczęli budowę meczetu na polu obok kościoła. „Jesteśmy przekonani, że był to ich wyraz protestu”, mówi Bishoy. „Nasze miasto ma już cztery meczety, a kolejny nie był tak naprawdę potrzebny. Co więcej, zbudowali go bez fundamentu”.
Wyburzenie kościoła

Prawnik gminy opisuje rozwój wydarzeń w następujący sposób: „Po powtarzających się napięciach między Koptami i muzułmanami, do których dochodziło w związku z rozbudową budynku kościoła, przewodniczący Rady Miasta Abu El Matamir wydał w sobotę 4 kwietnia 2020 r. decyzję o całkowitym zburzeniu budynku Koptyjskiego Kościoła Ortodoksyjnego […]. Decyzja o rozbiórce została poprzedzona trzema doniesieniami o naruszeniu kodeksu budowlanego, chociaż parter został zbudowany 15 lat wcześniej.

Ksiądz wraz z prawnikiem parafii udali się na spotkanie z przewodniczącym rady miejskiej i przedstawili pisemne pozwolenie na budowę kościoła. Przewodniczący zignorował dokumenty i wydał decyzję o zburzeniu zarówno kościoła, jak i meczetu.

20 maja 200 mężczyzn bez uprzedzenia rozpoczęło prace rozbiórkowe w obecności przewodniczącego rady miejskiej.


źródło: chrzescijanin.pl; Open Doors Polska


Prosimy, módl się za chrześcijan w Egipcie

Chrześcijańska Misja Ewangeliczna”FILEO”
br.Waldemar Skworcz-Bednarski


Swoją pomocą finansową możesz realnie wpłynąć na los Chrześcijan w świecie.

WIĘCEJ INFORMACJI – TUTAJ


Darowizna

Print Friendly, PDF & Email

Czas Męczenników

Redakcja: Waldemar Estera Skworcz-Bednarscy (Żniwo wprawdzie wielkie,ale robotników mało. Proście więc Pana żniwa, żeby wyprawił robotników na żniwo swoje. Ewangelia Łukasza)

Twój komentarz lub modlitwa za prześladowany Kościół

KANAŁ NA FACEBOOKU

SuperWebTricks Loading...

Privacy Policy and Terms & Conditions

%d bloggers like this: